• یکشنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-24614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی استان زنجان عنوان کرد:

اجرای یکپارچه پروژه‌های آبخیزداری در 16 حوزه آبخیز استان زنجان


معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی استان زنجان، از ادامه اجرای یکپارچه پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در 16 حوزه آبخیز با تزریق اعتبار 12 میلیارد و 600 میلیون تومانی از محل صندوق توسعه ملی در سال‌جاری خبر داد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جعفر بیات در نشست خبری با اشاره به اهمیت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در وضعیت مسائل مربوط به محدودیت منابع آبی و تغییرات بارش از برف به باران، اظهار کرد: در حال حاضر احیا و حفاظت از پوشش گیاهی، تامین آب شرب، همگام کردن مردم و سمن‌ها با دستگاه‌های دولتی، کنترل فرسایش مدیریت سیل و کنترل سیلاب و مبارزه با عوامل خشکسالی باید مورد توجه مسئولان و برنامه‌ریزان باشد .


وی با اشاره به آغاز اجرای یکپارچه پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در 16 حوزه آبخیز با تزریق اعتبار 12 میلیارد و 600 میلیون تومانی از محل صندوق توسعه ملی، تصریح کرد: این پروژه‌ها در پنج محور عملیاتی خواهند شد .


بیات در توضیح محورهای یاد شده با بیان اینکه پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری شامل عملیات مکانیکی با حجم 62 هزار مترمکعب است، ادامه داد: اجرای عملیات بیولوژیک در قالب اجرای طرح‌های مرتع‌داری نظیر بذرکاری، نهالکاری، تبدیل دیمزار، کپه‌کاری در عرصه‌های ملی 16 حوزه، اجرای پروژه کاداستر و حدنگاری اراضی ملی به سطح 110 هزار هکتار، اطفا حریق و حفاظت از عرصه‌ها به سطح 110 هزار هکتار در کنار آموزش، ترویج و ظرفیت‌سازی و تسهیل‌گری بین جوامع به‌عنوان مهم‌ترین رکن این محورها در 16 حوزه محسوب می‌شود .


وی با بیان اینکه با اعتبارات اختصاص یافته در حدود 8 درصد از مساحت مطالعه شده طرح‌های آبخیزداری استان را شامل می‌شود، گفت: در حال حاضر در 101 هزار هکتار از اراضی استان طرح‌های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه در حال انجام است.


انتهای پیام