• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-8584-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

فعالیت 2100 زنبوردار در استان زنجان


مدیر امور طیور و زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان جهادکشاورزی استان، از فعالیت 2100 زنبوردار در زنجان خبر داد.

 

سیدمحمدعلی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه بیشترین تعداد زنبورداران در ماه‌نشان و کم‌ترین در خرم‌دره فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: خوشبختانه 959 نفر از زنبورداران استان با 5339 کلنی تحت پوشش بیمه کشاورزی بوده و کلنی‌های خود را بیمه کرده‌اند. این در حالی است که 1697 نفر از زنبورداران استان شغل دیگری به جز زنبورداری ندارند.

 

این مسئول ادامه داد: از مجموع بیش از 92 هزار کندوی موجود در سطح استان، 632 کندوی بومی و 91 هزار و 766 کندوی مدرن را شامل می‌شود. این در حالی است که سالانه 2165 کیلوگرم عسل از کندوهای بومی و 576 هزار و 361 کیلوگرم نیز از کندوهای مدرن تولید می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه هر کندو سالانه به طور میانگین 6.5 کیلوگرم عسل تولید می‌کند، افزود: زنبورداران استان زنجان علاوه بر تولید براموم، موم، گرده، ژل رویال و ملکه، سالانه 578 تن عسل تولید می‌کنند و علاوه بر بازار داخلی، به بازار استان‌های قزوین و البرز می‌فرستند. مقداری از این تولیدات نیز از سمت آذربایجان‌غربی به عراق صادر می‌شود.

 

صادقی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی از جانب بخش خصوصی و دولتی برای زنبورداران، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر، تولید عسل با اسانس‌های مختلف پررنگ‌تر شده و از بازار مناسبی برخوردار است. در حال حاضر نیز پنج پشتیبان زنبور عسل در سطح استان فعال هستند و 70 درصد از زنبورداران را تحت پوشش قرار داده‌اند.

 

این مسئول تصریح کرد: پشتیبانان، زنبورداران را در تولید لوازم و تجهیزات جانبی، شناسایی نیرو، آموزش، پیگیری برای ارائه تسهیلات و بازاریابی حمایت می‌کنند. علاوه بر این، طی دوره پرورش نیز مسائل بهداشتی و فنی کلنی‌ها و تغذیه زنبورها را تحت نظارت قرار می‌دهند. این باعث می‌شود که زنبورداران نوپا قدرتمند شوند و به خاطر ضعف در برخی مسائل، چرخه تولید را ترک نکنند.

 

وی با اشاره به اینکه در شهرستان‌های زنجان، سلطانیه، ماه‌نشان، ایجرود و خدابنده به ترتیب 2، 1، 1، 1 و 1 پشنیبان فعال هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، 66 درصد از عسل تولیدی استان، توسط پشتیبان ها تولید می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: