• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-5291-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره:

مقابله با آفت سن گندم، تولید محصول با کیفیت را در پی دارد


رئیس جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: مقابله به موقع با آفت سن گندم، تولید محصول با کیفیت را در پی دارد.

 

علیرضا اسداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه آفت سن از جمله آفات خطرناک محصول گندم به‌شمار می‌رود، اظهار کرد: همه ساله به منظور کنترل این آفت و جلوگیری از طغیان آن در مزارع شهرستان اقدامات کنترلی و اطلاع‌رسانی لازم به بهره‌برداران انجام می‌گیرد.

 

وی با تأکید بر لزوم هوشیاری کشاورزان و پایش مستمر مزارع برای مقابله با این آفت، تصریح کرد: خسارت سن گندم در سه مرحله سن مادر، مرحله پوره و سن‌های بالغ نسل بهاره دیده می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه بیش‌ترین ریزش سن‌های مادر در موقع پنجه زنی گندم اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: تغذیه سن مادر از جوانه‌های مرکزی سبب زردی و پژمردگی گندم می‌شود.

 

رئیس جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه مرحله دوم خسارت به وسیله پوره‌های سنین مختلف انجام می‌شود، بیان کرد: مراحل بعدی پورگی برای تکمیل رشد خود از ساقه، برگ و محصوصاً از شیره سبز خوشه‌های گندم تغذیه می‌کنند.

 

وی یادآور شد: مرحله سوم خسارت مربوط به حشرات بالغ نسل جدید است که برای ادامه رشد و توانایی پرواز به ارتفاعات کوهستانی و استراحت احتیاج به تغذیه کافی از دانه‌های خوشه گندم دارند.

 

اسداللهی خاطرنشان کرد: زمان مبارزه با سن مادر قبل از مرحله تخم‌ریزی و زمانی است که بیشترین جمعیت سن‌های موجود در اماکن زمستان‌گذران محل خود را ترک و تخلیه کرده باشند.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گندم، تصریح کرد: شهرستان خرم‌دره در تولید این محصول استراتژیک در استان زنجان سهم بسیار خوبی ایفا کرده است.

 

اسداللهی یادآور شد: در سال‌جاری با توجه به طغیانی بودن آفت سن در مزارع گندم و جو در استان و شهرستان خرم‌دره امسال سمپاشی مزارع در مقابل این آفت از ۲۹ فروردین آغاز شده است.

 

وی با اشاره به اینکه عملیات سمپاشی آفت سن گندم به صورت مستمر در مزارع کشاورزان انجام شده است، تصریح کرد: این مهم با مشرکت بالای خود کشاورزان صورت پذیرفته است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: از آنجایی که طی سال‌های اخیر قیمت محصول گندم بر اساس آن خریداری می‌شود توجه به مقابله با این آفت تولید گندم با کیفیت بالا و افزایش درآمد کشاورزان را به دنبال دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: