• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-1486-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

افزایش مرگ و میر ناشی از دخانیات تا 80 درصد در کشورهای در حال توسعه


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: تا سال 2030 افزایش مرگ و میر ناشی از دخانیات تا 80 درصد در کشور های در حال توسعه افزایش می‌یابد.

 

محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه‌ هفته مبارزه با دخانیات هر ساله از 4 تا 10 خرداد در نظر گرفته می‌شد، گفت: امسال این هفته به دلیل مقارن بودن با ماه رمضان تغییر پیدا کرد و به تاریخ 10 تا 16 تیرماه انتقال یافت.

 

وی ادامه داد: شعار سازمان جهانی بهداشت به مناسبت این روز با عنوان «دخانیات، تهدیدی برای تحول و سلامت» عنوان شده است که اهداف شش‌گانه را در کنترل دخانیات در نظر گرفته که شامل حفاظت مردم در مقابل دود دست دوم سیگار، کمک به ترک دخانیات، هشدار به مردم در زمینه مصرف دخانیات، اجرای ممنوعیت دخانیات و حمایت مالی صنایع دخانی، همچنین افزایش مالیات بر دخانیات، پایش مصرف دخانیات و سیاست‌های مصرف پیشگیری وضعیت مصرف دخانیات در دنیا و کشور است.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: 1.4 میلیارد نفر از جمیت دنیا مصرف‌کننده سیگار و 6 میلیون مرگ ناشی از مصرف دخانیات و 600 هزار نفر در سال به دلیل مواجهه با دود دخانیات گزارش می‌شود.

 

صائینی با اشاره به اینکه تا سال 2030 افزایش مرگ و میر ناشی از دخانیات تا 80 درصد در کشورهای در حال توسعه افزایش می‌یابد، گفت: این آمار به میزان 8 میلیون نفر خواهد بود.

 

وی افزود: وضعیت مصرف دخانیات در استان زنجان این‌گونه است که بین 58 دانشگاه کشور رتبه هجدهم و از متوسط کشوری پایین‌تر است ولی می‌توان اذعان داشت که وضعیت خوبی را در این زمینه نداریم و باید تلاش کنیم که به استانی عاری از مصرف دخانیات تبدیل کنیم و مصرف آن را کم کنیم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: طبق آخرین بررسی صورت گرفته در استان، متوسط سن شروع سیگار کشیدن در آقایان 19 سال و در خانم‌ها 24 سال است و به طور کلی متوسط سن در جمعیت در کل در سطح 20.59 صدم درصد است که در سطح کشور 20.13 درصد است‌.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: متوسط سن مصرف سیگار نیز در آقایان 14 سال و در خانم‌ها 12 سال است و به طور متوسط این سن در جمعیت 13.4 است. همچنین متوسط مصرف سیگار در روز در سطح آقایان 13.6 و خانم‌ها 10.8 و متوسط کل در سطح کشور 13.1 درصد است.

 

وی افزود: یک‌سوم موارد سرطان قابل پیشگیری است و یکی از راه‌های پیشگیری عدم مصرف دخانیات است. همچنین دخانیات نیمی از مصرف‌کنندگان خود را دچار کاهش عمر می‌کند و در قرن 20 چیزی که وجود دارد این است که در حدود 100 میلیون مرگ در دنیا ناشی از مصرف دخانیات است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: