• دوشنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-3285-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس حوزه علمیه ولیعصر (عج) خرم‌دره:

قیام 15 خرداد، از مهم‌ترین سرمنشاهای پیروزی انقلاب بود


رئیس حوزه علمیه ولیعصر (عج) شهرستان خرم‌دره گفت: یکی از سر منشاهای مهم پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، قیام خونین 15 خرداد بود.

 

حجت‌الاسلام علی امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، قیام 15 خرداد 1342 را مبدأ تاریخی نهضت فراگیر اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: این حماسه خونین و ماندگار اهمیت و نقش کم‌نظیری در پیروزی انقلاب اسلامی دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق اگرچه تلخ و غم‌بار بود ولی اتفاق مهمی در تاریخ انقلاب را رقم زد و خون تازه به رگ‌های آن دمید، تصریح کرد: یکی از سرمنشاهای مهم پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، قیام خونین 15 خرداد بود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه پیش از آغاز محرم 1342، امام خمینی (ره)، روحانیان و واعظان را به افشاگری جنایت‌های شاه و اربابانش دعوت کرد، گفت: ایشان خود نیز در سیزدهم خرداد همان سال، به سخنرانی پرداختند و با صراحت از شاه خواستند که رفتارش را اصلاح کند. در پی افشاگری امام راحل و روحانیان سرشناس ایران، رژیم، آن‌ها را بازداشت کرد و مردم نیز در اعتراض به این دستگیری‌ها، قیام پانزده خرداد را آفریدند.

 

امینی با اشاره به اینکه فلسفه قیام پانزده خرداد ۴۲ حمایت مردمی و اصیل از مرجعیت دینی و رهبر نهضت اسلامی بود، تاکید کرد: مردم متدین و انقلابی در چنین شرایطی با پذیرش همه مخاطرات به صحنه آمدند تا حمایت خود را از رهبر خود به نمایش بگذارند و در این راه از جان خویش نیز گذشتند و با خون خود نهال نوشکفته انقلاب را آبیاری کردند.

 

وی، افشای چهره جنایتکار رژیم شاهنشاهی را از مهم‌ترین دستاوردهای این قیام عنوان کرد و افزود: کشتار مردم در قیام 15 خرداد، چهره مزدورانه شاه را که تا آن زمان تقصیرها را به گردن نخست وزیران می‌انداخت افشا کرد و انقلابیون پس از آن به راه‌های اصلاح‌طلبانه پشت کرده و سرنگونی نظام سلطنتی را خواستار شدند.

 

رئیس حوزه علمیه ولیعصر (عج) شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه حضرت امام (ره) برای ایجاد رشد و کمال در جامعه قیام کردند، افزود: یکی از وظایف مهم مجموعه‌های انقلاب، تبیین ابعاد مختلف شخصیتی ایشان است و ویژگی‌های حضرت امام (ره) باید برای نسل جوان و نوجوان در جامعه تبیین شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: