• جمعه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 979-1985-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خبر خوش معاون نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی:

ناوشکن سهند به نیروی دریایی ملحق می‌شود


معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشرفت‌های این نیرو در ساخت ناوشکن‌ها، گفت: ناوشکن سهند به زودی به نیروی دریایی ملحق می‌شود‌.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، امیر دریادار دوم پرویز سلیمی‌پناه در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان، اظهار کرد: نام زنجان انسان را به یاد سیدالشهدا (ع) می‌اندازد و نشان‌دهنده عمق دین‌داری و مذهب در این استان است.


وی با اشاره به مناسبت هفتم آذرماه با عنوان روز سلحشوری نیروی دریایی ارتش، بیان کرد: شاید دریا برای زنجانی‌ها خیلی ملموس نباشد اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که به اهمیت دریا واقف هستند؛ چرا که شاهراه حیات کشور، دریا است.


این مسئول خاطرنشان کرد: فرمانده کل قوا فرمودند که ما به راحتی به چهار گوشه جهان از طریق دریا دسترسی داریم و از این امکان می‌توان برای دفاع کشور، همکاری و تجارت، صیادی و همه برکات دریا استفاده کرد. از‌ این‌ رو دریا برای کشور جمهوری اسلامی ایران مانند همه کشورهایی که به دریا راه دارند، در حوزه‌های اقتصادی، نظامی، سیاسی و اجتماعی دارای اهمیت است.


معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه بیش از دو سوم کره زمین را آب فرا گرفته است، تصریح کرد: دریاها و اقیانوس‌ها توسط ۹ تنگه با هم ارتباط دارند و یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای تجارت، مسیر دریایی است‌ و از طریق دریا می‌توانیم با کشورهای دوست و هم‌‌پیمان مبادله داشته باشیم و دیپلماسی خود را در این حوزه افزایش دهیم.


وی یادآور شد: نیروی دریایی یکی از ابزارهایی است که از راه حمایت از بهره‌برداری اقتصادی و در راستای دیپلماسی نظامی، از سیاست کشور پشتیبانی می‌کند. جمهوری اسلامی یک کشور ساحلی است و نزدیک به نیمی از مرزهای کشور را مرزهای آبی تشکیل می‌دهد.


سلیمی‌پناه با اشاره به اینکه بیش از   ۹۰ درصد حمل و نقل تجاری جهان از طریق دریا انجام می‌شود، تاکید کرد: کشور ایران برای اینکه به مبادلات تجاری و واردات خود تداوم بخشد، باید این امکان را داشته باشد که خطوط مواصلاتی خود را باز نگه دارد.


این مسئول ادامه داد: بیش از ۸۵ درصد واردات کشور از طریق دریا است و بیش از ۹۸ درصد صادرات نفت کشور نیز از راه دریایی انجام می‌شود؛ با توجه به سکوهای نفتی، بنادر و گمرکات، اهمیت دریا بیش از پیش روشن می‌شود.


امیر دریادار دوم سلیمی‌پناه به اهمیت نقش نیروی دریایی در دوران دفاع‌مقدس اشاره کرد و گفت: ۱۰ هزار کشتی و ۵۰۰ میلیون تن کالا توسط نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع‌مقدس اسکورت شدند و پس از پایان جنگ تحمیلی نیز نیروی دریایی در راستای منویات مقام معظم رهبری و دید راهبردی ایشان، بازسازی کشتی‌ها و ناوهای جنگی را آغاز کرد.


معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در این راستا تقویت دیپلماسی دریایی را در پیش گرفتیم، ناوهای موشک‌انداز کلاس سینا و جمران را می‌سازیم. بیش از ۱۰ ناوگروه با عنوان صلح و دوستی از کشورهای مختلف بازدید کردند و زیردریایی‌‌های سبک کلاس غدیر را در دستور کار داریم.


وی ضمن تاکید بر افزایش قدرت دریایی جمهوری اسلامی و قدرت بازدارندگی هجوم و تهدید از دریا، اظهار کرد: این خبر خوش را می‌دهیم که ناوشکن سهند به زودی به نیروی دریایی ملحق می‌شود.


این مسئول تصریح کرد: تهدیدهای دشمنان دیرینه نظام تاثیر منفی در پیشرفت نیروی دریایی نداشته است. ناوشکن سهند را در شش سال ساختیم. ناوشکن دماوند را در مدت ۱۸ ماه خواهیم ساخت و تلاش داریم تولید ناوشکن را به یک سال برسانیم.


انتهای پیام