• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-17714-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

رهاسازی سهره‌های طلایی در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد طارم


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه همه حیوانات نجات یافته از دست شکارچیان، قابلیت ورود مجدد به طبیعت را ندارند، گفت: این نکته نشان می‌دهد که باید قبل از اسارت جانوران، مانع بروز این اتفاق باشیم.

 

زعفر افشاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: اولویت محیط‌بانان، جلوگیری از شکار غیرمجاز و یا زنده‌گیری حیوانات است؛ چراکه بسیاری از این جانوران پس از کشف، امکان بازگشت به طبیعت را ندارند و باید در قرنطینه نگه‌داری شوند.

 

وی تصریح‌ کرد: محیط‌بانان در استان زنجان علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها با همه توان در عرصه‌های زیست‌محیطی حضور دارند تا جانوران از گزند آسیب تعداد قلیلی افراد ناآگاه در امان باشند.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه جانورانی که از دست شکارچیان رها می‌شوند بعد از معاینه و چند روز نگه‌داری بررسی می‌شوند که آیا قادر به حضور مجدد در طبیعت را دارند یا نه و در صورتی که این توانایی را داشته باشند در محل زندگی خود رهاسازی می‌شوند.

 

وی به یک نمونه از این موارد اشاره کرد و یادآور شد: 15 قطعه سهره طلایی که هفته گذشته توسط یک فرد متخلف زنده‌گیری شده بودند، توسط محیط بانان در طبیعت رهاسازی شدند.

 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، زنجان ادامه داد: سهره‌های طلایی کشف شده با توجه به داشتن شرایط پرواز و بازگشت به طبیعت در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد رها‌سازی و به آغوش طبیعت باز گشتند.

 

وی با اشاره به ویژگی‌های سهره طلایی، خاطرنشان کرد: این پرنده از خانواده گنجشک سانان بوده و بسیار خوش‌صدا و اندکی کوچک‌تر از گنجشک است. سهره‌ها از دیرباز به خاطر آواز و زیبایی‌شان مورد توجه انسان‌ها بوده و به همین دلیل متاسفانه قربانی صیادان بوده و متخلفان اقدام به زنده‌گیری و فروش این پرنده می‌کنند.

 

افشاری افزود‌: سهره طلایی در باغ‌ها، پارک‌ها، کشتزارها و دره‌های پردرخت زندگی می‌کند و با تغذیه از حشرات به تعادل جمعیت آن‌ها در طبیعت کمک می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: