• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1087-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

سوءطن، نماینده شعر سپید زنجان در نمایشگاه کتاب تهران


سوءطن، نماینده شعر سپید زنجان در نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود.

 

مهران شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه سوءطن اولین تجربه شعری او است، گفت: این کتاب مجموعه‌ای از شعرهایی است که از سال ٩١ به طور جدی شكل گرفته‌اند که امروز شاهد این هستیم که به صورت مجموعه منتشر شده است.

 

وی ادامه داد: شعرهای این كتاب خط فكری ثابتی ندارند و در آن مجموعه‌ای از شعرهای عاشقانه و اجتماعی گنجانده شده است. اما نکته‌ای که همواره در تمام شهرهای تاکید شده است و به نوعی بخش جدایی‌ناپذیر شعرها است وجود رگه‌هایی از اروتیسم در شعر است.

 

شفیعی با اشاره به حضور همیشگی زن در شعرهایش خاطرنشان کرد: حقیقتا زن كاراكتر ثابتی است که در شعرهای من خود را نشان می‌دهد. با تمام این تفاسیر تمام سعی من به‌عنوان شاعر این شعرها بر این است كه از آن شكل لوث و كلیشه‌وار دور باشم و نگاه تازه‌ای به این مسئله داشته باشم. یعنی یك معشوقه زمینی، قابل دسترس و اهلی با تمام ظرافت‌هایش و جاذبه‌هاش را برای خواننده ترسیم کنم و حتی این مسئله در شعرهای اجتماعی من هم مشاهده می‌شود؛ چرا‌که شعر اجتماعی هم می‌تواند عشق را به تصویر بکشد، همه چیز كه شعار و مرگ برباد گفتن نیست.

 

این شاعر جوان با اشاره به اینکه شعر زنجان اگر وضعیت عالی‌ نداشته باشد وضع بدی هم ندارد، افزود‌: قطعا شاعران خوبی در استان حضور دارند و در این زمینه كار می‌كنند و باید‌ این مسئله را هم پذیرفت كه بیشتر انرژی شاعران زنجان روی شعر كلاسیك است و شعر آزاد نسبت به غزل در محاق فرو رفته است. اگر در زمینه شعر آزاد شاعری رو بخواهم نام ببرم كه به طور حرفه‌ای و قابل قبول كار می‌كند. بی‌شك حامد رحمتی است كه خوشبختانه در نمایشگاه كتاب امسال مجموعه جدیدش تحت عنوان «استخوان» رو نمایی می‌شود.

 

شاعر کتاب سوءطن با اشاره به اینکه شعر آزاد در زنجان نفس می‌کشد، اما آن‌طور كه باید اتفاق نمی‌افتد، اظهار کرد: مدتی بود یك جنگ‌زدگی در اكثر شعرهای دوستان حاكم شده بود و این اصلا وضعیت خوشایندی نبود. همچنین متاسفانه ساده‌نویسی نه فقط در شعر زنجان كه گریبان تمام شاعران آزادنویس را گرفته است، از همین منظر است که شعر نو برای مخاطب امروز چندان جذابیت ندارد چون خود را در برابر آثاری می‌بیند كه خود او نیز به راحتی می‌تواند همانند این آثار را تولید كند.

 

شفیعی با بیان اینکه شعر حیرت و مكاشفه است، افزود: این مکاشفه و حیر‌ زدگی تنها و تنها با زبان امكان‌پذیر است. مسئله‌ای كه جای خالی آن را در شعرها احساس می‌كنیم. امروزه این زبان نیست كه در شعرها كاركرد دارد بلكه تنها یك چینش واژگان است كه این كار از پس هر آدمی می‌تواند بربیاید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: