• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-17014-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور بیماران انجمن کلیوی زنجان:

بیماری‌های کلیوی، لطمات جبران‌ناپذیری دارد


کارشناس واحد بیماران انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان، از افزایش بیماران دیالیزی خبر داد و گفت: بیماری‌های کلیوی، لطمات جبران‌ناپذیری برای جامعه به همراه دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی زنجان، افزود: تعداد 1600 بیمار کلیوی که شامل دیالیزی، پیوندی و مراقبتی است را تحت پوشش قرار دارد که از این تعداد 360 نفر دیالیزی و 1240 نفر مراقبتی و پیوندی است که افزایش بیماران کلیوی زنگ خطری برای جامعه و خانواده‌ها است که می تواند لطمات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

گلزار باباخانی، عوامل ایجاد بیماری‌های کلیوی را دیابت، فشارخون، وراثت، عفونت، کیست، دفع پروتئین، سنگ کلیه و سایر آسیب‌ها برشمرد و تصریح کرد: طبق گزارش‌های رسیده، مبتلایان به دیابت با میانگین 41 درصد بیشترین افراد مبتلا به بیماری‌ها کلیوی هستند و فشارخون نیز دومین عامل در ابتلا به بیماری‌های کلیوی به شمار می‌رود.

 

وی، بالاترین سن پذیرش بیماران دیالیزی و پیوندی را 60 تا 80 سال و بیماران مراقبتی را 40 تا 60 سال عنوان و اظهار کرد: کم‌ترین سن پذیرش بیماران دیالیزی و پیوندی یک تا 20 سال و بیماران مراقبتی 80 تا 100 سال است.

 

کارشناس واحد بیماران انجمن کلیوی با اشاره به اینکه کودکان و به‌ویژه نوزادان نیز از این بیماری مستنثنی نیستند و یكی از مهم‌ترین علت‌های شیوع ابتلای كودكان به نارسایی كلیه، عفونت‌ ادراری و برگشت ادرار به كلیه‌ها (ریفلاكس ادراری) است که در این حالت، ادرار از مثانه به كلیه بازمی‌گردد و اگر این عامل در كودك شناسایی نشود، كودك به نارسایی كلیه مبتلا می‌شود، گفت: از دیگر علت‌های شیوع بیماری کلیوی در کودکان، تنگی ابتدا یا انتهای حالب است که این بیماری مادرزادی ممكن است با عوارضی همچون دل‌درد، دل‌پیچه، گریه و بی‌قراری، بی‌اشتهایی و كاهش وزن همراه باشد.

 

باباخانی در ادامه با تاکید بر این که تعداد 8 بیمار دیالیزی زیر 20 سال هستند، تصریح کرد: 51 نفر از بیماران کلیوی زیر 20 سال پیوند شده و 38 نفر از بیماران کلیوی زیر 12 سال نیز در انجمن کلیوی دارای پرونده بوده و تحت مراقبت و اقدامات پیشگیرانه هستند.

 

وی با اشاره به اینکه بیماران دیالیزی سه روز در هفته باید به مدت 4 ساعت دیالیز شوند و این مسئله باعث می‌شود تا از لحاظ معیشتی دچار مشکلاتی شوند، تصریح کرد: کاهش سطح درآمد بیماران دیالیزی عاملی برای عدم ترغیب آنان به انجام عمل پیوند کلیه است و این مسئله باعث می‌شود تا آنان برای ادامه زندگی همچنان به دیالیز ادامه دهند و این در حالی است که پیوند کلیه از زنده 52 درصد و از جسد 48 درصد گزارش می‌شود.

 

باباخانی، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، عدم مصرف روزانه مایعات به مقدار کافی و نداشتن تحرک را از عوامل ابتلا به سنگ کلیه عنوان کرد و اظهار کرد: 69 درصد مبتلایان به بیماری‌های کلیه از جامعه شهری و 31 درصد از جامعه روستایی است که از این تعداد 53 درصد را زنان و 47 درصد را مردان تشکیل می‌دهد.

 

کارشناس واحد بیماران انجمن کلیوی از حضور خیرین در این انجمن در راستای کمک به پیوند کلیه و مسائل معیشتی بیماران دیالیزی خبر داد و افزود: انسان‌های نیکوکاری در شهرمان هستند که بیماران را فراموش نمی‌کنند و با حضور در انجمن کلیوی و با حمایت‌های خود بار سنگینی را از دوش این خانواده‌ها برمی‌دارند و انجمن حمایت از بیماران کلیوی با تکیه بر آنان بیماران دیالیزی را به انجام عمل پیوند کلیه تشویق می‌کند تا مشکلات آنان که از عواقب دیالیز است، مرتفع شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: