• چهارشنبه ۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-6387-5
  • خبرنگار : 28011
  • منبع خبر : ----

/زنجان؛ میزبان مهربان/

بنای رختشویخانه زنجان؛ هویتی در لابه‌لای تاریخ


به زنجان که می‌رسید بازدید از خاطرت مادربزرگ‌های زنجانی را فراموش نکنید، بنای رختشویخانه زنجان که بیش از 70 سال است پا برجاست رازها و خاطرات بسیاری را در دل خود نهان کرده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بنای رختشویخانه زنجان به دستور اولین شهردار زنجان، علی‌اکبر خان توفیقی، ساخته شد. با توجه به آب و هوای سرد زنجان و تامین امنیت برای زنان زنجانی شهردار دستور ساخت مکانی مسقف و امن را برای زنان داد که می‌توان آن را یکی از یادگاری‌های بزرگ تاریخ برای زنان دانست.

 

رختشویخانه زنجان عام‌المنفعه بود که به صورت بیست و چهار ساعته به خدمات‌رسانی می‌پرداخت، این مکان مختص بانوان بوده و به جز سرایدار مجموعه که برای فعالیت‌های تعمیراتی به مجموعه می‌آمد هیچ مردی اجازه حضور در مجموعه رختشویخانه را نداشت.

 

این بنای تاریخی که ویژه بانوان بوده و توسط دو برادر به نام‌های مشهدی اسماعیل و مشهدی اکبر معمار ساخته شده دارای ویژگی‌های منحصر به فرد معماری است. خاصیت اکوشکنی با تغییر اندازه ستون‌ها و تشخیص ساعات شبانه‌روز با توجه به زاویه تابش آفتاب از ویژگی‌های خاص این بنا است.

 

آب بنای رختشویخانه که از قنات تهیه می‌شد در آب انبار جمع شده و توسط یک تلمبه دستی به حوضچه‌های اصلی هدایت می‌شد، در این فضای بهداشتی قوانینی حاکم بود، کودکان در انتهای سالن شست‌وشو به بازی مشغول بوده و مادران نیز به شست‌وشو می‌پرداختند.

 

محل شست‌وشوی لباس‌ها متفاوت بوده و در حوضچه نخست آب آشامیدنی تهیه شده و پس از آن لباس‌ها به ترتیب لباس‌های تمیز شسته می‌شد، حوضچه آخر نیز مربوط به افراد بیمار بوده تا بیماری آن‌ها به سایر افراد سرایت نکند.

 

با توجه به اینکه برای شست‌وشو از مواد شوینده شیمیایی استفاده نمی‌شد، آب کثیف نیز از مجموعه خارج شده و به زمین‌های کشاورزی هدایت می‌شد و لذا شاهد استفاده بهینه از آب در این مکان بودیم.

 

به دلیل زیاد بودن رطوبت بنای رختشویخانه از ساروج ساخته شده است که این مکان برای حفظ استحکام خود به رطوبت نیاز دارد که ترکیبی از آب، آهک، گچ و سیمان است.

 

همسر سرایدار به عنوان مسئول مجموعه در قسمت شاه‌نشین نشسته و به رعایت قوانین در مجموعه نظارت می‌کرد. توصیه می‌شود گردشگران نوروزی در سفر نوروزی خود بازدید از رختشویخانه زنجان را در برنامه سفر خود قرار دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: