• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 961-19714-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان:

بالا بردن سواد سلامت، زمینه را برای خودمراقبتی فراهم می‌کند


رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: بالا بردن سواد سلامت مردم، زمینه را برای خود‌مراقبتی فراهم می‌آورد.

 

به گزارش ایسنا‌، منطقه زنجان، محمود حریری در نشست خبری با اشاره به شعار هفته سلامت در سال‌جاری، اظهار کرد: یکم تا هفتم اردیبهشت هر ساله به عنوان هفته سلامت شناخته و برای این هفته هر سال شعاری انتخاب می‌شود که در این زمینه به طور اختصاصی فعالیت شود و شعار مختص امسال «زندگی سالم با نشاط و امید» در نظر گرفته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس شعار هفته سلامت سال‌جاری که «افسردگی، بیا کمی در موردش صحبت کنیم» است برای افزایش سطح آگاهی مردم در زمینه سلامت بهداشت روانی تلاش می‌کنیم، افزود: بالا بردن سواد سلامت مردم از برنامه‌ها وزارت بهداشت است که در این زمینه با اجرایی کردن برنامه‌هایی با محوریت بالا بردن بهداشت روانی و فعالیت در این زمینه تلاش بر این است که آگاهی مردم نسبت به مسائلی بهداشت و سلامت خود بالا رود و در جهت خودمراقبتی اقدام کنند.

 

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان با بیان اینکه پس از اختلال اضطرابی، افسردگی شایع‌ترین بیماری روحی در بین افراد جامعه است، اظهار کرد: افسردگی 12 درصد از مجموع اختلالات روانی را به خود اختصاص می‌دهد که این میزان نشان از شیوع بالای این بیماری در جوامع است و می‌توان گفت که این امر در مراکز شهری ما به مراتب بالاتر از مراکز روستایی است به طوری که میزان شیوع اختلال در روستاها ۲.۵ تا ۳ است.

 

وی با اشاره به اینکه با بروز افسردگی خود فرد تمایلی برای حضور در جامعه ندارد، تصریح کرد: این فرد منزوی شده و این انزوا می‌تواند زمینه اختلال در سایر ابعاد زندگی فرد را به دنبال داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه هر فرد جزئی از جامعه محسوب می‌شود، می‌توان اذعان داشت که انزوای هر فرد از جامعه می‌تواند جامعه را تحت‌الشعاع قرار دهد و دامنه افسردگی را تحت شعاع قرار دهد.

 

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان ادامه داد: شعار روزهای هفته سلامت به ترتیب به تحرک بدنی، تفریحات سالم، فعالیت‌های گروهی ـ غذای سالم، جامعه سالم ـ سفیران سلامت، نهاد علمی اجتماعی ـ طرح تحول سلامت، ارتقا کیفیت زندگی ـ دین، معنویت، سلامت روان ـ هنر و رسانه، سلامت سلامت ـ و نهاد خانواده و مسئولیت اجتماعی است.

 

وی گفت‌: برگزاری پیاده‌روی خانوادگی از جلوی درب بیمارستان آیت‌الله موسوی تا ایل‌داغی، شرکت در نمازجمعه و بررسی فشارخون و قند خون نمازگزاران، برگزاری برنامه صبحانه سالم با انجمن مهرانه در برخی از مدارس، آموزش برچسب‌خوانی محصولات بهداشتی در فروشگاه‌های بزرگ شهر، برگزاری جشنواره عکس سلامت از جمله برنامه‌هایی است که در این هفته به اجرا در می‌آید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: