• جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 962-6585-5
  • خبرنگار : 28010
  • منبع خبر : ----

محمدرضا خاتمی در زنجان:

راه‌حل مبارزه با فساد، بگیر و ببند نیست


محمدرضا خاتمی با بیان اینکه راه‌حل مبارزه با فساد، بگیر و ببند نیست، تاکید کرد: مبارزه با فساد تنها با آزادی افکار عمومی و ارائه اطلاعات امکان‌پذیر است و مطبوعات، رسانه‌ها، فضای مجازی، خبرنگاران، احزاب، تریبون‌های آزاد و گروه‌های اجتماعی، می‌توانند این کار را کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا خاتمی شامگاه پنج‌شنبه در جمع مردم زنجان در مسجد جامع این شهر، با تبریک فرا رسیدن نیمه شعبان، گفت: ما منتظر آن امام بزرگوار هستیم چون منتظر عدالت هستیم و امروز که اطراف خودمان را نگاه می‌کنیم جز ظلم و جور و جنایت چیزی نمی‌بینیم به خصوص در منطقه ما که بیشترین ظلم به مسلمانان است و بدتر از آن، این است که ظلم به دست خود مسلمانان رخ می‌دهد. امروز در یمن، سوریه، عراق و افغانستان شاهد قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه هستیم که اسیر ظلم و جور جاهلانی می‌شوند که آلت دست قدرت‌های بزرگ قرار گرفته‌اند. از خدای متعال تعجیل در ظهور منجی عدالت‌گستر را می‌طلبیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در این فرصت کوتاه سعی می‌کنم بگویم از کجا آمده‌ایم و به کجا باید برویم و شاید ارزش این انتخابات و انتخابات‌های نظیر این در دانستن این راه است، تصریح کرد: اگر ما برای یک فرد تبلیغ می‌کنیم نه اینکه تبلیغ تنها برای یک فرد باشد، بلکه تبلیغ برای یک فرد است؛ برای اینکه در بی‌راهه نیافتیم؛ برای اینکه از مسیری که ملت ایران انتخاب کرده‌اند منحرف نشویم.

 

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با طرح این سئوال که چرا ما انقلاب کردیم، خاطرنشان کرد: امروز 38 سال از پیروزی انقلاب سپری می‌شود و نسل من و نسل قبل از من به خوبی آن را می‌داند؛ اما کسانی که امروز جوان هستند یا افرادی که در حدود 45 سال دارند شاید در این هیاهوی بسیار زیادی که در کشور ما وجود دارد متوجه نشوند که ما چرا انقلاب کردیم، سئوال مهمی که هست علت چرایی انقلاب را اگر بخواهیم بگوییم آن است که جوانان ما در زمان رژیم شاهنشاهی برای آب و نان و برای رفاه انقلاب نکردند.

 

وی تاکید کرد: ملت ما احساس می‌کردند هرچه قدر بتوانند به رفاه نسبی برسند اما در سرنوشت خودش حاکم نیستند؛ نمی‌توانند آن‌گونه که خود می‌خواهند مسیر خود را انتخاب کنند و در راهی که خود تعیین می کنند پیش بروند. این حاکمیت بر سرنوشت خویش در چارچوب کلمه آزادی معنی داشت؛ بنابراین ما به دنبال آزادی بودیم در همه شقوق آن. آزادی فکر، اندیشه، ابراز عقیده و بیان عقیده، آزادی انتخاب و تعیین راه. دومین مسئله بحث استقلال بود. علی‌رغم پیشرفت‌های نسبی که در کشور ما وجود داشت اما حاکمیتی داشتیم که از خود اراده‌ای نداشت. تحت نفوذ بیگانگان و مجری برنامه‌های آن‌ها بود و برای ملت جایگاهی در تعیین مسائل مهم وجود نداشت. بنابراین ملت ما دنبال استقلال بود، برای اینکه بتواند در درون خودش تصمیم بگیرد و آنچه را که خود می‌پسندد به ‌منصه‌ظهور برساند.

 

نایب‌رئیس دوره ششم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئله بعدی عدالت بود؛ علی‌رغم رفاه نسبی، تبعیض آشکار و شکاف طبقاتی بسیار فراوانی در جامعه وجود داشت و این دل همه مردم را به رنج آورده بود و به دنبال آن بودند که این تبعیض‌ها را از بین ببرند. این سه هدف اصلی برای انقلاب بود و سبب آن شد که یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های تاریخ جهان و یکی از کم‌هزینه‌ترین انقلاب‌های تاریخ بشری صورت گیرد. مبارزات، سالیان سال ادامه داشت اما جریان انقلاب با حضور مردم در کمتر از یک سال و نیم به نتیجه رسید.

 

خاتمی تصریح کرد: آن چیزی که هدف اصلاحات است و جنبش اصلاحات آن را پیگیری می‌کند همین اهداف است؛ چون معتقدیم در سایه این اهداف است که ما می‌توانیم کشور بزرگ خودمان را اداره کنیم و به آن چیزی که می‌خواهیم برسیم. معیشت مردم را تامین کنیم؛ عزت مردم را برقرار کرده و در جهان جایگاه ویژه خودمان را داشته باشیم. البته باید اعتراف کنیم که ما در طول سال‌های سال، هم به خاطر مشکلات و فشارهای بیرونی و هم به خاطر مسائل مختلفی که در داخل کشور داشتیم، نتوانستیم به‌طور کامل این اهداف را محقق کنیم. اما اینجا نباید خودزنی کنیم؛ ما وقتی خودمان را با کشورهای هم‌جوار مقایسه می‌کنیم درست است که از نظر وضعیت اقتصادی وضعیت به سامانی نداریم اما به لحاظ آزادی‌ها، به لحاظ استقلال و به لحاظ دخالت مردم در سرنوشت خودشان قابل مقایسه با کشورهای دیکتاتوری اطراف خودمان نیستیم.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در عین حال، یادآور شد: اما آنچه که داریم ما را راضی نمی‌کند؛ چرا که ما می‌خواستیم الگو و سرمشق همه باشیم. وقتی گفته می‌شد انقلاب را صادر کنیم به غلط عده‌ای تصور کردند که باید در امور کشورهای دیگر دخالت کنیم. نه این نبود. این بود که ما در داخل کشور الگویی بسازیم که برای کشورهای دیگر سرمشق و نمونه باشد.

 

خاتمی با تاکید بر اینکه بعد از پایان جنگ تحمیلی، دولت سازندگی علی رغم مشکلات وگرفتاری‌های فراوانی که وجود داشت، توانست زیربناهای نابود شده را بازسازی کند، ادامه داد: بعد از جنگ و بعد از رحلت امام شخصیت کم‌نظیری مانند آیت‌الله هاشمی زمام امور را در دست گرفت و کاری کرد کارستان؛ وی توانست زیربناهای منهدم شده در جنگ را بازسازی کند؛ کارخانه‌ها را راه بیندازد و تولید را گسترش دهد. نیازهای مملکت را برآورده کند و در عین حال با یک سیاست خارجی متناسب، ایران را از آن وضعیتی که در زمان جنگ داشت و همه بر علیه ما متحد شده بودند، دربیاورد. البته هیچ دولتی بی‌عیب و هیچ سیاستی بی‌نقص نیست. می‌توانیم بنشینیم و ساعت‌ها از سیاست‌های زمان سازندگی خورده بگیریم و شاید حق هم باشد، اما وقتی نگاه می‌کنیم به آن دوران‌ها و می‌بینیم که چه کار عظیمی در عرصه سازندگی در کشور صورت گرفت، راه‌ها، کارخانه‌ها، سدها، احیای آب‌های زیرزمینی و بسیاری از مسائل دیگر.

 

وی افزود: دولت اصلاحات وقتی بر سر کار آمد از این تجربه 8 سال دفاع‌مقدس از این زیربناهای آماده شده، حداکثر بهره را برد. من نمی‌خواهم آمار بگویم فقط شما جوانان عزیز به پدران، به مادران و اقوام و خویشانی که از اول انقلاب بودند و امروز هم هستند بگویید بهترین دوران زندگی شما چه زمانی بود؟ اگر نگفتند دوران اصلاحات عرضی ندارم، اما اگر گفتند دوران اصلاحات یک رابطه صریح در اینجا هست که باید به آن توجه کرد. دولت اصلاحات شعارش اقتصادی نبود، شعار یارانه و کم کردن تورم و رفع بیکاری نبود. شعارش آزادی و کرامت و حرمت انسان‌ها و عزت مردم بود؛ همین نکته ظریف را درک کنید.

 

خاتمی ادامه داد: حالا مقایسه کنید با شعار دولت بعد از اصلاحات. شعارها چه بود؟ ما نفت را بر سر سفره مردم می‌آوریم، عدالت اجتماعی برقرار می‌کنیم، معیشت مردم را درست می‌کنیم، همه بیکاران را صاحب کار می‌کنیم. وقتی گفته می‌شد آزادی و رونق اقتصادی، می‌گفتند آزادی و رونق اقتصادی یعنی چه؟ نتیجه چه شد؟ در 8 سالی که از نظر درآمدها در تاریخ کشور ما در یک دولت بی‌سابقه بوده است. در دورانی که همه زیرساخت‌ها آماده بوده و کشور به رشد 8 درصدی اقتصادی رسیده و میزان بیکاری و تورم به کم‌ترین میزان رسیده است شور و نشاط برای بازسازی ایران در همه جا هست، به‌گونه‌ای که ما می‌توانیم برنامه‌ای بریزیم که در سال 1400 یعنی 4 سال دیگر قدرت اول اقتصادی و علمی منطقه باشیم. این میراث به دولتی تحویل داده شد که شعار آن، آوردن نفت بر سر سفره‌های مردم بود. نتیجه به جایی رسید که بعد از 8 سال ما یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان بودیم. از نظر درآمد سرانه یکی از پایین‌ترین درآمدهای سرانه را داشتیم و از نظر پوشش بیمه و خدمات درمانی بدترین وضعیت را داشتیم و متاسفانه از نظر بیکاری به اوج رسیدیم. تورم کمرشکن که در یک شب ارزش دارایی ملت سه برابر سقوط کند حاصل و دست‌آورد این دولت بود که با شعار معیشت و زندگی مادی مردم آمد.

 

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الان هم با وضعیت اینگونه روبه‌رو هستیم. الان رقبای آقای روحانی چه می‌گویند؟ می‌گویند چرا آنچه در 8 سال خراب شده را تو چرا در 4 سال نتوانستی بسازی؟ می‌گویند ما در این 4 سال هر جور می‌توانستیم چوب لای چرخ دولت تو گذاشتیم، چرا نتوانستی کار کنی؟

 

خاتمی اظهار کرد: در طول زمان تبلیغات این بایدها و نبایدهایی که گفته می‌شود حتی یک خط برنامه برای تحقق این بایدها دیده‌اید؟ ندیده‌اید. باید بیکاری از بین برود باید فقر از بین برود باید درآمد مردم چنین و چنان شود باید یارانه چنان شود. چگونه؟ کدام اقتصاددان، عالم علم سیاست و کدام جامعه‌شناس را می‌توانید پیدا کنید که برای این شعارها کوچک‌ترین ارزشی قائل باشد.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: دولت فعلی توانسته است آواربرداری کند. برنامه عملیاتی او را هم دیده‌اید. دولت روحانی هم نقص و ایراد فراوانی دارد. شاید اولین منتقد دولت روحانی، خود اصلاح‌طلبان باشند در چینش نیروها، در بهره‌گیری از فرصت‌ها، در دفاع از آرمان‌ها و شعارهای داده شده. اما باید واقع‌نگر باشیم. یک آواری را بر سر او نهاده‌اند که توانسته آواربرداری کند. کشوری را که در حال سقوط بوده است نجات داده و توانسته است زمینه‌های رشد و پیشرفت و توسعه را در کشور فراهم کند. آیا کسی که رشد اقتصادی منهای 7 درصد را تا 5 درصد برساند، می‌تواند بدون برنامه این کار را کرده باشد؟ بله ما در تولید مشکل داریم، در اشتغال مشکل داریم، اما همین دولت توانسته است از همه ظرفیت‌ها استفاده کند و سالی 700 هزار شغل ایجاد کند. کم است، اما میراث دولت قبلی برای دولت روحانی تا 6 میلیون بیکار است.

 

وی افزود: به عنوان مسئله در بحث اصلاحات سه نکته اساسی وجود دارد. اقتصاد مسئله است اما این اقتصاد را چطور باید درست کرد؟ اول اینکه این اقتصاد را چه کسی باید درست کند، جز اینکه انسان‌های خلاق و اندیشمند و کارآفرین این کار را باید بکنند. خوب ما با نیروهای قوی فکری و کارآفرین چگونه برخورد می‌کنیم؟ با این برخوردی که با نیروهای انسانی خودمان داریم چه کسی حاضر است بیاید در این کشور امکانات و عقل و فکر خود را به کار بیاندازد؟ بعد می‌گوییم چرا فرار مغزها می‌شود. الان بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی کشورهای همجوار حتی کشورهای پیشرفته را ایرانیان از نظر انسانی اداره می‌کنند. چرا حاضر نیستند به کشورشان بیایند؟ لذا وقتی می‌گوییم اقتصاد، ببینیم اقتصاد چه لوازم و اقتضائاتی دارد. دومین مسئله سرمایه است. وقتی شما تاسیسات و کارخانه راه‌اندازی می‌کنید احتیاج به درآمد و پول دارید. درآمد دولت از نفت و مالیات مشخص است. طبق درآمدهای همین دولت اگر ما بخواهیم به رشد 8 درصدی برای اقتصاد برسیم، حداقل 200 میلیارد دلار سرمایه از خارج از کشور وارد شود.

 

خاتمی اظهار کرد: حالا این دولت آمده و اعتمادسازی کرده و سرمایه جذب می‌کند. وقتی می‌خواهید سرمایه جذب کنید باید امنیت ایجاد کنید. عوامل سازنده امنیت دست دولت نیست. البته دولت تلاش می‌کند آن‌ها را هدایت کند ولی کارشکنی کار را مشکل می‌کند؛ در نهایت مسئله بعدی مسئله فساد است. تا فساد هست هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست بیاید و سرمایه‌گذاری کند. راه مبارزه با فساد چیست؟ مبارزه با فساد بسیار اهمیت دارد. آقایان آدرس غلط می‌دهند؛ مبارزه با فساد را با بگیر و ببند می‌خواهند حل کنند. مبارزه با فساد تنها با آزادی افکار عمومی و ارائه اطلاعات امکان‌پذیر است و مطبوعات، رسانه‌ها، فضای مجازی، خبرنگاران، احزاب، تریبون‌های آزاد و گروه‌های اجتماعی می‌توانند این کار را کنند.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: اگر کسی می‌خواهد بگوید من معیشت مردم را می‌خواهم درست کنم، قبل از آن باید بگوید راجع به آزادی مردم چه برنامه‌ای دارد؛ بعد از آن باید بگوید راجع به امنیت سرمایه‌گذاری باید چه کار کند و بعد از آن باید بگوید برای شفافیت و به رسمیت شناختن حق منتقد، حق کسانی که مطالب را بیان می‌کنند برای تامین امنیت آن‌ها چه برنامه‌ای دارد؟


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: