• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-2885-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان زنجان:

در صحت انتخابات شوراها جای هیچ شبهه‌ای وجود ندارد


فرماندار شهرستان زنجان اظهار کرد: در صحت انتخابات شوراها جای هیچ شبهه‌ای وجود ندارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رسول بیات ظهر امروز در نشست خبری گفت: متاسفاسفانه بعد از اتمام انتخابات شاهد اعتراضاتی در این زمینه بودیم که علاوه بر اینکه قسمتی از مسیر قانونی خود روند اعتراضات را طی می‌کردند، قسمتی هم منجر به ایجاد شبهه‌هایی شد.

 

وی افزود: در بحث انتخابات ریاست‌جمهوری خوشبختانه هیچ شکایتی ثبت نشده است و در بخش کشوری نیز صحت انتخابات ریاست‌جمهوری به رسمیت شناخته شده است.

 

بیات با اشاره به اینکه امسال 23 مرحله فرآیند انتخابات شوراها اعم از ثبت‌نام تا رای‌گیری و شکایات، همه الکترونیکی صورت گرفته است، گفت: در این زمینه برای تشکیل هیئت نظارت از شایسته‌ترین افراد شهرستان 30 نفر انتخاب شدند و وظیفه هیئت اجرایی و نظارتی را به عهده گرفتند و در مراحل بعدی این روند با ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات، 96 درصد کاندیداها از طریق استعلام تعیین صلاحیت شدند که در این مورد نیز ما با سئوالاتی مواجه بودیم.

 

فرماندار شهرستان زنجان افزود: برخی معتقدند که وجود 200 کاندیدا برای انتخابات شوراها بسیار بالاتر از انتظار است که در پاسخ به این مهم می‌توان اذعان داشت که همان‌طور که وظیفه داریم از حق مردم در زمینه امنیت آرای داده شده صیانت کنیم، در این مورد نیز نمی‌توانیم از حق کسی که به‌عنوان کاندیدا ثبت‌نام کرده است، بگذریم و بدون هیچ دلیلی او را رد صلاحیت کنیم با اینکه معتقد بودیم در بدو ورود این 200 نفر به انتخابات با هرج و مر‌ج‌هایی روبه‌رو خواهیم بود.

 

وی خاطرنشان کرد: باید همواره متذکر شویم که فرمانداری در امر انتخابات تنها به‌عنوان عامل اجرایی و نظارتی همکاری می‌کند و امر انتخابات توسط هیئت اجرایی و نظارتی صورت می‌گیرد و آنچه که در فرمانداری رخ می‌دهد ایجاد مقدمات انتخابات است.

 

بیات با اشاره به اینکه در عرصه تبلیغات شوراها با تخلفاتی مواجه بودیم که گاهی نمی‌توانستیم به سبب محدودیت‌ها با آن‌ها برخورد کنیم، گفت: ذکر عناوین ساختگی، نصب بنرها در طبقات بالای آپارتمان‌ها که به لحاظ قانونی نمی‌توانستیم با آن برخورد داشته باشیم و استفاده از عکس‌های تایید نشده در بنر انتخاباتی از جمله این تخلفات است که نیاز به رسیدگی داشت ولی به دلیل محدودیت‌های قانونی متاسفانه نتوانستیم به این امر رسیدگی کنیم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در زمان انتخابات نیز با توجه به اینکه برای اولین‌بار در استان انتخابات الکترونیکی داشتیم علی‌رغم تمام پیش‌بینی‌ها سرعت در ابتدای کار پایین بود ولی با گذشت زمان رفته‌رفته سرعت افزایش یافت. بعد از انتخابات نیز دو روز زمان لازم بود تا شاکیان امر نسبت به شکایت خود اقدام کنند که طی این دو روز 34 مورد شکایت ثبت شد که عده‌ای از آن‌ها نسبت به انتخابات اعتراض داشتند و عده‌ای تنها آرای ثبت شده در برخی از صندوق‌ها را از ما می‌خواستند.

 

وی گفت‌: 14 صندوق سیار در زنجان در روز انتخابات وجود داشت که 10 مورد از این صندوق‌ها دارای مسیر از پیش تعیین شده بودند و طبق قانون اجازه تغییر مسیر را نداشتند، از همین جهت علی‌رغم پیش‌بینی‌های انجام شده متاسفانه در برخی از پایگاه‌های رای‌گیری با تاخیر صندوق رسید.

 

بیات افزود: شورای آینده نقش تقویت مدیریتی شورایی و مدیریت شهری را به عهده دارد و به هیچ عنوان اجازه سوء استفاده از موقعیت خود را به آن‌ها نخواهیم داد.

 

به گزارش ایسنا، در این جلسه اصحاب رسانه با حضور کارشناسان انفورماتیک برخی از دستگاه‌ها نسبت به امنیت رای‌گیری با دستگاه‌های الکترونیکی رای‌گیری توجیه شدند و نسبت به امنیت آرای اخذ شده اطمینان یافتند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: