• چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-33514-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس معماری:

محرمیت حرمت و ارزش را در معماری به ارمغان می‌آورد

یک کارشناس معماری گفت: رعایت اصول محرمیت در معماری، حرمت و ارزش را برای ساکنین به ارمغان می‌آورد.

 

مائده خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: معماری گذشته و سنتی را می‌توان سرشار از مفاهیمی دانست که بر اساس فرهنگ، عقاید و اندیشه اسلامی-ایرانی معنا می‌یابد که یکی از مفاهیمی که با ریشه گرفتن از فرنگ اسلامی و باورهای دینی به عرصه معماری ایران راه یافته، موضوع محرمیت است. محرمیت یکی از اصول اساسی و قابل توجه  در معماری سنتی ایران است که به نحوی معنادار با هویت ایرانی-اسلامی شهرها همراه بوده و مثال‌های موفقی از آن را می‌توان در بخش‌های مختلف کشور مشاهده کرد.

 

وی افزود: نمونه‌‌های قابل توجهی از این مهم را می‌توان در خانه‌‌‌های دوره قاجار در شهرهای مختلف مشاهده کرد. محرمیت و سلسله مراتب در این نوع خانه‌ها، با ایجاد فضاهای محصور درون خانه معنا شده است، فضاهایی امن برای ساکنان، سرشار از مفاهیم طراحانه و نوآوری معمارانه است.

 

این کارشناس با اشاره به محرمیت در معماری، یادآور شد: واژه محرمیت از ریشه عربی حرم در لغت‌نامه دهخدا به صورت محرم بودن، محرمی، رازداری است و حریم نیز به معنی پناهگاه، خانه شخص و اطراف آن که از تعرض دیگران در پناه است و مراد از محرمیت در فضای معماری و شهرسازی، کالبد دادن به فضا به گونه‌ای است که دارای حریم از دو جانبه کالبدی و معنایی باشد و حریم داشتن در حوزه کالبد فضایی بیشتر متمرکز بر اصولی است که امنیت فضا را شکل خواهند داد و در حیطه معنایی ویژگی‌هایی است که حرمت و ارزش را برای فضای معماری به ارمغان آورد به گونه‌ای که فرد در آن در آرامش باشد.

 

خلیلی با اشاره به اهمیت عامل مذهب و رابطه آن با خانه، تصریح کرد: وجه تقدس خانه در سایر فرهنگ‌ها نیز مشاهده می‌شود که در ورود به خانه مناسک تشرف همراه است و کسب اجازه ورود یا نامحرمان مستلزم طی مراحل خاص است. محرمیت در معماری با جدا کردن فضای درونی از فضای بیرنی اتفاق می‌افتد. این تفکیک و تملک یافتن بر فضا و یا به نوعی ارامش ایجاد شده از آن به واسطه محرمیت اتفاق می‌افتد که آرامش را به ساکنین خانه ارائه می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: