• سه شنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-484-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

لزوم شناخت انواع سرمازدگی برای کاهش خسارت


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی گفت: در دنیای کنونی، ارتقای سطح آگاهی بهره‌برداران به منظور مدیریت مطلوب باغات ضروری به نظر می‌رسد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بهنام اوجاقلو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سطح باغات استان زنجان به 66 هزار هکتار می‌رسد که 53 هزار هکتار از این میزان در حال حاضر بارور است و ترس آن می‌رود که تحت تاثیر سرمازدگی دیررس بهاره قرار گیرند. متاسفانه باغ‌داران استان سالانه بر اثر سرمازدگی بالغ بر ده‌ها میلیارد تومان خسارت می‌بینند؛ چرا که سرمازدگی با افت ناگهانی و خسارت‌زای دما در خارج از فصل و زمان مورد انتظار، بهره‌برداران را متحمل خسارات جبران‌ناپذیری کرده و تهدیدی جدی برای درآمدزایی آن ها به حساب می‌آید.

 

این مسئول ادامه داد: به منظور پیشگیری و مقابله با سرمازدگی باید زمان دقیق وقوع آن تخمین زده شود تا بتوان با به کارگیری تمهیدات مختلف، خسارات ناشی از آن را به حداقل رساند. البته شناخت خود سرما نیز در مقابله با سرمازدگی بسیار حائز اهمیت است و هر سال امکان وقوع دو نوع سرمازدگی انتقالی (جبهه‌ای) و سرمازدگی تشعشعی در مزارع و باغات وجود دارد.

 

وی افزود: سرمازدگی انتقالی اکثرا در حالت خواب زمستانی اتفاق می‌افتد و در مناطق معتدله درختان تا حدودی از نظر فیزیولوژیکی به این نوع سرما مقاوم هستند و سرمازدگی انتقالی اصولا در اثر عبور جبهه هوای سرد از یک منطقه اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود دما به طور ناگهانی کاهش یافته و تا چند درجه زیر صفر هم برسد و سپس با رسیدن به دمای بحرانی محصول، گیاه دچار خسارت می‌شود.

 

اوجاقلو تصریح کرد: یکی از مشخصه‌های این نوع سرمازدگی وجود بادهای شدید و سرد در منطقه است و آسمان ممکن است ابری و نیمه ابری باشد. در چنین شرایطی درخت حرارت و انرژی خود را به هوای سرد داده و دمای اندام‌های گیاهی به شدت افت می‌کند. به همین خاطر در اینگونه مواقع گرم کردن محیط باغ به طرق مختلف نیز چاره‌ساز نبوده و گرما از طریق جریان باد از محیط خارج خواهد شد.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه سرمازدگی انتقالی به صورت عمده در مناطق گود و دره‌ها اتفاق افتاده و در هیچ جای دنیا نیز روش کنترلی برای آن وجود ندارد، افرود: این نوع سرمازدگی که در سال 86 در کشورمان اتفاق افتاد در برخی سال‌ها نیز در پاییز یا اوایل بهار اتفاق می‌افتد. در سرمازدگی تشعشی نیز گرمای ناشی از تابش آفتاب در طول روز، در شب با طول موج‌های بلندتر به جو برگشته و باعث کاهش دمای هوای اطراف می شود، به طوری که پایداری چنین شرایطی منجر به وقوع یخ‌بندان در سطح زمین شده و به عبارتی وارونگی حرارتی اتفاق می‌افتد.

 

این مسئول تصریح کرد: در این حالت بسته به میزان افت دما، سرعت کاهش دما و مدت زمان پایداری این شرایط، واکنش گیاه و درخت متفاوت بوده و میزان خسارت نیز متفاوت خواهد بود. این نوع تنش سرمایی معمولا در شب‌های با آسمان صاف و بدون ابر و در اوایل بهار یا اوایل پاییز مشاهده می‌شود.

 

وی ادامه داد: در مواقع ابری بودن آسمان، ابرها مانع از خروج امواج حرارتی از سطح زمین شده و نهایتا از افت شدید دما جلوگیری می‌شود. زمانی که آسمان صاف باشد نیز به طور قطع صبح قبل از طلوع آفتاب دما به حداقل رسیده و با توجه به میزان افت دما شدت خسارت نیز متفاوت خواهد بود.

 

اوجاقلو همچنین با بیان اینکه باغات استان همه ساله در اثر سرمازدگی تشعشعی متحمل خسارات قابل توجهی می‌شوند، خاطرنشان کرد: این نوع سرمازدگی در بسیاری از کشورهای پیشرفته تا حدودی کنترل می‌شود؛ در واقع درجه حرارت خسارت‌زا در هر گیاه دمای حرارت بحرانی نامیده می‌شود و در محصولات مختلف نیز متفاوت است. مثلا در میوه‌های ریز مانند گیلاس، آلبالو و انگور به طور معمول برای رسیدن به عملکرد اقتصادی باید 40 درصد گل‌ها تلقیح و تبدیل به میوه شوند. در صورت وقوع سرمازدگی و از دست رفتن 80 درصد گل‌ها، حتی اگر تمام 20 درصد گل باقی‌مانده نیز به میوه تبدیل شود باز هم عملکرد اقتصادی نبوده و باغدار متحمل ضرر و زیان خواهد شد.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، خاطرنشان کرد: زمان گل‌دهی نیز در وقوع سرمازدگی در درختان بسیار حائز اهمیت است به طوری که همه ساله درختانی همچون زردآلو، هلو و شلیل در استان زنجان در معرض خسارت سرمازدگی قرار دارند و در عین حال دانه‌دار‌ها در استان دیرتر گل داده و کم‌تر در معرض خسارت ناشی از سرمازدگی هستند و از سرمای دیررس بهاره در امان می‌مانند.

 

این مسئول افزود: درختان گردو همه ساله در مناطق مختلف استان زنجان در اواخر اسفند و اوایل بهار تحریک به رشد شده و در اثر سرمای دیررس بهاره دچار خسارت می‌شوند، این در حالی است که باغ‌داران با افزایش شناخت خود از موضوعات مرتبط با سرمازدگی می‌توانند با اعمال مدیریت مطلوب در باغ و انجام به موقع برخی اقدامات کنترلی خسارت‌های ناشی از سرمازدگی را به حداقل برسانند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: