• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-584-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

در آزمایشگاه‌های دانشگاه زنجان صورت گرفت؛

حفظ خلوص خونی 95 درصد گوسفند افشاری


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: در آزمایشگاه‌های ژنومیک دانشگاه زنجان، علاوه بر حفظ خلوص خونی بالای 95 درصد گوسفند افشاری در عملیات آمیخته‌گری، ژن‌های موثر در افزایش چند قلوزایی، سرعت رشد و کاهش حجم دنبه رصد می‌شود.

 

رحمان رستم‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری، افزایش بهره‌وری و اقتصادی کردن تولید در بخش پرورش گوسفند داشتی است، اظهار کرد: یکی از اهداف فرعی پرورش گوسفند افشاری، تغییر الگوی پرورش از سیستم مرتعی به سیستم‌های نیمه بسته و بسته است؛ این در حالی است که پرورش دهندگان خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، آذربایجان‌غربی، کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، اردبیل، فارس، اصفهان، البرز، تهران، مرکزی، مازندران و خوزستان، قوچ‌های اصلاح شده افشاری استان زنجان را برای افزایش بهره‌وری و اصلاح نژاد گله خود مورد استفاده قرار داده‌اند.

 

این مسئول ادامه داد: این طرح از سال 85 با مشارکت سازمان جهادکشاورزی استان و دانشگاه زنجان و با وارد کردن سلول‌های جنسی گوسفند نژاد برولامرینو از کشور نیوزیلند آغاز شد و بعد از اتمام عملیات اصلاح نژادی در مدت شش سال در محیطی کاملا بسته در مزرعه دانشگاه، نخستین ایستگاه تحقیقاتی بخش خصوصی در سال 91 در استان تشکیل و از سال 92، مراحل انتقال دام اصلاح شده به گله های مردمی آغاز شد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر در 20 روستای استان، 42 گله پرورش گوسفند افشاری تحت پوشش برنامه اصلاح نژادی قرار دارند، افزود: همه مراحل اجرای این طرح توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و متخصصان ژنتیک مولکولی استان نیز در برنامه‌های اصلاح نژادی به‌کار گرفته شده‌اند. این در حالی است که در طرح مذکور، عملیات آمیخته‌گری به مدت شش سال در یک محیط کاملا بسته انجام گرفته است.

 

رستم‌خانی خاطرنشان کرد: تجاری‌سازی یافته‌های تحقیقاتی توسط تیم تحقیق با تشکیل شرکت دانش‌بنیان، همراه کردن چند دستگاه دولتی برای اجرای پروژه، ایجاد پلان توسعه‌ای دام اصلاح شده در سطح استان (هرم اصلاح نژاد به روش هسته باز) و اجرای بیش از 45 طرح تحقیقاتی (پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه زنجان با همکاری سازمان برای تکمیل پروژه اصلاح نژادی از وجوه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان به شمار می‌رود.

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تصریح کرد: توان تولید 3 تا 4 بره در هر زایش، بهبود 30 درصدی سرعت رشد، بهبود صد درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه حجم دنبه از ویژگی‌های گوسفند اصلاح شده در استان زنجان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: