• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-2691-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

خسارت 30 تا 100 درصد بارندگی به حوزه کشاورزی ماه‌نشان


مدیر جهادکشاورزی ماه‌نشان از خسارت 30 تا 100 درصدی سیل و بارندگی‌های اخیر به باغات زردآلو و گندم‌زارهای این شهرستان خبر داد.

 

صالح رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متاسفانه سیل و بارندگی‌های اخیر 6 میلیارد و 200 میلیون تومان خسارت روی دست کشاورزان ماه‌نشانی باقی گذاشت. این در حالی است که باغات زردآلو و گندم‌زارهای برخی مناطق ماه‌نشان تا 100 درصد آسیب دیده و کشاورزان متحمل خسارات چشم‌گیری شده‌اند.

 

این مسئول با بیان اینکه متاسفانه کشاورزان روستاهای خاینیک، زماعین، میانج و قاضی‌کندی بیشترین آسیب را دیده‌اند، ادامه داد: 1862 هکتار از باغات ماه‌نشان تحت کشت ارقام زردآلو قرار دارد. این در حالی است که شاهرودی، عسگرآبادی، شکرپاره و اوردآباد ارقام زردآلوی ماه‌نشان هستند و از جایگاه ویژه‌ای در بازار تابستانی میوه‌ها برخوردارند.

 

وی با بیان اینکه 31 هزار هکتار از اراضی زراعی ماه‌نشان تحت کشت گندم دیم و 2850 هکتار نیز تحت کشت گندم آبی قرار دارد، افزود: سرداری، آذر2 و هما ارقام گندم دیم ماه‌نشان و الوند، پیشگام و شهریار نیز ارقام گندم آبی ماه‌نشان به‌شمار می‌روند. البته رقم پیشگام نسبت به ارقام دیگر جدیدتر بوده و چند سالی است که در شهرستان کشت می‌شود.

 

رستمی با بیان اینکه کشت گندم در شهرستان ماه‌نشان کاملا مکانیزه انجام می‌شود، افزود: به دلیل کوچک بودن اراضی آبی گندم در ماه‌نشان، گندم آبی با شرایط مطلوب کشت نمی‌شود و حل این موضوع نیازمند زمان است.

 

مدیر جهادکشاورزی ماه‌نشان یادآور شد: توسعه این شهرستان با توجه به توسعه بخش کشاورزی امکان‌پذیر است؛ در واقع میزان بالایی از اقتصاد ماه‌نشان به بخش کشاورزی متکی است و سالانه 35 هزار تن گندم در بخش انگوران تولید می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: