• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-887-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

شاعر و طنزپرداز ملی:

جعبه جادویی، ابزاری مهم در گرایش مردم به سمت طنز فاخر است


شاعر و طنزپرداز ملی اظهار کرد: جعبه جادویی، یکی از ابزارهای مهم در گرایش مردم به سمت طنز فاخر است.

 

سعید بیابانکی در حاشیه اختتامیه سومین جشنواره دانشجویی تلخند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه یکی از باورهای موجود در میان توده مردم در خصوص طنز این است که از هر چیزی که آن‌ها را به خنده وادارد به عنوان طنز یاد می‌کنند، گفت: دیدگاه خاصی نیز در خصوص طنز موجود است که مخاطب خاص خود را دارد و این نوع دیدگاه حاکی از این است که طنز تنها به خنده‌ در آوردن مردم نیست، بلکه باید یک نوع نقد مصلحانه باشد.

 

وی ادامه داد: در طنز فاخرانه مهم به فکر وا داشتن مخاطب است حال با خنده، غم و یا حتی به گریه در آوردن مخاطب. در این نوع طنز، طنزپرداز به دنبال دادن دیدی متفاوت به مخاطب و به فکر وا داشتن او است.

 

بیابانکی خاطرنشان کرد: در فضای ادبیات و شعر نیز طنز به طور خاص مشاهده می‌شود که در اشعار حافظ ما شاهد بن‌مایه طنزآمیز اشعار هستیم که یک کارکرد آن تحلیل و واکاوی اجتماع و حاکمیت است که با زبان شیرین، تزویر و دورویی را با استفاده از ابزار شریعت به چالش کشیده است.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه اشعار خیام نگاه طنز گونه‌ای به زندگی، مرگ و آخرت دارد، گفت: خیام قالبا در اشعار خود یک نگاه طنزآمیزی دارد که به واسطه این نگاه اشعار ماندگاری را برجای گذاشته است.

 

این شاعر و طنزپرداز ملی افزود: در اشعار مولانا نیز شکل طنزآمیزی از روایت موجود است که شاعر با بیان داستان به بیان ماجرا برای دیگری و نتیجه گرفتن از آن می‌پردازد.

 

وی با اشاره به تفاوت طنز و کمدی گفت: طنز با کمدی دارای تفاوت‌هایی است که می‌توان این طور بیان داشت که در واقع طنز در متن اتفاق می‌افتد که با استفاده از ابزار زبان در خلق معانی به واسطه در کنار هم قرار دادن کلمات شکل می‌گیرد و کمدی در واقع به اجرا در آوردن طنز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: