• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2584-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

فصل کشت زمان مناسبی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز نیست


نماینده عالی دولت در استان زنجان تاکید کرد: فصل کشت زمان مناسبی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز نیست، فعلا روی این موضوع متمرکز نشویم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با تاکید بر اینکه دبیرخانه شورای حفاظت از منابع آب باید با پیشنهادات اجرایی و عملیاتی وارد جلسات شود، اظهار کرد: میانگین افت سطح آب زیرزمینی در استان زنجان 77 سانتی‌متر در سال است و این رقم در دشت ابهر به یک متر و 40 سانتی‌متر رسیده است. از این رو وضعیت بحرانی آب باید به جامعه کشاورزی و روستایی منتقل شود و آنها نیز به خاطر میزان افت سطح منابع زیرزمینی احساس نگرانی بکنند.

 

استاندار زنجان با بیان اینکه آنچه امروز در اختیار داریم، منابع و ذخایر زیرزمینی است، ادامه داد:  متاسفانه 7369 چاه غیرمجاز در سطح استان وجود دارد که در مسدود کردن‌شان توفیق چندانی نداشته‌ایم. این در حالی است که جهاد کشاورزی برای مصارف مجاز نیز باید برنامه‌ریزی داشته باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه انسداد چاه‌های غیرمجاز نباید تنها و آخرین راه‌حل برای مقابله با بحران آب باشد، افزود: نظارت روی روند کاری بهره‌برداران مجاز و غیرمجاز باید در دستور کار قرار گیرد و همگی باید برای استفاده از این سرمایه برنامه‌ریزی صحیح و اصولی داشته باشیم.

 

درویش‌امیری تصریح کرد: دبیرخانه باید برای کنترل مصرف آب برنامه‌ریزی داشته باشد و یکی از بهترین راهکارها برای اینکه میزان مصرف تحت کنترل باشد، نصب دستگاه هوشمندسازی است.

 

استاندار زنجان افزود: برای فرهنگ‌سازی در خصوص میزان و چگونگی مصرف آب همه دستگاه‌ها باید کمک کنند؛ چرا که تبعات افت آب دامنگیر همه خواهد بود. سیلاب این چند روز اخیر در استان‌های غربی نیز در نتیجه اقدامات کارشناسی نشده است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای باید میزان مصرف چاه‌های غیرمجاز را کنترل و ساماندهی کنند و بهره‌برداران از این چاه‌ها را به استفاده اصولی‌ترغیب کنند. علاوه بر این باید در درازمدت برای چاه‌های غیرمجاز برنامه مناسبی تدارک ببینند.

 

وی یادآور شد: چاه‌های غیرمجاز باید به سمتی بروند که علاوه بر پرداخت حق و حقوق دولت، به سامانه آبیاری تحت‌فشار وصل شوند. دلیلی ندارد که این چاه‌ها بدون مکانیزم و چارچوب چاه‌های مجاز، به فعالیت خود ادامه دهند.

 

درویش‌امیری با اشاره به اینکه باید اطلاعات کاملی از جمله نوع کشت و سطح زیر کشت دارندگان چاه‌های غیرمجاز داشته باشیم، تصریح کرد: عضویت کشاورزان در نظام صنفی کشاورزان باید کاملا اختیاری باشد. علاوه بر این، آب منطقه‌ای باید برنامه‌های خود جهت تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی را در اختیار ما قرار دهد و شورای حفاظت نیز با ارائه راهکارهای دقیق، این حوزه را یاری کند.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان نیز در ادامه با بیان اینکه سالانه 47. 23 میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم، گفت: در طول 19 سال گذشته از دشت ابهر 897 میلیون مترمکعب، برداشت اضافه صورت گرفته و تراز آب 27 متر کاهش یافته است.

 

یوسف رضاپور افزود: برای جبران وضعیت بحرانی در دشت ابهر برنامه 20 ساله تعریف کرده‌ایم تا وضعیت را به سال‌های قبل بازگردانیم. برای این منظور باید هر سال میزان برداشت را 44 میلیون مترمکعب کاهش دهیم. علاوه بر این، باید سالانه 47 میلیون مترمکعب نیز منابع آبی نیاز داریم تا به نقطه‌ای که سال 76 داشتیم برسیم؛ به عبارتی باید سالانه 92 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی کنیم.

 

این مسئول ادامه داد: برای دست‌یابی به این سطح از صرفه‌جویی، انسداد چاه‌های غیرمجاز، تعدیل پروانه‌های کشاورزی و جلوگیری از برداشت اضافه راهکارهایی است که ارائه شده است؛ در واقع با انسداد چاه‌های غیرمجاز و تعدیل پروانه‌ها می‌توان سالانه 63 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی کرد ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب 28 میلیون مترمکعب فاصله باقی است. از این رو چاره‌ای نداریم جز اینکه حوزه کشاورزی را محدودتر کنیم.

 

وی افزود: باید بستر کشاورزی به شدت کاهش یابد. این در حالی است که روش‌های نوین آبیاری نیز منتج به توسعه اراضی می‌شود و متاسفانه ما در سیستم دولتی یکپارچه از فقدان ادبیات مشترک رنج می‌بریم.

 

رضاپور تاکید کرد: استان زنجان شرایط قبلی خود را از دست داده و اگر بخواهیم جلوی روند بحران را بگیریم باید زمینه را برای انجام اقدامات حفاظتی و حراستی لازم فراهم کنیم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: 45 درصد از چاه‌های غیرمجاز در دشت ابهر حفر شده و ادامه این وضع در وهله اول به خود کشاورز ضربه می‌زند. طرح پایلوت دشت ابهر نیز از جانب وزارتخانه ابلاغ شده ولی اجرای آن منوط به تصویب استانی است.

 

رییس سازمان جهادکشاورزی استان نیز با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها برای مقابله با بحران آب اتفاق‌نظر ندارند، گفت: برای جبران افت تجمعی آب در دشت ابهر، انسداد چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از برداشت اضافه و تعدیل پروانه‌های کشاورزی به ترتیب اهمیت قرار دارند.

 

حسین جعفری با بیان اینکه مسئولان از انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت اضافه صرف‌نظر کرده‌اند، افزود: متاسفانه تعدیل پروانه‌های کشاورزی در اولویت راهکارهای صرفه‌جویی قرار گرفته و افرادی که چندین سال پیش چاه‌های خود را به صورت قانونی حفر کرده‌اند، تحت فشار هستند.

 

این مسئول ادامه داد: مقرر بود وزارت نیرو تحویل حجمی آب را در اختیار جهادکشاورزی استان‌ها بگذارد ولی هنوز عملیاتی نشده است، مثلا اگر وزارت نیرو تعیین کند که دشت ابهر تا چه حجمی از منابع آبی را می‌تواند در اختیار کشاورزان قرار دهد، برداشت‌ها نیز با برنامه‌ریزی بیشتری صورت می‌گیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه باید برای جبران افت سطح آب زیرزمینی در دشت ابهر به توافق برسیم، خاطرنشان کرد: باید هر سه راهکار جهت صرفه‌جویی را با درصدهای یکسان پیش ببریم. در سطح استان تعداد چاه‌های مجاز و غیرمجاز برابر است و نباید تعدیل پروانه کشاورز تنها راهکار باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: