• دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-16114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:

موردی از بیماری «مشمشه» در زنجان مشاهده نشده است


مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به مشاهده بیماری مشمشه در برخی مناطق کشور گفت: موردی از این بیماری در زنجان مشاهده نشده است.

 

محمدباقر حاج‌کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: بیماری مشمشه بیشتر در تک‌سمی‌ها (اسب، قاطر و الاغ) شیوع پیدا می‌کند که خوشبختانه در زنجان موردی از این بیماری مشاهده نشده است؛ در واقع بر اساس پایش‌هایی که طی چند سال گذشته و امسال صورت گرفته، هیچ‌گونه موردی از این بیماری گزارش نشده است.

 

این مسئول در ادامه با تاکید بر اجرای طرح واکسیناسیون دام‌ها در مناطق مستعد وقوع بارندگی‌های شدید، ادامه داد: در زنجان وضعیت خوبی از نظر کنترل بیماری‌های دام و طیور داریم و امور با روال قابل قبولی پیش می‌رود. این در حالی است که در استان‌های هم‌جوار از جمله آذربایجان، چند مورد آنفلوآنزا مشاهده شده اما در استان زنجان موردی از بیماری وجود ندارد.

 

وی با بیان این‌که وقوع سیل می‌تواند عامل خطری برای انتشار برخی از بیماری‌ها باشد، افزود: بر این اساس، ما در مناطقی که نزدیک رودخانه‌ استقرار دارد، واکسیناسیون علیه یک‌سری از بیماری‌ها را در نظر گرفتیم که به صورت فراگیر در حال انجام است. به عنوان مثال، واکسیناسیون علیه «شاربن» از جمله موردهای قابل ذکر است و دامپزشکی از آمادگی لازم برای پیشگیری‌ از شیوع این بیماری برخوردار است.

 

حاج‌کاظمی خاطرنشان کرد: شاربن یکی از بیماری‌هایی است که در استان باید مورد توجه باشد. در همین راستا، واکسیناسیون در برخی مناطق استان از جمله شهرستان طارم با اولویت و شدت آغاز شده است و در سایر مناطق نیز ادامه دارد.


انتهای پیام