• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3284-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

با قطع واردات، جامعه مولد کشاورز جان می‌گیرد


نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: با قطع واردات، جامعه مولد کشاورز جان می‌گیرد، لذا خود را مکلف به حل و فصل مشکلات کشاورزان می‌دانیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در همایش «تبیین شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال در بخش کشاورزی استان زنجان» با تاکید بر اینکه افزایش اشتغال و تولید با دستان پرتوان مولدان کشاورزی محقق می‌شود، اظهار کرد: در یک قرن گذشته، تکیه‌گاه اقتصاد ایران نفت و انرژی بوده است. این در حالی است که قیمت نفت دست سیاست‌مداران اقتصادی دنیا است، از این رو با تکیه بر تولید در حوزه کشاورزی و سایر منابع عظیم کشور، اقتصاد از وابستگی به درآمد نفتی خارج می‌شود.

 

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد، ادامه داد: در اقتصاد ایران بخش‌هایی وجود دارد که به خاطر پیچیدگی در نظام اداری کشور و خارج شدن از نظام برنامه‌ریزی و توسعه‌ای کشور نیاز به حل و فصل دارد و برای این منظور باید دست به دست یکدیگر دهیم؛ در واقع توسعه در هر جامعه‌ای باید بر مبنای برنامه‌ریزی و مطالعه باشد.

 

وی افزود: ما ثروتی به نام آب داریم که توزیع و بهره‌برداری از آن باید بر مبنای مطالعه و برنامه‌ریزی باشد. نباید هرکس هر طور که دلش خواست سدسازی کند و راه ورود آب را ببندد.

 

درویش‌امیری تصریح کرد: ایران در تولید و اشتغال انسان‌های فرهیخته و دانش‌پژوهی دارد و مبنای مطالعات ما باید موضوع اقتصاد مقاومتی باشد. خوشبختانه اتفاقاتی که در این بخش با تکیه بر دانش رخ داده، کم‌نظیر است ولی باید به اجرا پایبند باشیم.

 

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه اگر توسعه بر مبنای اراده اشخاص باشد، پایدار نخواهد بود، خاطرنشان کرد: باید به جای تکیه بر منافع فردی و شخصی به منافع ملی تکیه کنیم تا منافع فردی نیز تامین شود. اگر منابع آبی موجود بی‌حد و اندازه مصرف شود، منافع فردی تک‌تک ما به مخاطره می‌افتد.

 

وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی به معنای تامین منافع ملی و عمومی جامعه است. منابع آبی همیشه جاری نیست و با وجود پشت سر گذاشتن دو دهه خشکسالی، منابع فعلی جواب‌گوی ما نیست. البته خوشبختانه یکی از اقداماتی که در چند دهه گذشته انجام شده، استفاده صحیح از منابع آب است.

 

درویش‌امیری تصریح کرد: طی چند سال گذشته، بسیاری از واحدهای صنعتی به سمت بهره‌گیری از فاضلاب اصلاح شده هدایت شدند و امروزه همه فاضلاب‌ها در شبکه‌های اصلاح به‌عنوان پساب استفاده می‌شود. علاوه بر این، 12 هزار هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است.

 

این مسئول افزود: امروز بیش از 25 تا 35 درصد از آب موجود در شهرها در شبکه‌های آبیاری هدر می‌رود. با این وجود ملت ما، علی‌الخصوص روستائیان باعث شده‌اند که پارسال، سال خودکفایی گندم باشد. این در حالی است که پارسال بیش از 14 هزار میلیارد تومان از درآمد ملی کشور به سفره روستانشینان در اقصی نقاط کشور رفت که این رقم در استان زنجان 500 میلیارد تومان برآورد شده است.

 

وی تاکید کرد: خوشبختاته از دسترنج مردم بهره می‌بریم و به خودکفایی رسیده‌ایم. دیگر محتاج کشاورزان برزیل و پاکستان نیستیم. پارسال 375 هزار تن از تولیدات کشاورزی استان در طرح خرید تضمینی دولت خریداری شد و این می‌تواند قدمی در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری باشد.

 

درویش‌امیری ادامه داد: اینکه مشعل گاز را به خانه روستاییان ببریم تا کشاورزان در کار خود باقی بمانند به معنای تحقق اقتصاد مقاومتی است؛ در واقع اقتصاد مقاومتی به معنای رفع و رجوع مشکلات مردم و تامین منابع برای آن‌ها است و به معنای ریاضت کشیدن نیست؛ چرا که ایران از منابع مختلف زیرزمینی و توانمندی بالا برخوردار است.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان خاطرنشان کرد: تولید یک میلیون و 600 هزار تن شکر به معنای حمایت مستقیم وزارتخانه از تولیدکننده‌های چغندر قند و اهتمام دولت به تولید داخلی و تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است. ما مواد اولیه شکر را با دلارهای نفتی از هیچ کشوری وارد نکرده‌ایم در حالی که سال 92، حدود 50 درصد از مواد اولیه شکر را با پول نفت وارد می‌کردیم.

 

وی تاکید کرد: مبنای کار دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره‌وری از آب و خاک و جایگزین کردن واردات است. از این رو از جامعه کشاورزی انتظار داریم که برای حفاظت از آب و خاک و افزایش بهره‌وری با سیاست‌های دولت همراه شوند.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: از این به بعد هیچ مجوزی برای احداث استخر ماهی در حاشیه رود قزل‌اوزن صادر نخواهد شد. در رابطه با ورود به بازار هدف برای فروش محصولات کشاورزی نیز خوشبختانه روی ریل صادرات حرکت می‌کنیم ولی باید کیفیت تولیدات خود را جهت پیروزی در میدان رقابت افزایش دهیم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان نیز در ادامه گفت: کشاورزی مستقل‌ترین بخش تولید به‌شمار می‌رود و این بخش در استان زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی می‌تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند.

 

رحیم عصفوری افزود: یکی از موضوعاتی که بارها مورد بحث بوده، راه‌اندازی بخش خدماتی است که بتواند محصولات کشاورزی را به موقع بخرد و بفروشد و خدمات مرتبط با کشاورزی را انجام دهد. امسال باید برای تحقق این مهم اهتمام بیشتری بورزیم.

 

این مسئول ادامه داد: سال گذشته تجارب زیادی کسب کردیم و به این موضوع پی بردیم که می‌توان مشکلات را با همدلی و دید مثبت حل کرد. امسال نیز باید روندی را در پیش بگیریم که منتج به افزایش تولید و اشتغال شود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه با اشاره به وجود 90 هزار بهره‌بردار در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند، گفت: برای تحقق شعار امسال باید در پی هم‌افزایی و مبادله افکار باشیم.

 

حسین جعفری با اشاره به ارزش‌افزوده 26 درصدی بخش کشاورزی در استان زنجان، افزود: بخش کشاورزی از حیث اشتغال و تولید ناخالص داخلی مهم‌ترین بخش اقتصادی ایران است. این در حالی است که وظیفه دولت، جهت‌گذاری برای برنامه‌ها بوده و همه دستاوردهای حوزه کشاورزی مرهون تولیدکننده‌ها است.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از اقدامات دولت تدبیر و امید فراهم کردن زیرساخت‌هایی از جمله تامین نهاده‌ها است، ادامه داد: خوشبختانه تامین و توزیع بذور گواهی شده با افزایشی 40 درصدی از 11 هزار تن در سال 92، به 17 هزار تن در پایان سال 95 رسید. در همین مدت زمان، کود مصرفی استان نیز از 25 هزار تن به 45 هزار تن افزایش یافت و طرح نوین ترویج با جذب 200 نفر از کارشناسان کشاورزی اجرا شد.

 

وی با تاکید بر اینکه افزایش دانش در واحد هکتار را از وظایف خود می‌دانیم، افزود: نتیجه این اقدامات سیر مداوم افزایش محصولات کشاورزی از جمله تولید گندم است که تولید آن از 168 هزار تن در سال 92، به 352 هزار تن در سال 95 رسید. در حوزه تولیدات دامی نیز از سال 92 تا کنون 343 طرح با اشتغالزایی برای یک‌هزار نفر به بهره‌برداری رسیده و سالانه 15 هزار و 890 تن به مجموع تولیدات دامی استان افزوده است.

 

جعفری با بیان اینکه اجرای طرح خرید تضمینی نقش مهمی در تشویق کشاورزان برای افزایش تولید ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: پارسال 343 میلیارد ریال کمک های بلاعوض به حوزه آبیاری تحت فشار تخصیص یافت که تا به امروز 300 میلیارد ریال از این مبلغ جذب و در شهرستان‌های مختلف توزیع شده است. برای مابقی نیز در حال جذب هستیم.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان همچنین با اشاره به اینکه پارسال کشاورزان برای خرید ادوات مختلف کشاورزی، 45 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند، یادآور شد: سال گذشته طرح‌های کاداستر و رفع تداخلات اراضی در سطح استان به تصویب رسید. در این راستا، برای اجرای طرح کاداستر با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان، شهرستان طارم را اولویت قرار دادیم و تا تیر ماه امسال، حدنگاری این شهرستان به اتمام می‌رسد. بیش از 10 هزار هکتار از اراضی استان نیز تحت رفع تداخلات ارضی قرار گرفت.

 

این مسئول تصریح کرد: سال گذشته، 176 طرح کشاورزی در مجموع 65 میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت کردند. همچنین در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، مشکلات 217 واحد کشاورزی بررسی و تصمیمات خوبی در رابطه با آنها اتخاذ شد.

 

وی افزود: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه تولید برنامه چهار ساله در قالب برنامه‌های ملی و استانی داریم. در حوزه اشتغال نیز ضرورت ایجاب می‌کند که بسته‌ای با مضمون صیانت از شغل‌های موجود و حمایت از واحدهای تولیدی تهیه شود ولی مسلم است که با توسعه مکانیزاسیون، از تعداد نیروی انسانی در حوزه کشاورزی کاسته می‌شود.

 

جعفری تصریح کرد: باید افرادی را که ریزش کرده‌اند به سایر حوزه‌ها از جمله صنایع تبدیلی، کشت گیاهان دارویی، گلخانه و دامداری های کوچک روستایی منتقل کنیم.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان ادامه داد: توسعه مشاغل خانگی در قالب خوشه‌های تولیدی از جمله قارچ، زنبور عسل و ماهیان زینتی، همچنین توسعه مشاغل خدماتی مرتبط با بخش کشاورزی از برنامه‌های آتی سازمان به‌شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: