• شنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-1587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان/

هندوستان ایران را بیشتر بشناسیم


منطقه طارم زنجان، هندوستان ایران نامیده شده است که توصیه می‌شود گردشگران در سفرهای نوروزی خود بازدید از آن را فراموش نکنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محور اصلی گردشگری در بخش شمالی استان زنجان معطوف به شهرستان طارم است که به هندوستان ایران شهرت دارد و با شروع فصل بهار زیبایی‌های زیادی از این بهشت پنهان شکوفا می‌شود. روستاهای هدف گردشگری همانند شیت و ولیدر که در این منطقه قرار دارد بسیار چشم‌نواز و بسیار دل‌انگیز هستند.

 

روستای «شیلان‌ده» که در 15 کیلومتری تهم قرار دارد به ماسوله زنجان معروف شده است، که این مسیر می تواند مورد توجه تورهای دوچرخه‌سواری و تورهای کوچک باشد.

 

کوچه باغ‌های طارم با طبیعت زیبای بهاری آماده پذیرایی از گردشگران در ایام نوروز است، لذا توصیه می‌شود گردشگران در سفر نوروزی خود بازدید از هندوستان ایران را فراموش نکنند.

 

امامزادگان اوف در نزدیکی آببر، جاده سلامت، آتشکده های روستاهای تشویر، سرچم، گیلان‌کشه و پیرهمدان آببر از دیگر بخش‌های طبیعی برای جذب گردشگر در شهرستان طارم است.

 

وجود 400 گور جنینی و عاشقانه در روستای جزلان دشت طارم نیز یکی دیگر از مناطقی است که موردتوجه قرار خواهد گرفت. تاریخ این گورها که به عصر آهن می‌رسد که‌برگی دیگر از تاریخ را به روی شما می‌گشاید. این گورستان در منطقه جیران تپه روستای جزلان دشت قرار دارد در سال 92 با کاوش‌های باستان شناسان یافت شد.

 

در طارم 4 آتشکده وجود دارد که نشان‌دهنده قدمت بالای طارم و حرف‌های زیاد نهفته در دل این منطقه است. آتشکده گیلان‌کشه تمام سنگی بوده و تاریخ آن مربوط به قرن هفتم و هشتم است، آتشکده یا سردخانه تشویر در 48 کیلومتری جنوب باختری رودبار در منطقه‌ای کوهپایه‌ای و ییلاقی در روستای تشویر قرار دارد. پژوهشگران تشویر را به جایگاه آتش معنا کرده‌اند و معماری و بناهای روستا نشان‌دهنده تاریخ آن از زمان پیش از اسلام و ساسانیان است این بنا به شماره 983 در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است.

 

از بین این آتشکده‌ها می‌توان آتشکده الزین را نام برد که در زمان ساسانیان مقدس بوده و از آن به‌عنوان عبادتگاه استفاده می‌شد. این آتشکده از سنگ و گچ ساخته‌شده است. آتشکده پیرچم نیز در روستایی به همین نام در کنار جاده آببر به گیلوان قرار دارد. پلان اولیه این بنا به‌صورت چلیپایی بوده و روستائیان محلی به علت تنها دیوار باقی‌مانده آن را پیر می‌نامند احتمال داده می‌شود این بنا مربوط به دوره ساسانی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: