• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2684-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

شناسایی روش‌های کاهش فاصله بین متوسط تولید و رکود


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی از شناسایی و به‌گارگیری روش‌های کاهش فاصله بین متوسط تولید و رکورد تولید در بخش کشاورزی استان خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اکبر کرامتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ ارتقای بهره‌وری و به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح، یکی از اساسی‌ترین اولویت‌ها و سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی محسوب می‌شود و راهکار پرکردن خلاء تولید و یا به حداقل رساندن فاصله بین متوسط تولید و رکورد تولید در محصولات مختلف است.

 

این مسئول ادامه داد: متوسط تولید انگور در استان زنجان 14 تن در هکتار و رکورد تولید آن را 60 تن است. همچنین متوسط تولید سیب در استان 18 تن در هکتار و رکورد تولید آن نیز 180 تن در هکتار است؛ در واقع تفاوت بین متوسط و رکورد تولید در محصولات مختلف نشان‌دهنده ظرفیت و استعداد افزایش تولید در واحد سطح است، اما رکورد تولیدات منحصر به فرد بوده و دست‌یابی به این سطح از تولید کمی دور از انتظار است.

 

وی با تاکید بر اینکه هدف و تمرکز اصلی در این راستا یافتن روش‌هایی برای به حداقل رساندن فاصله بین متوسط تولید و رکورد تولید است، تصریح کرد: با ارتقای تولید در واحد سطح و پرکردن خلاء تولید می‌توان از منابع تولید به طور کامل حفاظت کرد؛ چراکه بدون افزایش نهاده‌ها، شاهد افزایش چشم‌گیر کمیت و کیفیت تولیدات خواهیم بود.

 

کرامتی خاطرنشان کرد: خوشبختانه روش‌های پرکردن خلاء تولید در بخش کشاورزی استان شناسایی شده و از سال‌های اخیر با انجام تمهیدات مختلف و در جهت تحقق موضوع، این روش‌ها را در سطح مزارع و واحدهای تولیدی استان به کار گرفته‌ایم.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، یادآور شد: تهیه و اجرای دستورالعمل آماده‌سازی زمین، از جمله روش‌هایی است که به منظور پرکردن خلاء تولید و یا کاهش فاصله بین متوسط و رکورد تولید به کار گرفته می‌شود. همچنین در این راستا به وارد کردن ادوات خاک‌ورزی حفاظتی اقدام کرده‌ایم که کارآیی بسیار خوبی دارد.

 

وی تصریح کرد: تامین نهاده‌های با کیفیت همچون بذر، کود، سم و نهال از دیگر روش‌هایی است که برای پر کردن خلاء تولید و ارتقای بهره‌وری در استان زنجان اجرایی می‌شود و خوشبختانه در این زمینه بسیار موفق بوده‌ایم. طوری که در تولید بذر غلات از نظر کیفیت و مدیریت پروسه تولید، از رتبه نخست  کشوری برخورداریم.

 

کرامتی ادامه داد: در خصوص فروشگاه‌های عرضه سموم نیز زنجان جزو استان‌های پیشرو محسوب می‌شود و در حال حاضر 64 فروشگاه در سطح استان زیر نظر سازمان جهادکشاورزی فعالیت می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: