• پنجشنبه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6384-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

مدیران استانی از ظرفیت اعتبارات ملی استفاده کنند


استاندار زنجان گفت: انتظار می‌رود که مدیران استانی بتوانند از ظرفیت اعتبارات ملی استفاده کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری ظهر امروز در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، اظهار کرد: از زمانی که به استان زنجان آمده‌ام بارها خواسته شده که مدیران استانی برای تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های دستگاه خود با مطالعه قانون بودجه و برنامه ششم توسعه بتوانند از اعتبارات ملی استفاده کنند و تامین اعتبار را از این بخش داشته باشند و انتظار می‌رود که مدیران در راستای تحقق این امر تلاش بیشتری داشته باشند.

 

وی افزود: مدیران برای تامین اعتباری پروژه‌های خود می‌توانند ارتباط قوی‌تری را با وزارتخانه متبوع داشته باشند و نیز دستگاه‌ها گزارشی را از عملکرد خود در رابطه با میزان توفیق آن‌ها در اخذ اعتبارات ملی ارائه کنند، مانند کاری که در بخش علوم‌پزشکی انجام شد و بر اساس توافقی که در شهریورماه پارسال با وزیر بهداشت به انجام رسید، برای اجرای پروژه‌های بهداشت و درمان روستایی ۲۵ درصد هزینه‌ها از محل بودجه استانی و ۷۵ درصد آن از محل اعتبارات ملی تامین می‌شود.

 

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر از ۲۲۶ مرکز سلامت و خانه بهداشت تصویب شده ۲۸ پروژه افتتاح، ۱۰۰ پروژه تا نیمه تیرماه امسال تکمیل و افتتاح و باقی پروژه‌ها نیز تا پایان شهریورماه امسال به اتمام خواهد رسید.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه استان زنجان استانی معدنی است، خاطرنشان کرد: مطالعه و اکتشاف سه پهنه معدنی در استان زنجان جزو مصوبات سفر رئیس‌جمهور در سال ۹۳ است و وقتی بیش از سه دهه است که از معادن سرب و روی و انگوران استان زنجان استفاده می‌شود و درآمد حاصل از آن به خزانه واریز می‌شود، باید برای هزینه‌کردها نیز در حوزه معدن از تامین اعتبارات ملی استفاده کرد.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان یادآور شد: بودجه عمرانی استان ۳۶۷ میلیارد تومان است و نیز در استان ۵۰۰ پروژه تعریف شده و ۱۲۳ پروژه نیمه‌تمام وجود دارد که این پروژه‌های نیمه‌تمام ۶۰۰ میلیارد تومان پول برای تکمیل نیاز دارد و این پروژه‌ها جدا از طرح‌های ملی هستند. همچنین برای پروژه‌های مستمر که ماهیت عمرانی دارند ولی از هزینه‌های جاری تامین اعتبار می‌شوند لازم به ذکر است که سهم استان از درآمد نفت برای اعتبارات عمرانی سه برابر شده است.

 

استاندار زنجان اظهار کرد: درآمد استان نسبت به سال قبل ۹.۳ درصد افزایش یافته که میزان رشد در سال‌جاری نسبت به سال قبل که ۱۷ درصد بود، کاهش داشته است. همچنین درآمد استان در سال گذشته ۶۶۸ میلیارد تومان بود که برای سال‌جاری ۷۳۱ میلیارد تومان پیش‌بینی شده و در ماه‌های گذشته سخنان و سیاه‌نمایی‌هایی در رابطه با درآمد استان گفته شد و مالیات به عنوان تنها راه درآمد استان عنوان شد که جامعه را نگران کرد و این در حالی است که ۵۷ درصد سهم کل درآمد مشمول مالیات است که فقط ۲.۲ درصد آن شامل مالیات بر مشاغل، ۱۵ درصد مشمول مالیات بر شرکت‌های خصوصی و دولتی و ۶.۲ درصد سهم کارکنان دولت است.

 

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان نیز گفت: بهتر است دستگاه‌ها گزارشی را از میزان اعتبارات جذب شده ملی خود ارائه دهند و تاکید می‌شود که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تفکیک بودجه فصلی هر دستگاه را ابلاغ کند تا دستگاه‌ها بر بودجه و مخارج خود آگاه باشند.

 

جواد رحمتی ادامه داد: فرمانداران در تخصیص اعتبارات در شورای برنامه‌ریزی شهرستانی نهایت دقت را به‌کار برند و به پروژه‌های نیمه‌تمامی که از میانگین شاخص‌های کشوری جلوتر هستند، دیگر اعتبار اضافی تخصیص داده نشود.

 

وی با اشاره به وجود راه‌های مختلف برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی، خاطرنشان کرد: سعی شود از راه‌های مختلفی از جمله مشارکت بخش خصوصی همانند آنچه که در پروژه تالار شهر انجام شد، استفاده شود. ۵۰ میلیارد تومان هزینه پیش‌بینی شده برای تالار شهر بود که برای مشارکت بخش خصوصی فراخوان داده شده و در مراحل آخر است.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، اظهار کرد: بعد از ماه‌ها لایحه‌ای که توسط دولت به مجلس ارائه شده بود، تصویب شد و بر اساس این قانون ۱.۵ میلیارد دلار بابت افزایش سرمایه‌گذاری بخش روستایی تصویب شده که استان زنجان نیز در این مصوبه سهم به‌سزایی دارد. همچنین حجم منابع استانی از ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال‌جاری افزایش یافته است.

 

شهرام طهماسبی ادامه داد: در پیوست یک شاهد طرح‌هایی هستیم که با وجود اینکه ملی نیستند ولی هر ساله به‌عنوان پروژه ملی تزریق اعتبار دارند که باید در راستای تفکیک پروژه‌های استانی از پروژه‌های ملی اقدامات لازم انجام شود.

 

وی با اشاره به اعتباراتی که اخیرا به بودجه استان افزوده شده است، خاطرنشان کرد: اعتبارات قابل توزیع استان در سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان بود که در سال‌جاری با افزایش ۱۲۰ درصدی به ۲۶۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین اعتباری بابت 27 صدم درصد از محل ارزش‌افزوده برابر با ۱۲ میلیارد تومان امسال جهت تقویت بنیه ورزش تزریق شده و نیز در راستای اهداف و اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اعتباری برابر با ۶۶ میلیارد تومان تزریق شده است.

 

این مسئول با اشاره به ساختار بودجه استان، تصریح کرد: اعتبارات استانی سنتی در سال‌جاری به ۹۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده و درآمدهای اختصاصی سه برابر شده و به ۷۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و درآمدهای استانی با ۹.۳ درصد افزایش به ۷۳۱ میلیارد تومان رسیده است و امیدواریم با افزایش‌های ایجاد شده در اعتبارات شاهد تحرک در حوزه‌های مختلف استان باشیم.

 

طهماسبی یادآور شد: در مجموع ۷۲ میلیارد تومان اعتبار کمک‌های فنی و اعتباری است که این میزان را می‌توان ابزار تشویقی دانست؛ چرا که با سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی این میزان می‌تواند بسیار بیشتر از ۷۲ میلیارد تومان باشد و در صورتی که همه دستگاه‌های اجرایی اهتمام کامل را داشته باشند شاهد رونق اقتصادی و تحرک بخشی به فعالیت‌های استان و بهبود فضای کسب‌وکار در استان باشیم.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: در بخش اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری سهمی برای شهرستان‌ها اعتباری در نظر گرفته نشده و اعتبارات بر اساس تحرک فرمانداران و اقداماتی که در بخش‌های مختلف انجام خواهند داد، اعتبارات تخصیص داده خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بودجه جاری استان شامل بند (و) که همان حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌ها که جزو هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر است، اظهار کرد: اعتبار بند (و) استان در سال گذشته ۸۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود که با افزایشی ۱۰ درصدی برابر با آنچه که قانون‌گذار برای افزایش حقوق کارکنان دولت اعلام کرده است و امسال به بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان رسیده است و در بخش سایر هزینه‌ها نیز شاهد افزایش چندانی نیستیم و اعتبارات این بخش به ۷۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است.

 

طهماسبی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم دولت قصد افزایش قابل توجهی را در بخش سایر هزینه‌ها در بودجه جاری ندارد و در رابطه با این بخش چه در استان‌ها و چه در کشور رویکردی انقباضی دارد که می‌توان با کنترل، نظارت و صرفه‌جویی در سایر هزینه‌ها به خصوص هزینه‌های آب و برق و گاز در فضاهای مازاد اداری اجتناب کنند تا بتوان با صرفه‌جویی‌هایی که ایجاد می‌شود پرسنل را تشویق و یا بخشی از هزینه‌ها را پوشش داد.

 

این مسئول با بیان اینکه به زودی کارگروه ساماندهی فضای اداری تشکیل خواهد شد، ادامه داد: برای کاهش هزینه‌ها همه دستگاه‌ها در این کارگروه حضور خواهند داشت و نیز از همه دستگاه‌ها در خواست می‌شود افرادی که موعد بازنشستگی آن‌ها فرا رسیده است را در اسرع وقت بازنشسته شود تا ردیف کشوری برای آنان تعریف شود.سال گذشته ۵ میلیارد دیون پرسنلی از سال گذشته است و ۷۷ ملیارد و ۲۰۰ میلیون نیز دیون بازنشستگی استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: