• پنجشنبه ۱۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-6191-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

خرم‌دره؛ شهر استوار بر جاده ابریشم


خرم‌دره؛ شهرستانی زیبا و دیدنی با فرهنگ و تمدنی هشت هزار ساله و جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز، با 90 تپه و اثر تاریخی در ایام تابستان و تعطیلات نوروزی میزبان گردشگران و مسافران مشتاقی است كه برای دیدن طبیعت زیبا و سایر آثار تاریخی ایران‌زمین به این خطه سفر می‌كنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرستان خرم‌دره با مساحتی معادل 407 كیلومترمربع در قسمت جنوبی استان زنجان واقع شده است كه از شمال به استان قزوین و از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از طرف جنوب نیز به شهرستان خدابنده محدود می‌شود. بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسكن در سال 1390 جمعیت شهرستان خرم‌دره بالغ بر 65 هزار نفر است كه شامل یك بخش و یك شهر، دو دهستان و 18 روستا است و زبان و لهجه مردم شهرستان، تركی و فارسی است.

 

خرم‌دره، منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود و از نظر طبیعت زیباترین جنگل‌ها و باغات میوه را در استان زنجان دارا است که به همین دلیل به این شهرستان، «نگین سبز» استان نیز گفته می‌شود.

 

این شهرستان پتانسیل زیادی از لحاظ صنعت و کشاورزی دارد. گروه صنعتی مینو، شرکت شیشه ضد گلوله میرال، سرم‌سازی که از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی شمال‌غرب کشور است، از امکانات بالفعل این شهرستان است. سیب سرخ این شهرستان از کیفیت بالایی برخوردار است. شهرستان خرم‌دره دارای معادن با ارزشی است و در حال حاضر چندین معدن سنگ گرانیت و یک معدن مس و سیلیس توسط کارشناسان مربوطه فعال است.

 

برخورداری خرم‌دره از هوای پاك و سالم

 

برخورداری از هوای پاك و سالم یكی از ویژگی‌های منطقه خرم‌دره است و مسافران و گردشگرانی كه برای گذراندن تعطیلات قصد سفر به این شهرستان را دارند می‌توانند از هوای پاك و بدون آلودگی این منطقه استفاده کنند.

 

مكان‌های دیدنی و گردشگری خرم‌دره

 

شهرستان خرم‌دره به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و بسیار مطلوب و طبیعت با صفا، از مهم‌ترین مناطق گردشگری استان و كشور به‌شمار می‌رود.

 

باغ‌های وسیع میوه، كوچه باغ‌های قدیمی، كوه‌های هم‌جوار، سدهای خلیفه‌لو و شویر و وجود بیش از 90 اثر باستانی، شامل قلعه‌های تاریخی، تپه‌ها و ابنیه تاریخی قدیمی‌ترین محوطه شناخته شده سكونت بشری در دوره دهكده‌نشینی و پیش از تاریخ در تپه‌ای به نام تپه خالصه و باغات شهر خرم‌دره بیانگر دیرینگی و سكونت اقوام بشری در شهر خرم‌دره است كه همگی از مناطق بكر و دیدنی این شهرستان در كنار میهمان‌نوازی مردم فهیم و فرهنگ‌دوست خرم‌دره كه زبان‌زد خاص و عام است، به شمار آید.

 

این شهرستان با توجه به خاك حاصل‌خیز و هوای معتدلی كه دارد، یكی از مهم‌ترین مراكز كشاورزی استان زنجان به شمار می‌رود. از مهم‌ترین محصولات این منطقه می‌توان به سیب، انگور، گردو، آلوچه، سیب‌زمینی و ... اشاره كرد كه در این میان سیب لبنانی خرم‌دره از شهرت جهانی برخودار است. منطقه خرم‌دره، منطقه‌ای كوهستانی محسوب می‌شود و از نظر طبیعت زیباترین جنگل‌ها و باغات میوه را در استان زنجان دارا است كه به همین دلیل به این شهرستان، «نگین سبز» استان نیز می‌گویند.

 

از جاذبه‌های طبیعی و بكر این شهرستان می‌توان به كوچه باغ‌های زیبا و كوه‌های بلند با سه‌هزار متر ارتفاع و هپی‌داغی با ارتفاع تقریبی 1500 متر اشاره كرد كه از گذشته‌های دور تاكنون نام شهرستان خرم‌دره با آن‌ها قرین بوده است. دره‌های سرسبز، چشمه‌سارها و صخره‌های عظیم از مناطق دیدنی و زیبای این دو رشته كوه در شمال و غرب شهرستان است كه در ایام سال به ویژه در تعطیلات تابستان و نوروز پذیرای تعداد زیادی از شهروندان و هم‌وطنان از سراسر كشور است.

 

صنایع‌دستی شهرستان خرم‌دره

 

قالی و فرش‌بافی، جاجیم، گلیم، گلدوزی، منبت، گیپور و خیاطی، از مظاهر هنری و فرهنگی این شهرستان بوده كه حاكی از ذوق و استعداد مردم این دیار در گذشته و حال است.

 

حیات‌وحش و طبیعت شهرستان خرم‌دره

 

شهرستان خرم‌دره به علت واقع شدن در مجاورت كوه‌های شمال (انجیلین و ...) همچنین ارتفاعات بلند منطقه و بارش‌های فصلی از طبیعت بكر و زیبایی برخوردار است، به طوری كه در برخی مناطق این شهرستان جانوران و پرندگان حمایت شده همچون بز كوهی، كبك و گرگ دیده می‌شود.

 

حمام یان‌یان

 

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهرستان خرم‌دره، حمام یان‌یان است که در مرکز شهر و در میان بافت سنتی در حاشیه رودخانه کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل واقع است. این بنا با 210 مترمربع وسعت با سبک معماری حمام‌های دوره‌ صفوی، اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است.

 

این بنا شامل فضاهایی چون هشتی ورودی، پای‌شویخانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خزینه‌های آب سرد و آب گرم است و تاریخچه ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره قاجاریه بوده و تا حدود 25 سال گذشته نیز استفاده می‌شده است، اما در چند سال گذشته متروکه شد و همین عامل موجبات تخریب آن را فراهم کرد.

 

سرسبزی طبیعت خرم‌دره بر هیچ‌کس پوشیده نیست و کسی نمی‌تواند منکر این امر شود. به نظر می‌رسد جهت ایجاد کمپ گردشگری در حاشیه رودخانه، اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نسبت به انجام این مهم اقدام کند، چرا که بهترین راه در جذب توریسم و گردشگر خواهد بود. تجربه نشان داده است که پیوسته استقبال از فضاهای تازه و طبیعی به مراتب بیشتر از فضاهایی است که به صورت مصنوعی ایجاد شده باشد.

 

تپه خالصه

 

تپه خالصه را می‏توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‌تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران را ارایه کند. مهم‌ترین سایت شناخته شده شهر خرم‌دره، دره تپه خالصه است که در جنوب این شهر و به فاصله یک کیلومتری آن میان باغات و تاکستان‌های وسیع با چشم‌انداز زیبا واقع شده است. این تپه در بخش سطحی آن در برگیرنده داده‌های تاریخی ارزشمندی از پیشینه استقرار و مدنیت ساکنین قدیم این شهر بود که در نهایت پیشنهاد کاوش و لایه‌نگاری باستان‌شناختی آن ارایه و مصوب شد.

 

در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناختی که در سال 88 انجام شد، اطلاعات مهمی از سابقه سکونت اقدام بشری در حاشیه رودخانه کبیر به دست آمد. داده‌های باستان‌شناسی حکایت از تعلق این تپه به دوره پیش از تاریخ و شش هزار سال قبل از میلاد دارد، به نحوی که پلان معماری به دست آمده بیانگر سکونت اقوام ساکن به صورت استقرار دایم در دوره روستانشینی بوده و خانه‌ها با خشت و ملات گلی چینه ساخته شده‌اند. از دیگر داده‌های این تپه باستانی، ابزارهای سنگی و ظروف سفالی است و همچنین وجود دانه‌های گیاهی نیز بیانگر حاصل‌خیزی و اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی از گذشته دور تاکنون بوده و استقرار آن را به اثبات می‌رساند.

 

طبق آخرین کاوش‌ها، قدمت این تپه هشت هزار سال اعلام شده است و در حقیقت تپه خالصه خرم‌دره را می‌توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‏‌تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران ارایه کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: