• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-6584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی، تنها به عهده دولت‌ها نیست


یک کارشناس اقتصاد گفت: پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی، تنها بر عهده دولت‌ها نیست و شامل مجموعه‌ای از اقدامات مردم و سایر نهادها است.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به مفهوم اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: مفهوم اقتصاد مقاومتی یا تاب‌آوری اقتصادی ترجمه‌‌ای از Economic Resilience در زبان فارسی است که البته این عبارت یک مفهوم بین‌المللی است که در بسیاری از لغت‌نامه‌ها با توانایی بازگشت سریع به حالت اولیه بر اثر شوک‌های خارجی تعبیر می‌شود.

 

این کارشناس ادامه داد: در ادبیات اقتصادی، اقتصاد تاب‌آور یا اقتصاد مقاومتی با سه توانایی شامل قابلیت بازگشت به حالت اولیه بعد از وارد شدن شوک‌های خارج از سیستم، توانایی ایستادگی و مقابله در مقابل تکانه‌ها به عبارت دیگر جذب تکانه‌ها و سوم توانایی اجتناب از شوک تعریف می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در حقیقت اقتصاد مقاومتی میزان توانایی اقتصاد برای بازگشتن به کارکرد عادی خود پس از مواجهه با تغییرات و شوک‌های اقتصادی است به عبارت دیگر اگر شوکی به اقتصاد وارد شود و پس از آن اقتصاد بتواند به حالت قبلی خود بازگردد، این نوع توانایی برای بازگشت، اقتصاد مقاومتی یا تاب‌آوری اقتصادی خوانده می‌شود.

 

سلیمانی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که در اقتصادی که قدرت انعطاف وجود نداشته باشد، آسیب‌هایی که از ناحیه فرصت‌سوزی و تبدیل فرصت‌ها به تهدید به اقتصاد وارد می‌شود، نباید مغفول بماند. همچنین اقتصادی که توان بهره‌گیری از فرصت‌های احتمالی را نداشته باشد، تهدیدها را هم به بحرانی جدی تبدیل می‌کند.

 

این کارشناس اقتصاد با اشاره به پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: در سطح بین‌المللی، پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی تنها بر دوش یک نهاد خاص نیست و مجموعه‌ای از اقدامات دولت، مردم و سایر سازمان‌ها و نهادها در این امر دخیل هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: