• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-14114-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در گمرک ایران خبر داد:

حذف اظهارنامه‌های کاغذی با راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی


مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران اظهار کرد: حذف اظهارنامه‌های کاغذی در سیستم اداری با راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی محقق شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی‌اکبر شامانی با اشاره به اینکه پارسال گمرک با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود که با برنامه‌ریزی موفق شدیم این سال را با عملکرد خوبی پشت سر بگذاریم، اظهار کرد: سال گذشته مبلغی بالغ بر 43 میلیارد و 930 میلیون دلار صادرات به ثبت رسید که رشد 3.5 درصدی را نشان می‌دهد.

 

وی به واردات 43 میلیارد و 674 میلیون دلاری اشاره کرد و افزود: در این حوزه شاهد رشد 5 .16 درصدی بودیم و سعی شده که در این حوزه شاخص‌ها رشد داشته باشند.

 

شامانی با اشاره به اینکه پارسال با افزایش درآمد تا 66 درصد مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: 181 هزار میلیارد ریال وصول درآمد داشتیم. همچنین بالغ بر 13 هزار میلیارد ریال عوارض و سایر وجوه دریافت شده که رشد 37 درصدی را نشان می‌دهد و در حدود 101 میلیارد ریال مالیات بر ارزش‌افزوده را داشتیم که با رشد 30 درصدی مواجه بوده که در مجموع 333 هزار میلیارد ریال درآمد گمرک در سال گذشته بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه گمرک در چند سال اخیر به سمت الکترونیکی شدن پیش رفت، گفت: پارسال این مهم تحقق یافت و سیستم کاغذی که در ادارات گمرک وجود داشت به سمت کمرنگ شدن سوق پیدا کرد و پروانه کاغذی که سابق بر این در ادارات کمرگ وجود داشت به صورت الکترونیکی درآمد و همه اطلاعات به‌صورت الکترونیکی شد. همچنین همه مجوزهایی که در حوزه واردات و صادرات صادر می‌شود از طریق سیستم جامع گمرکی به نتیجه رسید و احتمال جعل و غیره به صفر رسید.

 

در ادامه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار زنجان با اشاره به اینکه مهم‌ترین بحثی که در زمینه تولید در استان وجود دارد، بحث فروش است، گفت: مهم‌ترین احتیاجی که بحث فروش به آن نیاز‌مند بوده بحث اتصال به خارج است و این اتصال می‌تواند به وسیله کمرگ فراهم آید و هرچه گمرک پویا‌تر در این زمینه عمل کند این ارتباطات بیشتر و بهتر برقرار خواهد شد و تولید رونق می‌یابد.

 

رحیم عصفوری با بیان اینکه در گمرک دو بحث صادرات و واردات اهمیت پیدا می‌کند، گفت: استان زنجان به لحاظ اینکه، استان صادرکننده و تولید‌کننده است و در حدود 61 صدم درصد صادرات کشور را به خود اختصاص داده است، این موضوع به لحاظ بررسی صادرات نسبت به جمعیت استان، زنجان را در سکوی پرتابی قرار می‌دهد که موجب رشد آن خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از انتظاراتی که از گمرک استان وجود دارد، ایجاد سهولت بیشتر در روند صادرات است تا صادرکننده با گمرک استان همکاری بهتری داشته باشد، نه اینکه از استان‌های دیگر در این زمینه کمک بگیرد. همچنین افزایش نیروی کار و تجهیرات، از دیگر نیاز‌های این اداره‌کل است.

 

در ادامه سرپرست اداره‌کل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه یکی از متولیان رشد تجارت، گمرک است، گفت: یکی از وظایف گمرک اجرای قوانین و مقررات در حوزه صادرات، واردات و ترانزیت است و در کنار آن بحث تسهیل و توسعه صادرات در اهم کار این اداره‌کل قرار می‌گیرد.

 

حمید احمدی افزود: از گام‌های موثری که گمرک در جهت تسهیل کارها انجام داد، استفاده از فناوری‌های نوین و تشکیل سامانه جامع گمرکی بود که این سامانه باعث شفافیت و روان‌سازی کارهای گمرکی شده است و به جهت اینکه تجارت جهانی به سمت الکترونیکی شدن حرکت می‌کند ما نیز مجبوریم که به سمت الکترونیکی بودن قدم برداریم.

 

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم، احمد برکابیان تودیع و حمید احمدی به‌عنوان مدیرکل جدید گمرک استان زنجان معرفی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: