• دوشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-1987-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

دانشنامه فرهنگ زنجان چاپ می‌شود

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از تدوین دانشنامه فرهنگ زنجان خبر داد و گفت: این دانشنامه در ۴۰۰ مدخل در دست تدوین است که در نیمه اول سال آینده رونمایی خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ناصر مقدم در همایش بزرگداشت صدرالدین زنجانی معروف به صدر جهان زنجانی، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی شخصیت‌های برجسته علمی، دینی و قرآنی است که در این عرصه وظیفه داریم هویت فرهنگی و ماموریت تاریخی خود را به درستی معرفی کنیم.

 

وی افزود: برنامه‌های مختلفی به صورت سلسله‌ای برای نکوداشت بزرگان و مفاخر تاریخی این دیار برنامه‌ریزی شده است که امیدواریم همایش گرامی‌داشت صدرالدین زنجانی مقدمه‌ای برای بزرگ‌داشت سایر شخصیت‌های بزرگ تاریخی استان باشد.

 

‌مقدم در ادامه گفت: نکوداشت مفاخر بزرگ استان از جمله صدرالدین زنجانی از برنامه‌های ماندگاری است که آثار مکتوب از این برنامه تهیه خواهد شد؛ چراکه این اطلاعات می‌تواند برای نسل آینده منشا اثر و مرجعی مفید باشد.

 

وی یادآور شد: فصلنامه زنجان با موضوع استان‌شناسی در هر فصل با مطالب مفیدی منتشر می‌شود که کار بسیار ارزشمندی است ولی متاسفانه در بحث ارائه هویت استانی برخلاف بسیاری از استا‌ن‌ها که کتاب‌هایی برای معرفی هویت تاریخی خود دارند، استان زنجان فاقد پیشینه و شناسنامه است.

 

مقدم افزود: استان زنجان طی سنوات گذشته تنها با چاقو شناخته می‌شد ولی به همت صنعت‌کاران علاوه بر چاقو، ملیله و مس به صنایع‌دستی ما افزوده شده است که رونق اقتصادی را از تک قطبی بودن خارج کرده است و در بخشی دیگر برگزاری دسته عزاداری هشتم و نهم محرم، این استان را به قطب مذهبی در کشور تبدیل کرده است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بسیاری از زنجانی‌ها از شخصیت‌های برجسته استان شناختی ندارند و این در حالی‌ است که استان دارای مفاخر ارزشمند و بسیار بزرگی است که باید شناسایی شوند. با وجود این ظرفیت‌ها باید این بستر برای آشنایی بیشتر مردم با این بزرگان فراهم شود.

 

مقدم در ادامه گفت:‌ دانشنامه فرهنگ زنجان در 400 مدخل در دست تدوین است که این دانشنامه هویت تاریخی و جغرافیایی استان زنجان را به خوبی معرفی خواهد کرد. این دانشنامه به‌عنوان گنجینه‌ای برای معرفی شخصیت‌های استانی محسوب می‌شود که با همت علاقه‌مندان و پژوهشگران هر سال تعدادی از این مفاخر در قابل همایش معرفی می‌شوند این دانشنامه به‌عنوان هویت ارزشمند استان زنجان نیمه اول سال 96 رونمایی می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: