• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2184-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تغذیه؛ عامل مهمی در جلوگیری از سرمازدگی درختان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: تغذیه در جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه و یا به حداقل رساندن خسارات ناشی از آن بسیار حائز اهمیت است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بهنام اوجاقلو در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: گیاه سالم و قوی با بهره‌مندی از تغذیه بهینه و متعادل در یخ‌بندان‌ها و پایین‌ترین دماها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد و در صورت بروز خسارت نیز از توان جبران، تقویت و بازیابی برخوردار است.

 

این مسئول با تاکید بر رعایت زمان مناسب مصرف انواع کود، ادامه داد: باید در نظر داشته باشیم که کودهای ازته در اواخر فصل رشد همچون اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز مصرف نشود؛ چراکه رشد درخت تحریک شده و دیرتر به خواب می‌رود و در نهایت مقاومت درخت در مقابل سرمای زودرس روزهای آخر پاییز کاهش می‌یابد.

 

وی افزود: قطع به هنگام آبیاری در باغ نیز از دیگر موارد مهمی است که در به حداقل رساندن خسارت ناشی از سرمازدگی بسیار حائز اهمیت است، طوری که در قطع زودهنگام آبیاری، درختان سریع‌تر به خواب می‌روند و همین باعث می‌شود تا از بافت محکم‌تر و سفت‌تری برخوردار شوند و متعاقب آن، مقاومت‌شان در برابر دمای پایین اواخر پاییز و اوایل زمستان بیشتر شود.

 

اوجاقلو با تاکید بر نقش و اهمیت مصرف کودهای پتاسه در افزایش مقاومت درختان نسبت به سرمازدگی خاطرنشان کرد: مصرف کودهای پتاسه باعث می‌شود گیاه مقاومت بیشتری در برابر تنش‌های محیطی، آفات و بیماری‌ها داشته باشد. علاوه بر این، چیدن به هنگام میوه‌ها نیز از نکات بسیار مهمی است نباید از آن غافل شد؛ چراکه دیر چیده شدن میوه باعث می‌شود که درخت دیرتر به خواب رفته و در مقابل سرمای اواخر پاییز و اوایل زمستان حساس‌تر شود.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تاکید کرد: باغ‌داران باید توجه کنند که در مواقع بروز یخ‌بندان و سرمازدگی در باغ، بافت‌های خشک شده درختان که مستعد برای شیوع انواع آفات و بیماری‌ها هستند هرس شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: