• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-7414-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مسئول بخش نورولوژی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان:

مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در زنان بیشتر است


مسئول بخش نورولوژی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان گفت: مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در زنان بیشتر است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی مقبولی صبح امروز در مراسم روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی، اظهار کرد: سکته مغزی به اختلال در عملکرد مغز، ناشی از اختلال در خون‌رسانی به نسج مغز گفته می‌شود و چنانچه یکی از عروق خون‌رسان مغز به دلیل وجود لخته‌ای دچار انسداد شده و خون به یک ناحیه از مغز نرسد، آن ناحیه عملکرد خود را از دست داده و سکته مغزی عارض می‌شود.


این مسئول ادامه داد: 20 درصد سکته‌های مغزی در افراد کمتر از 55 سال است و تعداد افراد جوان و میانسال (کمتر از 55 سال) که در یک سال مبتلا به سکته مغزی می‌شوند، بیشتر از مجموع بیماران ام‌.اس است.


وی افزود: فشارخون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، چربی خون بالا، سابقه سکته مغزی، سابقه سکته قلبی، بیماری قلبی، تحرک کم، سن بالا از جمله دلایل بروز سکته مغزی است.


مقبولی تصریح کرد: جنسیت یکی از عوامل است که در مرگ و میر ناشی از سکته قلبی دخیل است، به طوری که ابتلا به سکته مغزی در مردان بیش از زنان است ولی در عوض مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در زنان بیشتر است.


متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، یادآور شد: فلج ناگهانی دست یا پا، انحراف ناگهانی صورت، اختلال ناگهانی صحبت کردن، سرگیجه و عدم تعادل ناگهانی و نیز اختلال ناگهانی دید از جمله علائم بروز سکته مغزی است.


مسئول بخش نورولوژی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان خاطرنشان کرد: در صورتی که بیمار سکته مغزی، به موقع و در زیر سه ساعت به بیمارستان ولیعصر رسانده شود، پس از انجام اقدامات تشخیصی، تحت درمان با داروی حل کننده لخته قرار می‌گیرند که با برداشته شدن لخته و رفع انسداد، حیات به مغز باز می‌شود.


انتهای پیام