• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-3285-5
  • خبرنگار : 28010
  • منبع خبر : ----

سعید زیباکلام:

تداوم سیاست‌های سیطره‌طلبانه، اولویت دولتمردان آمریکا است


سعید زیباکلام تاکید کرد: سیاست‌های خارجی و سیطره‌طلبانه آمریکا برای‌شان بسیار مهم بوده و کماکان ادامه دارد و هیچ قاعده و اساسی برای آن‌ها وجود ندارد و با این حال برخی می‌گویند این اقدامات آمریکا (تمدید تحریم‌ها) هیچ توجیهی ندارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سعید زیباکلام با حضور در نشست «برجام؛ نه راه پیش، نه راه پس» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان و با حضور خانواده شهید شهریاری، برگزار شده بود، اظهار کرد: قصه پیوند خوردن چرخ معیشت مردم و چرخ هسته‌ای موضوعی است که لوکوموتیو مذاکرات هسته‌ای با این پیوند تاثیرگذار شروع شده است که معنای آن هم بسیار روشن است، یعنی اینکه چرخ معیشت برای اینکه بچرخد ما باید برویم و مذاکره کنیم و دور چرخ هسته‌ای را کم کنیم، بلکه تحریم‌ها برداشته شود و معیشت درست شود.

 

وی افزود: به فاصله چند ماه پس از طرح این مواضع در سخنرانی‌های قبل از انتخابات در سوم آذرماه 92، با توافق‌نامه ژنو مواجه شدیم. توافق‌نامه ژنو که نوعا اظهار می‌شود با آن در واقع اتفاقات بزرگی رخ داد، دو اتفاق اصلی و بزرگی که رئیس‌جمهور در نامه‌‌ خود خطاب به مقام معظم رهبری ذکر کرد شامل این موارد بود که حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته شد و دوم اینکه تحریم‌ها لغو و رفع شد.

 

این استاد دانشگاه گفت: شنیدن این خبر مبنی بر اینکه قدرت‌های بزرگ جهانی به واسطه مذاکرات مجاب شدند که هم تحریم‌ها برداشته شود و هم حق غنی‌سازی را با استدلال پذیرفتند، برای من سئوال بود که چطور با استدلال حق غنی‌سازی را پذیرفتند و تحریم‌ها لغو شد؟ هر چند چند روز بعد متن اصلی توافق‌نامه به دست من رسید و معلوم شد که از این خبرها نیست!

 

این مدرس دانشگاه ادامه داد: صحبت اصلی من در خصوص دو موضوع رفع تحریم‌ها و اینکه آیا تهدید امنیتی و سایه جنگ رفع و اعتمادسازی‌های ما موثر واقع شده، است. این دو موضوع موضوعات اساسی و محوری است که بارها رئیس‌جمهور در سخنان خود به آن‌ها اشاره کرد. هر چند نمایشنامه غربی‌ها در این زمینه حاکی از آن است که در پرده اول (تقریبا 4 ماه پیش) مجلس نمایندگان آمریکا و بعد مجلس سنای کنگره، قانون تحریم 10 ساله معروف به «آیسا» را برای 10 سال دیگر تمدید کرد و در پرده دوم نیز قیل و قالی در محافل حکومتی و به‌ویژه دولتی به راه افتاد که عموما حاوی این موضع بود که اگر رئیس‌جمهور آمریکا مصوبه کنگره را شامل دو مجلسین نمایندگان و سنا را تایید و امضا کند، این نقض برجام خواهد بود.

 

زیباکلام با اشاره به اینکه هیچ یک از واکنش‌هایی را که به تمدید تحریم‌های آیسا داده شد حرف سنجیده، قابل اجرا و به لحاظ حقوقی موثر نمی‌بینم، خاطرنشان کرد: این واکنش‌ها یا انفعلالی، یا بی‌ربط و بلاموضع، یا موعظه‌ای و خطابی و یا حاکی از غافل‌گیری و شگفت‌زدگی بود.

 

وی همچنین به عدم پایبندی اوباما به لغو تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: اوباما، همان رئیس‌جمهوری که خودش و وزیر خارجه‌اش تلاش کردند تا برجام را به تصویب برسانند، بدون هیچ بهانه‌ای در آخرین روزهای ریاست جمهوری‌اش تمدید 10 ساله آیسا را خیلی ساده تایید و تنفیذ کرد و گویی به همه جشن و پایکوبی‌ها یک پوزخند تحقیرآمیز می‌زند. در حالی که اگر اوباما به این تعهدات پایبند می‌ماند مثل روز روشن بود که رئیس‌جمهور بعدی نه تنها این تحریم‌های 10 ساله را تمدید خواهد کرد، بلکه کارهای بسیار دیگری نیز انجام می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: