• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 961-1391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره:

کشاورزان، مبارزه با آفت سن گندم را جدی بگیرند


رئیس جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: برای تولید گندم مرغوب، کشاورزان باید مبارزه با سن گندم به صورت کارشناسی شده و در زمان و مکان مناسب را جدی بگیرند.

 

علیرضا اسداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به ریزش اولیه سن از مزرعه یک هکتاری گندم دیم روستای الوند در شهرستان خرم‌دره، اظهار کرد: در این مزرعه سه عدد سن نر مشاهده شد که حاکی از ریزش اولیه آفت مذکور است.

 

وی با اشاره به نحوه خسارت آفت سن گندم، اظهار کرد: این آفت در سه سن مادر، مرحله پوره و سن‌های بالغ نسل بهاره است که بیشترین ریزش سن‌های مادر در موقع پنجه‌زنی گندم است.

 

این مسئول در ادامه یادآور شد: تغذیه سن مادر از جوانه‌های مركزی سبب زردی و پژمردگی گندم می‌شود.

 

وی تصریح کرد: مرحله دوم خسارت به وسیله پوره‌های سنین مختلف انجام می‌شود. پوره‌های سن اول و دوم تغذیه می‌‌کند و در مراحل بعدی پورگی برای تكمیل رشد خود از ساقه، برگ و محصوصاً از شیره سبز خوشه‌های گندم تغذیه می‌کنند.

 

اسداللهی با اشاره به مرحله سوم خسارت این آفت، تصریح کرد: این مرحله مربوط به حشرات بالغ نسل جدید است كه برای ادامه رشد و توانایی پرواز به ارتفاعات كوهستانی و استراحت احتیاج به تغذیه كافی از دانه‌های خوشه گندم دارند.

 

وی با توصیه اکید به کشاورزان جهت مبارزه با سن مادر در زمان مناسب، تصریح کرد: زمان مبارزه با سن مادر وقتی است که بیشترین جمعیت سن‌های موجود در اماکن زمستان گذران محل خود را ترک و تخلیه کرده باشند و در مزارع گندم قبل از مرحله تخم‌ریزی باشند که این امر باید مورد توجه جدی کشاورزان قرار گیرد.

 

اسداللهی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گندم یک محصول استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود، لذا مبارزه با این آفت در زمان مناسب و به صورت کارشناسی دارای اهمیت ویژه‌ای است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: