• دوشنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-3185-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

/یادداشت روز/

15 خرداد؛ پیوند مستحكم ملت و امام به بركت اسلام


وقتی تاریخ انقلاب اسلامی ایران را ورق می‌زنیم، به روزهایی برخورد می‌کنیم که حکایت از هم‌دلی و هم‌رنگی و حضور یکپارچه مردم برای خلق حماسه‌ای ماندگار است. برخی از این روزها در زمان پیش از انقلاب و بسیاری نیز بعد از شکفتن این نهال پربار اتفاق افتاده است که 15 خرداد 1342 یکی از این روزها است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پانزدهم خرداد، روز قیام خونین مردم جان برکفی است که به نام اسلام و برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه طاغوتیان را از کشورشان برچینند، اما واقعه از آنجا شروع شد که در سحرگاه 15 خرداد سال 1342، دژخیمان رژیم ستم‌شاهی به خانه امام خمینی (ره) یورش بردند. آن‌ها امام را که سه روز پیش از آن، به مناسبت عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه، در سخنان کوبنده‌ای، از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او پرده برداشته بودند، دستگیر و دور از چشم مردم، به زندانی در تهران منتقل کردند.

 

به واقع باید قیام 15 خرداد را نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت قهرمان ایران دانست كه رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و یاری روحانیان انقلابی در تداوم آن، طی یك دوره پانزده ساله، نقش اساسی داشته و در همه آن سال‌ها، سالروز 15 خرداد هیچ‌گاه در سكوت و خاموشی سپری نشد، زیرا 15 خرداد برای امت قهرمان و شهیدپرور ایران، از اهمیت و اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده و خواهد بود.

 

کارشناسان مباحث سیاسی معتقدند که 15 خرداد را متن مردم با انگیزه اسلامی و با انگیزه عشق به روحانیت و با انگیزه عشق و ایمان به امام خودشان به وجود آوردند و ستون فقرات حادثه 15 خرداد علاقه به اسلام و امام راحل بود و مردم بودند كه این حركت را میدان دادند و به وجود آوردند. پس آنچه در 15 خرداد به وجود آمد، عبارت بود از پیوند مستحكم ملت و امام که به بركت اسلام پدید آمد.

 

غیرت دینی مردم، رمز ماندگاری قیام 15 خرداد بود، همین مسئله باعث شد تا پس از گذشت 54 سال هنوز هم یاد و خاطره آن روز بین مردم دین مدار ایران زنده باقی بماند و باید الگویی باشد برای مبارزه با استعمارگرانی که با دست آویز کردن دین و حتی بدتر از آن افرادی که به اسم دین و با شعار اجرای قرآن در قالب گروه های تکفیری وارد میدان شده‏اند.

 

با قیام 15 خرداد فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد. در حقیقت این قیام ۱۵ خرداد بود که ماهیت رژیم ستم‌شاهی را بیش از پیش آشکار کرد و نقطه آغازی برای طوفان عظیم انقلاب اسلامی شد که در مدت ۱۵ سال مجاهدت و جانبازی مجاهدان به پیروزی رسیدند و شالوده رژیم وابسته به ابرقدرت را درهم کوبیدند.

 

در قیام پانزدهم خرداد 1342، شعارهایی که از حنجره‌های دردمند ملت ایران بلند می‌شد، صرفا اسلامی و مذهبی بود و به طور کلی حرکت پانزده خرداد، به دلیل توهین به اسلام و رهبری اسلام که از هر طرف مورد هجوم قرار گرفته بود، بر پا شد. اگر این نهضت خداجویانه مردم در آن روز با آن وسعت به وجود نمی‌آمد، رژیم ستم‌شاهی جرأت بیشتری از خود نشان می‌داد و اساس اسلام را در کشورمان از بین می‌برد و اهداف اربابان آمریکایی خود را محقق می‌گرداند.

 

نکته آخر و مهم اینکه، امام راحل عارفی بودند که به فلسفه این روز مهم آگاهی کامل داشتند، از این رو فلسفه این روزهای تاریخی باید به نسل امروز منتقل شود تا آن‌ها نیز نسبت به مسائل جامعه خود آگاهی داشته باشند. در حقیقت رویدادهای تاریخی ارتباط عمیقی با باورها و اعتقادات مردم در سطح جامعه دارد که نباید آن را کم‌اهمیت دانست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: