• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-17114-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

راه‌یابی نمایش کارگردان زنجانی به همایش ملی تئاتر موج بندرعباس


کارگردان نمایش «زنی که مردش را گم کرد»، اظهار کرد: این نمایش دیدگاه ضد مرد ندارد.

 

پریا دوستی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه همایش ملی تئاتر موج بندرعباس از 25 تا 28 فروردین در بندرعباس برگزار شد، گفت: این نمایش در ساعت 21 روز 27 فروردین در تماشاخانه آفتاب شهر بندرعباس در بخش مسابقه صحنه‌ای اجرا شد و بازیگران این نمایش پریسا دوستی، پریا دوستی و فاطمه اسماعیلی بودند که میثم کیلی نیز به عنوان نورپرداز و افکتور، این گروه را در اجرا همراهی می‌کند.

 

وی ادامه داد: نمایشنامه این اثر توسط فرانک فروتن با الهام از دو داستان «زن زیادی» جلال آل‌احمد و «زنی که مردش را گم کرده بود» صادق هدایت نوشته شده است که در این نمایشنامه سه زن به عنوان قشری از جامعه زنان، هر کدام در دادگاهی که عملا بعد مکانی ندارد حاضر می‌شوند و هر یک به نوعی به نحوه قتل شوهر خود می‌پردازند.

 

دوستی با اشاره به اینکه برخی متصورند که این نمایش دیدگاه ضد مرد دارد، گفت: به نظر می‌رسد که این نمایشنامه دیدگاه ضد مرد نداشته باشد و در واقع فمینیستی نباشد؛ چرا که به هیچ عنوان نمایشنامه به هیچ کدام از این زنان حق گرفتن جان انسانی را نمی‌دهد، بلکه به نوعی به مشکلات زنان در جامعه می‌پردازد و مربوط به نگاهی است که جامعه علیه زنان دارد؛ چرا که در نمایش شاهد این هستیم که زنان به خاطر حرف مردم و تفکرات سنتی که جامعه بر آن‌ها تحمیل می‌کند تن به این قتل‌ها می‌دهند و به نوعی در صدد گریز از این شرایط هستند.

 

کارگردان نمایش «زنی که مردش را گم کرد»، افزود: ماهیت تئاتر، کار گروهی است و همین مسئله است که کار را سخت می‌کند؛ چرا که نمی‌توان گفت که تئاتر را می‌شود به تنهایی به اجرا در آورد که اگر تئاتری تک نفره و مونولوگ هم باشد باز هم در پشت صحنه نیاز به کسی است که کارها را ساماندهی کند و به کمک همان یک نفر بیاید.

 

وی با اشاره به اینکه کار گروهی و کار تیمی مسئله‌ای است که همواره باید توسط افرادی که در این زمینه کار می‌کنند مورد توجه قرار گیرد، گفت: در یک کار گروهی چند نفر با دیدگاه‌های متفاوت دور هم جمع می‌شوند و برای اینکه بتوان این گروه را حفظ کرد باید وحدت فکری در این گروه ایجاد شود که به نظر سخت می‌رسد.

 

دوستی افزود: هر چند کار گروهی به مراتب سخت است ولی در کنار این سختی‌ها شیرینی‌هایی نیز وجود دارد که لذت کارگروهی را چندین برابر می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: