• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2884-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

مسیرهای منتهی به سوء استفاده از قوانین کار مسدود شود


نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: افزایش تعداد مشمولان مشاغل سخت و زیان‌آور از 150 نفر به 3500 نفر می‌تواند نشان‌دهنده سوء استفاده از این قانون باشد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با تاکید بر اینکه کارفرمایان باید کارگران را عائله خود بدانند، اظهار کرد: از بخش خصوصی استان انتظار داریم که در جلساتی که با دولت تشکیل می‌شود حضور جدی داشته باشند و نقش خود را به خوبی ایفا کنند؛ در واقع نمایندگان بخش خصوصی، صدای این بخش برای دولت هستند و این جلسات نباید منحصر به خودشان باشد. همچنین نمایندگان بخش اصناف استان نیز باید به جلساتی از این دست بپیوندند تا استفاده بیشتری از این بخش صورت بگیرد.

 

استاندار زنجان ادامه داد: با اصل حمایت از کارگران موافق هستیم اما باید مسیرهای منتهی به سوءاستفاده از قانون کار مسدود شود. این رویکرد برای اقتصاد استان و تولیدکنندگان مناسب و پذیرفته شده نیست. همچنین این موضوع پذیرفته شده نیست که برخی دستگاه‌ها امور را برای تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی تسهیل نکنند.

 

وی در خصوص حذف ارجای کار طراحی و نظارت ساختمان‌های واحدهای تولیدی واقع در شهرک‌های صنعتی استان به سازمان نظام مهندسی ساختمان، تاکید کرد: متولی طراحی و نظارت در محدوده شهرها، سازمان نظام مهندسی ساختمان است اما در قانون متولی مشخصی برای ساخت و سازهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی مشخص نشده است. البته ساخت و ساز در شهرک‌های صنعتی باید اصولی و با رویکرد مهندسی باشد.

 

این مسئول تصریح کرد: رعایت ضوابط مهندسی در ساخت و سازها شرایط تخصصی و پیچیده‌ای دارد و متولیان این بخش باید در آن حضور داشته باشند.

 

درویش‌امیری همچنین در خصوص قیمت‌های خدمات مهندسی ارائه شده در راستای ساخت و ساز واحدهای تولیدی، افزود: در اصل موضوع و اینکه ساخت و سازها باید اصولی باشد شکی نیست اما می‌توان ساز و کاری برای کاهش قیمت خدمات تعریف کرد تا حمایت لازم از واحدهای تولیدی در راستای ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار صورت بگیرد.

 

استاندار زنجان خاطرنشان کرد: هزینه‌های صورت گرفته در ساخت و سازها سرمایه‌های ملی کشور است و با توجه به سطح بالای اشتغال در واحدهای صنعتی و تولیدی، قیمت خدمات مهندسی باید از تعرفه ساختمان‌های مسکونی متفاوت باشد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان نیز در ادامه گفت: از سال 89 تاکنون، افراد مشمول قانون سخت و زیان‌آور استان افزایش یافته‌اند.

 

رحیم عصفوری افزود: قانون تعریف مشخصی از افراد مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور دارد و آمار ارائه شده اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان نشان می‌دهد که تعداد این افراد از 150 نفر به 5300 نفر رسیده و این میزان افزایش قابل توجه است.

 

این مسئول ادامه داد: در واقع قانون مشاغل سخت و زیان‌آور دو بند الف و ب را شامل می‌شود که یکی ثابت است و دیگری می‌تواند متغیر باشد. افزایش تعداد افراد مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور استان نیز به خاطر تشخیصی صورت گرفته که از بندهای این قانون برداشت شده است.

 

وی از برگزاری همایشی در این خصوص خبر داد و افزود: برگزاری همایش‌هایی از این دست برای فعالان اقتصادی استان ضروری به نظر می‌رسد. البته خوشبختانه کتابچه‌ای نیز در این راستا توزیع شده است.

 

سرپرست اداره‌ تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان نیز تحریم را عامل فرسودگی تجهیزات واحدهای تولیدی استان برشمرد و گفت: این فرسودگی زمینه را برای افزایش مشاغل سخت و زیان‌آور فراهم کرده است.

 

محمدرضا یوسفی افزود: متاسفانه تحریم ورود تکنولوژی روز واحدهای تولیدی به کشور را کند کرد و این موضوع باعث فرسودگی تجهیزات و دستگاه‌های واحدهای تولیدی استان شد. البته این رویه در سال‌های اخیر رو به بهبود است.

 

این مسئول ادامه داد: اجرای درست و صحیح قانون نیازمند عزم جدی همه بخش‌ها است و حمایت از تولیدکنندگان و کارفرمایان مورد تاکید قرار دارد. این در حالی است که با اصلاح شرایط محیطی واحدهای تولیدی، مشکلات کارفرمایان نیز تعدیل خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: قانون سخت و زیان‌آور شامل دو بند تعریفی است که یک بند آن به صورت کامل سخت و زیان‌آور بودن شغل را تثبیت می‌کند و بند دیگر آن قابل تغییر و تفسیر است. از این رو قالب افراد از بند متغیر استفاده کرده‌اند.

 

یوسفی خاطرنشان کرد: انتظار قانون‌گذار این بود که کارفرمایان برای حذف صفت سخت و زیان‌آور از مشاغل افراد اقدام کنند ولی به غیر از چهار کارفرما، مابقی در زمان مقتضی اقدامی در این رابطه انجام ندادند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: