• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-3185-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان زنجان:

با رعایت اخلاق انتخاباتی، رقابت بوی رفاقت می‌دهد


فرماندار شهرستان زنجان گفت: با رعایت اخلاق انتخاباتی، رقابت بوی رفاقت می‌دهد و خشونت‌های انتخاباتی ظهور نمی‌کند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رسول بیات در نشست خبری با بیان این‌که در بحث انتخابات، اخلاق باید محور فعالیت‌ها باشد، اظهار کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده در عصر حاضر، فقدان اخلاق سیاسی و نبود اخلاق انتخاباتی است؛ در حالی که اخلاق انتخاباتی از مصادیق اخلاق کاربردی و اخلاق کاربردی نیز مسئولیت‌پذیری اخلاقی است. بر این اساس اگر دنبال اخلاق انتخاباتی هستیم باید قواعد مراودات کلی در خصوص مسائل انتخابات را مورد توجه قرار دهیم.

 

این مسئول با تاکید بر این‌که پرهیز از حب و بغض‌های سیاسی، یکی از مصادیق اخلاق انتخاباتی است، ادامه داد: نباید به گزارش‌های غیر مستند توجه نشان دهیم. علاوه بر این، پرونده‌سازی و اعمال سلیقه‌های شخصی نیز اخلاق انتخاباتی را زیر سئوال می‌برد. همچنین رای مردم حق‌الناس است و باید اصل برائت، بی‌طرفی و عدالت رعایت شود؛ در واقع همه بازیگران انتخابات از جمله مجریان، ناظران، احزاب و تشکل‌های سیاسی باید در اخلاق انتخاباتی سهیم بوده و ملزم به رعایت رفتار انتخاباتی باشند.

 

وی افزود: باید فعالیت‌های سیاسی به سمت و سویی هدایت شود که رقابت‌ها در عین رفاقت‌ها شکل بگیرد. متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که گاهی بی‌دلیل نسبت به یکدیگر خصومت‌های بیش از حد نشان می‌دهیم، در حالی که فصل انتخابات، فصل نشاط سیاسی است و آن‌چه در نهایت باقی می‌ماند، نتایج رقابت‌ها است. از این‌رو اگر رفتار انتخاباتی ما مبتنی بر اخلاق انتخاباتی باشد به طور قطع، هر انتخاباتی که برگزار می‌شود، یک قدم ما را رو به جلو می‌راند. از این‌رو امیدواریم که در این دوره از انتخابات، فعالیت‌های سیاسی ما به سمت اخلاق‌محوری هدایت کند.

 

بیات در رابطه با انتخابات شوراها نیز با تاکید بر این‌که از همه گرایشات و جریانات سیاسی در انتخابات حضور دارند و کسی نمی‌تواند اذعان کند که نماینده‌ای بین کاندیداها ندارد، گفت: از 1453 ثبت‌نامی در سطح شهرستان، 309 نفر داوطلب شهرهای زنجان، نیک‌پی و ارمغانخانه هستند. بررسی صلاحیت کاندیداها نیز از دو روز قبل آغاز شده و دو روز دیگر به اتمام می‌رسد. این در حالی است که کاندیداهای شهر زنجان 271 نفر هستند که 52 نفر خانم را شامل می‌شوند.

 

این مسئول با اشاره به این‌که تعداد داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی در مقایسه با دوره‌های قبل 16 درصد افزایش دارد، ادامه داد: بیشترین داوطلبان این دوره از انتخابات، از گروه سنی 25 تا 45 سال بوده و ثبت‌نام کننده‌ها نیز از همه روستاهای واجد شرایط در هر سه بخش هستند. علاوه بر این، بیشتر داوطلبان مدرک کارشناسی دارند ولی ثبت‌نام کننده زیر دیپلم هم داریم.

 

وی با ابراز امیدواری در خصوص برگزاری انتخاباتی پرشور و کم‌تنش، خاطرنشان کرد: شوراهای اسلامی باعث تقویت گفتمان مشارکت‌پذیری می‌شوند و مسئولیت‌پذیری به همراه دارند؛ در واقع شوراها باعث تقویت مدیریت محلی شده و اگر به عنوان پارلمان محلی تقویت شوند، باعث می‌شوند که مردم خود را در همه اتفاقات شهری و روستایی سهیم بدانند.

 

بیات یادآور شد: شوراهای اسلامی کشور فعلا در دوران طفولیت به سر می‌برند و طبیعی است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. با این وجود امیدواریم که شوراها به سمت مدیریت واحد شهری حرکت کنند.

 

این مسئول با تاکید بر این‌که همگی باید برای تقویت شوراها تلاش کنیم، ادامه داد: تعداد کاندیداها از نظر مشارکت فعالانه مردم خیلی زیاد است و این به خاطر فعال نبودن احزاب است. در حالی که خیلی از کاندیداها باید در قالب احزاب پالایش شوند. البته بدون شک بین ثبت‌نام کننده‌ها افراد زیادی هستند که برای مدیریت شهری کارآمد بوده و در صورت انتخاب، تحت حمایت ما خواهند بود.

 

وی تاکید کرد: سلامت انتخابات از اهمیت زیادی برخوردار است و بر اساس قانون، با کاندیداهای متخلف برخورد خواهیم کرد. این در حالی است که متاسفانه برخی ثبت‌نام کننده‌ها از هم‌اکنون قانون‌شکنی می‌کنند ولی ای کاش حداقل یک بار قانون انتخابات را مطالعه می‌کردند.

 

بیات با بیان این‌که به احتمال زیاد، انتخابات در شهر زنجان به صورت تمام الکترونیکی برگزار شود و میزان تخلف در روز انتخابات را به حداقل برساند، یادآور شد: مهم نیست که کدام سلیقه در انتخابات حضور داشته باشد؛ چراکه برای ما اصل عدالت مهم است؛ در واقع فقط رعایت حق‌الناس که از مصادیق اخلاق انتخاباتی است مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

فرماندار شهرستان زنجان در ادامه در خصوص اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری، برای تحقق اصول اقتصاد مقاومتی، همه قوای کشور باید دخیل باشند؛ چراکه اقتصاد مقاومتی یک مسئله فراقوه‌ا‌ی است و به همه نهادها مربوط می‌شود. به همین‌خاطر اگر فقط دولت را موثر یا مقصر بدانیم دور از انصاف است.

 

این مسئول با تاکید بر این‌که همه ما باید بند به بند سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را مطالعه و اجرا کنیم، ادامه داد: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را با اقتدار پیش ببریم باید با جهان در ارتباط بوده و ارتباطات فرامنطقه‌ای داشته باشیم؛ به عبارتی ما نمی‌توانیم در انزوا به اقتصاد مقاومتی دست یافته و این موضوع را تقویت کنیم.

 

وی تصریح کرد: همه ما در سطح شهرستان موظف هستیم که توان خود را برای تحقق شعار امسال و منویات مقام معظم رهبری به کار بگیریم. در حال حاضر نیز خوشبختانه مدیریت ارشد استان، فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کرده و در سطح شهرستان نیز برنامه‌ها با جدیت دنبال خواهد شد.

 

بیات یادآور شد: به طور قطع بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، برای تحقق اقتصاد مقاومتی به دنبال انجام کارهای ویژه هستیم و گزارشات آن را به مرور زمان به سمع و نظر اصحاب رسانه خواهیم رساند.

 

فرماندار شهرستان زنجان در ادامه در رابطه با تصویب اجرای پروژه سبزه‌میدان در جلسه امروز شورای شهر، گفت: نباید این مسئله را سیاسی کرد، ولی ما بعد از 10 جلسه نشست به این نتیجه رسیدیم که اجرا شدن طرح در زمان حاضر بهتر از اجرا نشدن آن است. البته باید حساسیت منتقدان را هم درک کرد.

 

وی تصریح کرد: عده‌ای معتقدند که شهرداری مجری خوبی نیست. در این راستا سوء تفاهم‌هایی پیش آمده که بخشی از آن درست است. با این وجود، هزینه سنگینی که اجرای پروژه سبزه‌میدان می‌طلبد مسئله‌ای است که بررسی شده و اجرای طرح بر اساس شرط‌ هایی که با مدیریت شهری گذاشته‌ایم شروع خواهد شد.

 

 

بیات تاکید کرد: پروژه سبزه‌میدان، کار بزرگ و ریسک‌پذیری است ولی اگر با جدیت پیش برود حتما موفق خواهیم بود؛ در واقع فعلا مدافع طرح هستیم و حجت را با پیمانکار تمام خواهیم کرد. ولی بهتر است که اصحاب رسانه نیز موضوع را پیگیری و رصد کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: