• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-16014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک جامعه‌شناس:

بهبود روند انتخابات شورای شهر، نیازمند گذر زمان است


یک جامعه‌شناس گفت: بهبود روند برگزاری انتخابات، از جمله انتخابات شورای شهر، نیازمند گذر زمان است و نباید اشکالات موجود را بزرگ‌نمایی کرد.

 

مهدی قدیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: ما هنوز هم در جامعه‌ای سنتی به سر می‌بریم که چندان با فرهنگ برگزاری انتخابات خو نگرفته و نمی‌تواند این همه هیجان را در حد اعلا کنترل کند. در چنین جامعه‌ای، انتظار نداریم که همه چیز خیلی خوب پیش برود و همه کاندیداها، با شاخص‌های مطلوب اخلاقی پا به عرصه رقابت بگذارند.

 

وی ادامه داد: البته توجه به زیبایی نوعی ارزش محسوب می‌شود و این خیلی طبیعی است که افراد برای دیده شدن، زیبایی‌های خود را در حد نرمال تقویت کنند و از آنچه که هستند زیباتر جلوه کنند. به همین خاطر بهتر است که خیلی حساسیت به خرج ندهیم و یقین داشته باشیم که روند برگزاری انتخابات روز به روز بهتر می‌شود.

 

قدیمی افزود: حتی در کشوری مثل آمریکا که سابقه 200 سال حاکمیت دموکراسی دارد، زیبایی ظاهری یکی از ملاک‌های منتخب شدن در انتخابات به‌شمار می‌رود، چه برسد به ایران که هنوز نیم قرن هم از سابقه برقراری حکومت دموکراسی آن نمی‌گذرد؛ در واقع زیبایی در همه کشورها نوعی ارزش محسوب می‌شود و ایران نمی‌تواند از این قاعده مستثنی باشد.

 

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تکیه صرف روی زیبایی افراد برای انتخاب، به خودی خود با تعمیق دموکراسی رفع می‌شود و این نیز زمان می‌برد. در حال حاضر فقط چهار دوره از برگزاری انتخابات شورای شهر می‌گذرد و از آنجایی که در شهری مثل زنجان، فرهنگ روستایی و شهری تلفیق زیادی یافته است، توجه به شاخص زیبایی کمی پررنگ به نظر می‌رسد. این جریان تا حدودی طبیعی است و نباید عاملی برای سیاه‌نمایی به حساب آید.

 

وی خاطرنشان کرد: البته نباید مردم را هم خیلی دست‌کم بگیریم. همیشه نتایج انتخابات نشان داده که مردم فقط زیبایی را مدنظر قرار نداده‌اند و سوابق کاندیداها نیز برای منتخب شدن مهم بوده است. نباید خیلی نگران عکس‌های رنگارنگ کاندیداها باشیم؛ چرا که از این همه کاندیدا در شهر زنجان فقط 13 نفر به شورا راه می‌یابند و بدون شک بیشترین تعداد کسانی هستند که سوابق اجرایی مطلوبی دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: