• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-1486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توسط گروه مکانیک دانشگاه زنجان:

آزمایشگاه واقعیت مجازی راه‌اندازی شد


آزمایشگاه واقعیت مجازی توسط گروه مکانیک دانشگاه زنجان راه‌اندازی شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آزمایشگاه واقعیت مجازی توسط تلاش گروهی از اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان راه‌اندازی شد.

 

با استفاده از این سامانه، یک دانشجو با عمق مطالب آموزشی مهندسی مکانیک از نزدیک آشنا خواهد شد و قابلیت این را خواهد داشت که یک آزمایش را چندین بار تکرار  و نتایج مختلف آن را مشاهده کند.

 

پیشرفت چشم‌گیر فناوری واقعیت مجازی ( VR ) به محققان و دانشمندان جهت اختراع و کشف افق‌های جدیدی از علم کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای واقعیت مجازی می‌توان به زمینه‌های پزشکی، صنعت بازی، طراحی مهندسی و شبیه‌سازی مطالب آموزشی اشاره کرد. در این طرح ایده استفاده از واقعیت مجازی در پیاده‌سازی تجهیزات یک آزمایشگاه واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در این روش می‌توان با صرف کمترین هزینه، یک آزمایشگاه با تجهیزات کامل برای مصارف آموزشی یک دانشگاه ایجاد کرده و پدیده‌های مکانیکی، سیالاتی و هوا فضا را در آن مشاهده کرد.

 

از جمله جذابیت‌های این روش می‌توان به محیط تونل باد آن اشاره کرد که دانشجو با وارد شدن به این محیط خواهد توانست جسم‌های مختلف را مقابل جریان سیال قرار داده و نوع تغییر در جریان سیال را مشاهده کند.

 

از نظر آموزشی، قرار گرفتن در یک محیط آزمایشگاهی و انجام عملی آن، تاثیر به‌سزایی در یادگیری دارد. در اینجا دانشجو ضمن درگیر شدن با مباحث علمی، می‌تواند در محیط آزمایشگاه قدم بزند، آزمایش‌های مختلف را انجام داده و از این کار لذت ببرد! این آموزش‌ها می‌تواند در زمینه‌های علوم سیالات، جامدات، دینامیک و ارتعاشات، هوا فضا، علوم تاسیسات، علوم اتوماسیون، نانو و ... باشد.

 

این سامانه از یک دستگاه هدست واقعیت مجازی و یک رایانه نسبتاً قوی تشکیل شده است. ویژگی مهم کار، بخش نرم‌افزاری و طراحی محیط آزمایشگاه برای مصارف مختلف است. نرم‌افزارهای تولید فضای سه بعدی و نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مهندسی برای خلق محیط آزمایشگاه و آزمایشات مربوطه استفاده می‌شود.

 

دکتر جعفر غضنفریان، دکتر احسان خواصی، مهندس حمید یوسفی، مهندس مجتبی امیراصلان‌پور، مهندس صبا تیموری، مهندس سجاد بوذری و مهندس رضا بیات، از اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان هستند که در اجرایی کردن این طرح نقش داشته‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: