• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-8184-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

ارزیابی سلامت اداری بیش از 50 دستگاه اجرایی در زنجان


معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، از ارزیابی بیش از 50 دستگاه اجرایی در رابطه با میزان سلامت اداری و در قالب شاخص‌های عمومی و اختصاصی خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، هاشم محمدلو در نشست خبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به این‌که حاصل این ارزیابی‌ها و رتبه‌بندی دستگاه‌ها، جهت تصمیم‌گیری به مقامات بالادستی ابلاغ می‌شود، ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی در قالب شش محور، بیش از 35 شاخص و بیش از 150 زیر شاخص مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و گزارش نهایی جهت تصمیم‌گیری و ارائه راهبردها، به مقام عالی ریاست‌جمهوری و شوراهای عالی اداری ارائه می‌شود. امسال نیز مانند سال‌های قبل، ارزیابی بیش از 50 دستگاه اجرایی از بهمن‌ماه آغاز شده و شاخص‌های عمومی و اختصاصی نیز به دستگاه‌های مذکور ابلاغ شده است.

 

این مسئول با اشاره به این‌که در حال حاضر، دستگاه‌ها مشغول خودارزیابی هستند، ادامه داد: بعد از اتمام مرحله خودارزیابی، تیم‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان وارد عمل می‌شوند و ارزیابی خود را انجام می‌دهند. خروجی ارزیابی‌ها نیز در جشنواره شهید رجایی ارائه می‌شود و دستگاه‌های برتر معرفی و تقدیر می‌شوند.

 

وی با تاکید بر این‌که دولت در پی نظام اداری مطلوب، کارا، اثربخش و ارباب ‌رجوع‌ محور است، تصریح کرد: واگذاری وظایف حاکمیتی به بخش خصوصی و چابک‌سازی و منطقی‌ کردن دولت در دستگاه‌های اجرایی، توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری، همچنین شفافیت‌سازی فعالیت‌های اداری برای جلوگیری از فساد اداری و آسایش خاطر ارباب‌رجوع از برنامه‌های مدنظر دولت به‌شمار می‌رود.

 

محمدلو با تاکید بر این‌که فعالیت‌های قابل الکترونیکی شدن در قالب ارزیابی دستگاه‌ها پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: ارتقای کیفیت در ارایه خدمات، افزایش سرعت و تسهیل در دسترسی به خدمات و ارتقای سطح رضایت‌مندی مردم از دولت از برنامه‌هایی است که دولت نسبت به آن‌ها توجه ویژه دارد. علاوه بر این، ارائه خدمات عمومی در فضای رقابتی از نتایج مثبت ارزیابی دستگاه‌ها است که در نهایت به ارتقای کیفیت خدمات و افزایش رضایت‌مندی مردم، افزایش میزان بهره‌وری در تولید و ارائه خدمات دولتی و افزایش میزان پاسخ‌گویی مدیران دولتی منتج می‌شود.

 

این مسئول با بیان این‌که از دیگر برنامه‌های سازمان، مدیریت سرمایه انسانی است، خاطرنشان کرد: این برنامه در دستگاه‌های اجرایی نمود دارد و بهبود کیفیت عملکرد و ارتقای بهره‌وری را منتج می‌شود. علاوه بر این، زمینه را برای تسهیل جذب و نگه‌داشت نیروهای متخصص، متناسب‌سازی حجم نیروی انسانی و افزایش چابکی دستگاه‌ها، کاهش هزینه‌های جاری و ارتقای کیفیت مدیریت فراهم می‌کند.

 

وی تاکید کرد: در خصوص برابری‌های مدیریتی نیز دستگاه‌ها هنوز به این برنامه ورود پیدا نکرده‌اند ولی آن‌چه اهمیت دارد صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری است که در تامین حقوق شهروندی و افزایش اعتماد عمومی، ارتقای سلامت و کاهش فساد اداری، کاهش وقوع تخلفات اداری نمود می‌یابد. برای اجرای این برنامه، تیم‌هایی از سازمان در مواقع مختلفی از سال و به صورت مستمر، گزارشاتی از دستگاه‌های اجرایی دریافت می‌کنند و به مقامات بالادستی ارائه می‌دهند؛ چراکه افزایش اعتماد عمومی، کیفیت مطلوب خدمات و رضایت‌مندی بیشتر مردم در قالب این برنامه تامین می‌شود.

 

محمدلو با تاکید بر این‌که دستگاه‌ها باید شهروندمحور و ارباب‌رجوع محور باشند، یادآور شد: منشور اخلاقی سازمانی وحدت رویه در همه دستگاه‌های اجرایی در حال پیاده شدن است و هر دستگاه اجرایی باید در قالب این حقوق شهروندی و متناسب با شرح وظایف خود فعالیت کند.

 

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز در ادامه گفت: پارسال از 360 پروژه‌ای که ماهیت تکمیلی داشته‌اند، 216 پروژه عمرانی تحت نظارت قرار گرفته است.

 

محمود محمدی با اشاره به این‌که پارسال در مجموع روند اجرای 300 پروژه ملی در استان تحت بازدید و بررسی قرار گرفته است، افزود: یکی از وظایف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این است که در اختلافات احتمالی بین کارفرما و پیمانکار اظهار نظر کند. در همین راستا پارسال در سطح استان، 16 فقره داوری بین کارفرما و پیمانکار صورت گرفته است.

 

معاون هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز گفت: امسال بودجه عمومی کشور 347 هزار میلیارد تومان است که 84 هزار میلیارد تومان از آن بودجه استانی است.

 

احمد خداوردی ادامه داد: 30 درصد از منابع وصولی استان‌ها به عنوان بودجه تملک دارایی سرمایه‌ای استان‌ها لحاظ شده و بودجه تملک دارایی سرمایه‌ای استان زنجان 731 میلیارد تومان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: