• پنجشنبه ۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-787-5
  • خبرنگار : 28010
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان عنوان کرد:

بزرگ‌ترین کتابت جهان اسلام در گنبد سلطانیه


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: بزرگ‌ترین کتابت جهان اسلام به لحاظ اندازه و ارتفاع در گنبد سلطانیه قابل مشاهده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یحیی رحمتی بعد از ظهر امروز در مراسم نکوداشت کاتب بزرگ جهان اسلام، مرحوم میرزا احمد نجفی زنجانی که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: آثار ممتاز مرحوم میرزا احمد نجفی زنجانی نه تنها در کشور، بلکه در اماکن متبرکه خارج از کشور، زینت‌بخش حرم اهل‌بیت (ع) است.

 

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل ما در حوزه فرهنگ، بی‌توجهی به الگوسازی است، تصریح کرد: خط و هنرمندان خطاط، از جمله مولفه‌هایی هستند که در انتقال فرهنگ به‌ویژه فرهنگ دینی می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

 

این مسئول با بیان اینکه حوزه هنرهای سنتی در ایران به واسطه استقرار اسلام دست‌خوش تحولاتی شد، تاکید کرد: از آثار مهم قبل از اسلام تخت جمشید و از آثار برجسته دوره بعد از اسلام گنبد سلطانیه را می‌توان نام برد که بزرگ‌ترین کتابت از لحاظ اندازه و ارتفاع در این گنبد وجود دارد که طول الف تا 4.5 متر ثبت شده که در قسمت داخلی گنبد نگاشته شده است.

 

در ادامه این مراسم، شهردار زنجان گفت: نگاه موزه‌ای و تک‌بعدی به هنر خوشنویسی نداشته باشیم.

 

حبیب‌الله ملایی‌یگانه اظهار کرد: با کمک همدیگر این هنر ارزشمند را که می‌توان گفت امروز قدری مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، در مظاهر و بناهای فاخر شهری احیا کنیم و نگاه موزه‌ای به این هنر نداشته باشیم.

 

شهردار زنجان با اشاره به اینکه استفاده از هنر هنرمندان به‌ویژه هنرمندان خطاط در پروژه سبزه‌میدان زنجان در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در فاز اول پروژه‌سبزه میدان، گالری هنرهای معاصر احداث می‌شود تا علاوه بر ایجاد زمینه برگزاری آثار، هنرمندان فاخر هم به عموم مردم به‌ویژه نسل جوان معرفی شوند.

 

به گزارش ایسنا، از جمله فعالیت‌های مرحوم میرزا احمد نجفی زنجانی می‌توان ۵ بار کتابت قرآن کریم، کتابت بیش از ۱۰۰ جلد کتاب دینی و مذهبی و وجود بیش از ۳۵۰ کتیبه در اماکن مذهبی ایران، عراق، استانبول و سوریه از این کاتب بزرگ جهان اسلام را نام برد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: