• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-16314-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان:

سند ۲۰۳۰ تا رفع ابهامات، عملیاتی نخواهد شد


مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: سند ۲۰۳۰ تا رفع ابهامات توسط کارگروه دولت، عملیاتی نخواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مرتضی تمجیدی در نشست خبری، اظهار کرد: سازمان یونسکو برنامه و جلساتی را در زمینه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و ... برگزار می‌کند که یکی از آن‌ها برنامه (آموزش برای همه) بود که در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ در سطح بین‌الملل اجرا شد و وزارت آموزش و پرورش در این زمینه فعالیت داشت.

 

این مسئول ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ برنامه‌ای با عنوان سند ۲۰۳۰ مطرح شد که آقای فانی در همایش سال ۲۰۱۵ اینچئنون کره‌جنوبی اعلام کرد که این سند را اجرا می‌کنیم، ضمن اینکه بندهایی که مغایر با مبانی ارزشی، دینی، فرهنگی و ملی کشور باشد بر اساس حق تحفظ اجرا نخواهد شد.

 

وی افزود: در طی هفته معلم و در دیدار با معلمان، رهبر انقلاب نگرانی‌هایی را در رابطه با این سند اعلام کردند که مقرر شد در دولت کارگروهی متشکل از وزارت آموزش عالی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت خارجه برای هم‌سوسازی سند ۲۰۳۰ با سند تحول بنیادین که وزارت آموزش و پرورش در حال اجرای آن است، موارد مشترک بین آن‌ها احصا شده و موارد مغایر حذف و اجرایی نشود و بر اساس آنچه که از جانب وزارت آموزش و پرورش اعلام شد تا رفع ابهامات این سند عملیاتی نخواهد شد و پس از انجام بررسی‌ها سند ۲۰۳۰ بر اساس چارچوبی که کارگروه تعیین می‌کند، اجرا خواهد شد.

 

تمجیدی با بیان اینکه عده‌ای خواستند از نگرانی و بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با سند ۲۰۳۰ به نفع خود و جریانات سیاسی بهره‌برداری کنند، یادآور شد: برای این بهره‌برداری‌ها شایعات و مطالب نادرستی در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شد و برخی با این تفاسیر غلط و نادرست در جامعه و محافل سبب نگرانی مردم شدند و به دنبال آن بودند که مردم را بر علیه دولت بشورانند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان، تصریح کرد: دولت در عرصه‌های مختلف چه در عرصه‌های دیپلماسی، فرهنگی، آموزشی، علمی و ... و چه در عرصه‌های بین‌المللی حضور فعال داشته تا بتواند در این تعاملات اثرگذار باشد تا دیگران تصویر منفی از ایران را جلوه ندهند؛ چرا که در عرصه بین‌المللی برخی به دنبال ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی هستند که با حضور فعال ایران از این مسائل جلوگیری می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در برخی موارد گفته شده که بر اساس این سند آموزش قرآن در مدارس متوقف خواهد شد، اظهار کرد: اینکه به طور مستقل و یا ضمنی در سند ۲۰۳۰ به عدم آموزش ادیان و کتب آسمانی اشاره نشده و اجرای همه بند‌های این سند الزام‌آور نیست و بند دیگری که قبل از این سند مورد توجه آموزش و پرورش قرار گرفته بود، ریشه‌کن کردن بی‌سوادی و آموزش همگانی است که در سند ۲۰۳۰ به آن اشاره شده و در ایران نیز از قبل مورد توجه و اجرای برنامه در این بخش بوده است.

 

تمجیدی تاکید کرد: همه محتوای درسی کتاب‌های کشور ریشه در آموزه‌ها و تعالیم دینی و احادیث نبوی دارد و آموزش و پرورش برای توسعه تعالیم دینی هدفگذاری می‌کند و توسعه دارالقرآن‌ها را در دستور کار دارد به علاوه ۷۰ هزار نفر در مسابقات قرآنی شرکت کرده‌اند و در ۷۰۰ آموزشگاه نیز نماز جماعت برگزار می‌شود و ممکن نیست آموزش قرآن و تعالیم دینی از مدارس حذف شود و امیدواریم که با اطلاع‌رسانی‌های صحیح اولیای دانش‌آموزان از نگرانی‌های بی‌مورد رها شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: