• چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9512-4686-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تاکید یک کارشناس کشاورزی:

مراقب مسمومیت با خرزهره باشیم


مدیرگروه علوم زراعی و باغی واحد علمی‌کاربردی مرکز تحقیقات و آموزش سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تاکید کرد: مسمومیت با گیاه خرزهره خیلی شایع است و همه علاقه‌مندان به طبیعت باید به جد مراقب باشند.

 

محمود محبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که مسمومیت با گیاه خرزهره به دفعات اتفاق میافتد و این به خاطر آن است که بیشتر از سایر گیاهان در دسترس شهروندان قرار دارد، اظهار کرد: متاسفانه خیلی از افراد این گیاه را در باغچه‌های‌شان می‌کارند چون اعتقاد بر این است که گیاه خرزهره پشه‌ها را از محیط منزل دور می‌کند. در حالی که از عوارض آن بی‌خبرند و به سلامتی خود توجهی ندارند.

 

این مدرس دانشگاه ادامه داد: خرزهره در حاشیه پارک‌ها و خیابان‌ها به وفور مشاهده می‌شود و قریب به اتفاق مردم این گیاه را در حیاط و یا باغچه منزل‌شان می‌کارند. این در حالی است که همه قسمت‌های گیاه اعم از گل، دانه، برگ و ساقه حاوی یک ماده سمی است که روی بافت قلب اثر می‌کند.

 

وی تصریح کرد: خرزهره روی بدن اثراتی شبیه به داروی دیگوکسین بر جا می‌گذارد. از این‌رو روی قلب اثر می‌کند و حتی می‌تواند باعث ایست قلبی، ضربات نامنظم در قلب و در نهایت منجر به مرگ افراد ‌شود.

 

محبی تاکید کرد: توصیه می‌شود که اگر این گیاه را در باغچه منازل‌مان کاشته‌ایم و یا اگر در پارک‌ها و فضای سبز با رویش خرزهره مواجه می‌شویم؛ ‌از تماس مستقیم با آن اجتناب کنیم. متاسفانه بیشتر کودکان بدون اطلاع والدین جذب گل‌های زیبای خرزهره می‌شوند و سلامتی خود را به مخاطره می‌اندازند. به همین ‌خاطر باید مراقب باشیم که این گل‌ها را بو نکنند و یا به دهان‌شان نبرند؛ چراکه این ماده فوق‌العاده سمی و کشنده است.

 

مدیرگروه علوم زراعی و باغی واحد علمی‌کاربردی مرکز تحقیقات و آموزش سازمان جهادکشاورزی استان زنجان یادآور شد: مسمومیت با خرزهره نیازمند درمان‌های اختصاصی است که متأسفانه بسیار هم گران‌قیمت بوده و هزینه‌های بالایی دارد. همچنین ممکن است تا شروع درمان، زمان زیادی بگذرد و همین مسئله منتج به مرگ فرد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: