• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-17914-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

فوق‌تخصص آنکولوژی اطفال:

همه خدمات به بیماران هموفیلی، رایگان است


فوق‌تخصص آنکولوژی اطفال اظهار کرد: همه خدمات به بیماران هموفیلی، رایگان است.

 

کامبیز داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به 28 فروردین، روز جهانی حمایت از بیماران هموفیلی، گفت: هموفیلی یك اختلال خونریزی دهنده ارثی است و افراد مبتلا به هموفیلی به علت سطح پایین یا عدم وجود پروتئین‌هایی به نام فاكتورهای انعقادی، قادر به متوقف كردن روند خونریزی نیستند.

 

وی ادامه داد: هموفیلی بیماری ارثی است كه از طریق ژن موجود بر روی كروموزوم X منتقل می‌شود. زنان دارای دو كروموزوم X و مردان دارای یك كروموزوم X و یك كروموزوم Y هستند. زن ناقل هموفیلی، ژن هموفیلی را بر روی یكی از كروموزوم‌های خود دارا است و به احتمال 50 درصد این ژن معیوب را به فرزندان پسر خود منتقل می‌كند. همچنین مردانی كه ژن معیوب را به ارث می‌برند، مبتلا به هموفیلی می‌شوند. مردان مبتلا به هموفیلی، ژن را به فرزندان پسر خود منتقل نمی‌کنند ولی آن‌ها ژن را به دختران خود منتقل می‌كنند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان افزود: انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد اما شایع‌ترین و شناخته شده‌ترین آن‌ها شامل هموفیلی A ـ كمبود فاكتور 8، هموفیلی B ـ كمبود فاكتور 9، هموفیلی هاگمن ـ كمبود فاكتور 12 و هموفیلی فون ویلبراند ـ عدم وجود فاكتور 8 است.

 

وی با اشاره به اینکه شدت هموفیلی به سه نوع طبقه‌بندی می‌شود، گفت: در فرد مبتلا به هموفیلی شدید که فعالیت فاکتور انعقادی خون کمتر از یک درصد است و اغلب در عضلات زانو و مفصل و بدون هیچ عامل ضربه‌ای ایجاد می‌شود. ولی در نوع خفیف و متوسط آن حتما باید ضربه‌ای به اندام وارد شود که خونریزی ایجاد شود.

 

داوری با اشاره به نقاط حساس به خونریزی، افزود: خونریزی داخل عضلانی، خونریزی داخل مغزی و خونریزی مفصلی از آسیب‌هایی است که این بیماری می‌تواند به فرد وارد کند و شایع‌ترین محل‌های خونریزی شامل عضله بازوی فوقانی، مفصل آرنج، عضله ساعد، عضله ران، مفصل زانو، مفصل مچ پا، عضله ساق پا و عضله پسواس است.

 

وی ادامه داد: درمان قطعی برای هموفیلی وجود ندارد، اما با در اختیار داشتن فاكتورهای انعقادی، افراد هموفیل می‌توانند زندگی عادی داشته باشند. بدون فاكتورهای انعقادی افراد هموفیل شدید، با مشكل مواجه می‌شوند و حتی ممكن است دچار معلولیت شوند و نتوانند كارهای عادی و روزمره زندگی را انجام دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: