• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1884-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تولید تجهیزات آبزی‌پروری با نصف قیمت نمونه‌های مشابه در زنجان


مدیر امور شیلات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: استان زنجان تجهیزات آبزی‌پروری را با نصف قیمت نمونه‌های مشابه تولید می‌کند.

 

محمود صیادبورانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که سالانه بالغ بر 100 آبزی‌پرور برای الگوگیری از مزارع آبزی‌پروری استان بازدید می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر به جرات می‌توان اذعان کرد که همه مزارع پرورش ماهی سردآبی و قزل‌آلای استان مکانیزه شده است و آبزی‌پروران با بهره‌گیری از تجهیزاتی مثل پمپ‌های هواده و برگشت آب، دستگاه مخلوط‌کن آب و اکسیژن، دستگاه ازن‌ژنراتور، UV و  فیلتر مکانیکی و بیولوژیک، فضولات جامد و معلق آب را تا حد استاندارد برای استفاده ماهی‌ها جدا می‌کنند.

 

این مسئول ادامه داد: خوشبختانه به واسطه این تجهیزات، نرم استفاده از آب تازه برای تولید یک تن ماهی از 10 لیتر بر ثانیه که نرم کشوری است به یک لیتر کاهش یافته و این مصداق کامل اقتصاد مقاومتی است؛ چراکه این موضوع منتج به کاهش ریسک فعالیت، ثبات خواص فیزیکی و شیمیایی آب و محدود شدن دامنه تغییرات دمایی آب شده است.

 

وی با تاکید بر این‌که بر اساس منویات مقام معظم رهبری، تحقق اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه فعالیت در حوزه‌های مختلف باشد، افزود: در حال حاضر عمده تجهیزات و نهاده‌های آبزی‌پروری از جمله بچه ماهی و خوراک در داخل استان تولید می‌شود. از این‌رو، علاوه این‌که آبزی‌پروران می‌توانند در هزینه‌های تولیدی خود صرفه‌جویی کنند، نظارت روی تولید افزایش یافته و انتقال بیماری از سایر استان‌ها به خوبی کنترل می‌شود؛ چراکه مزارع بچه ماهی از جانب جهادکشاورزی و دامپزشکی تحت بازرسی‌های مستمر قرار می‌گیرد.

 

صیادبورانی خاطرنشان کرد: استان زنجان از نظر منابع آبی ضعیف است و حوزه آبزی‌پروری استان نیز قصد دارد که در کیفیت و کمیت تولید، حرف اول را بزند. در این راستا یکی از راهکارها استفاده از تجهیزاتی است که در خود استان تولید می‌شود. البته خوشبختانه استان زنجان در چند سال اخیر توانسته در تنوع و تعدد تجهیزات آبزی‌پروری جزو استان‌های شاخص باشد. با این وجود کارشناسان حوزه شیلات تلاش می‌کنند تا با بازدیدهای مستمر از سایر کشورها و شناخت تجهیزات جدید، این تجهیزات را تولید کرده و در اختیار آبزی‌پروران قرار دهند.

 

مدیر شیلات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به تولید خوراک ماهی با کیفیت در ماه‌نشان، یادآور شد: قیمت خوراک ماهی تولیدی 8 تا 10 درصد کمتر از قیمت آن در سایر استان‌ها است. به همین‌خاطر پارسال آبزی‌پروران زنجانی نسبت به سایر استان‌ها درآمد بیشتری کسب کردند. پارسال نیز از 13 هزار و 693 تن ماهی که در استان تولید شد، 7200 تن به استان‌های تهران، البرز، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، قم، گیلان و مازندران صادر کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: