• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2484-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان جهادکشاورزی استان:

ارقام زودگل را با احتیاط کشت کنید


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: در مناطقی که همواره احتمال وقوع سرمازدگی بهاره وجود دارد باید به جد از کشت ارقام زودگل خودداری شود.

 

بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: انتخاب محل مناسب برای احداث باغ، عامل بسیار مهمی در مصون ماندن باغات از سرمازدگی به شمار می‌رود؛ در واقع علاوه بر به‌کارگیری روش‌های فعال و یا کوتاه‌مدت برای مدیریت مطلوب باغات به منظور جلوگیری از سرمازدگی درختان، روش‌های حفاظتی بلندمدت و یا غیرفعال که تمهیدات قبل از احداث باغ را شامل می‌شود نیز در جلوگیری از سرمازدگی نقش تعیین کننده‌ای دارد.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه باغات میوه باید در زمین‌هایی احداث شود که هوا به خوبی در آن‌ها جریان داشته باشد، ادامه داد: اراضی شیب‌دار بهترین مکان برای احداث باغ است. البته در انتخاب اراضی شیب‌دار نیز باید دقت شود که شیب زمین رو به جنوب نباشد.

 

وی تصریح کرد: دامنه‌های جنوبی اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای بیشتری دریافت کرده و گل‌های درختان سریع‌تر باز می‌شود. در چنین شرایطی در صورت وقوع سرمای دیررس بهاره یا به عبارتی سرمای تشعشعی، درختان دچار سرمازدگی خواهند شد.

 

اوجاقلو افزود: شیب‌های رو به شمال اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای کمتری دریافت می‌کنند. به همین خاطر گل‌ها دیرتر باز شده و درختان از سرمازدگی در امان می‌مانند.

 

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه احداث بادشکن در جهت باد غالب منطقه موجب مصون ماندن باغ از سرمازدگی جبهه‌ای می‌شود، تاکید کرد: نوع خاک باغات نیز در جلوگیری از سرمازدگی بسیار مهم است؛ در واقع خاک‌های تیره رنگ به دلیل اینکه انرژی بیشتری از خورشید جذب می‌کنند و در زمان کاهش دما مدت زمان بیشتری حرارت به محیط انتقال می‌دهند،  برای احداث باغ مناسب‌تر هستند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: انتخاب نوع محصول و نوع رقم نیز در جلوگیری از سرمازدگی باغات بسیار حایز اهمیت است و در مجموع کشاورزان و باغ‌دارانی که قبل و حین کاشت توصیه‌های کارشناسان را جدی می‌گیرند، بدون شک در مواقع بحرانی در مقایسه با باغ‌داران سنتی خسارت بسیار کمتری را متحمل می‌شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: