• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

مدیران برای کسب سهم بیشتری از منابع طرح رونق تلاش کنند


استاندار زنجان گفت: انتظار می‌رود مدیران استانی برای کسب سهم بیشتری از منابع طرح رونق تولید، تلاش کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در سی و نهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اظهار کرد: دولت در سال ۹۲ با اجرای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید توانست نقش به‌سزایی را در احیا و صیانت از واحدهایی که در حال ورشکستگی و یا تعطیلی بودند و یا اینکه با بحران‌های کارگری و تولید و فروش مواجه شده بودند، ایفا کند.

 

این مسئول ادامه داد: دبیرخانه این کارگروه باید ارزیابی از خروجی فعالیت‌های این کارگروه در سال گذشته تهیه و ارائه کند؛ چرا که کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان، سال گذشته اقدامات قابل توجهی را داشته و امسال نیز همین‌گونه حرکت خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه تسهیلات طرح رونق باید در همه بخش‌ها متمرکز شود، خاطرنشان کرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان امسال در طرح رونق تولید در بخش‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی پرداخت خواهد شد که در ایجاد تولید و اشتغال سهم قابل توجهی خواهد داشت و این موارد نیز باید در استان زنجان افزایش یابد.

 

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: دستورالعمل ابلاغ شده در رابطه با طرح رونق به همه ذی‌نفعان و بخش خصوصی ابلاغ شود و واحدهای مشمول در اسرع وقت شناسایی شوند تا در صورت فعالیت سایت بهین‌یاب فرآیند اجرای کارها سریع‌تر شود.

 

فرامرز نیک‌سرشت افزود: بهتر است کمیته‌های کارشناسی به صورت هفتگی و کارگروه به صورت ماهیانه و منظم برگزار شود تا در صورت امکان از پتانسیل کارگروه ملی نیز بهره‌مند شویم.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به برخی پروژه‌هایی که مشکل داشتند، اظهار کرد: در استان زنجان سه کشتارگاه وجود دارد که با مشکل تامین آب مواجه هستند، به طوری که مصرف روزانه تعیین شده برای آن‌ها ۵۰ مترمکعب است و این در حالی است که آن‌ها روزانه ۵۰۰ مترمکعب مصرف می‌کنند و این مشکل بزرگی برای آنان است.

 

حسین جعفری ادامه داد: از دو سال قبل که شرکت آب منطقه‌ای برای این واحدها کنتور نصب کرده است، بیش از حد تعیین شده در قیمت‌های متعارف امکان استفاده از آب را ندارند و این عدم امکان استفاده سبب ایجاد مشکلات در قیمت‌گذاری‌ها برای تامین گوشت مرغ خواهد شد.

 

در ادامه این جلسه، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان، اظهار کرد: در راستای تامین آب کشتارگاه‌ها مشکلی نداریم و جهت‌گیری‌های انجام شده در بخش کلان در جهت حمایت از صنعت بوده و سهم صنعت از ۱.۵ درصد به ۲۵ درصد خواهد رسید و بخش کشاورزی نیز باید در راستای افزایش بهره‌وری در مصرف آب حرکت کند.

 

یوسف رضاپور ادامه داد: از صنایع انتظار می‌رود که در محلی مستقر شوند که مشکل آبرسانی وجود ندارد؛ چرا که از هفت ۷ منطقه مورد بررسی ۵ دشت در وضعیت بحرانی هستند و دو دشت مشکلی ندارد.

 

وی افزود: صاحبان کشتارگا‌ه باید حتما حقوق دولتی را پرداخت کنند یا چاه کشاورزی خریده و تقاضای تغییر کاربری دهند تا بتوانند آب مورد نظر خود را تامین کنند.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در سال گذشته با ابلاغ طرح رونق تولید در ابتدا در سطح کشور یک هزار میلیارد ریال برای این طرح منابع در نظر گرفته شد که در مراحل بعدی این میزان تسهیلات به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت و به ۱۰ هزار واحد در سطح کشور به صنایع کوچک و متوسط و برخی طرح‌های نیمه‌تمام پرداخت شد.

 

ناصر فغفوری ادامه داد: صنایع کوچک به صنایع کمتر از ۵۰ نفر اشتغال و صنایع متوسط به صنایع کمتر از ۱۰۰ نفر اشتغال و طرح‌های نیمه تمام در ابلاغیه جدید باید اشتغال حداکثر ۱۰۰ نفر پرسنل را داشته باشد و کمتر ۶۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته باشد، تسهیلات پرداخت خواهد شد و در اجرای این طرح در سال جاری ساز و کار همان سازوکار قبلی بوده و همه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات هستند.

 

وی با بیان اینکه سامانه ثبت‌نام مجددا سامانه بهین‌یاب خواهد بود، افزود: این سامانه هنوز فعال نشده ولی سامانه ثبت‌نام همچنان این سامانه خواهد بود و این تسهیلات به واحدهای صنعتی و معدنی که صرفا مشکل تامین نقدینگی دارند با هدف کمک به اشتغال بنگاه‌های کوچک و متوسط، کمک به حفظ اشتغال، راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی و تقویت تحرک اقتصادی، پرداخت می‌شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات اعطایی بر اساس نیاز واقعی بوده و برای واحدهای کوچک حداکثر یک میلیارد تومان و برای واحدهای متوسط ۳ میلیارد تومان به صورت سرمایه در گردش و نیز برای طرح‌های نیمه‌تمام کمتر از ۶۰ درصد پیشرفت حداکثر تا ۲ میلیارد تومان تخصیص داده خواهد شد.

 

فغفوری یادآور شد: نرخ سود این تسهیلات برای بنگاه‌های کوچک و متوسط برابر با نرخ عقود مبادله‌ای و برای طرح‌های نیمه‌تمام برابر با نرخ سود طرح‌های مشارکتی خواهد بود و پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های ضمانتی و پذیرش وثیقه‌هایی از این قبیل از تفاوت‌های این طرح با طرح‌های گذشته خواهد بود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: نزدیک به دو هفته است که معرفی شرکت‌ها به بانک‌ها در استان به صورت مکتوب و دستی آغاز شده تا سامانه بهین‌یاب فعالیت خود را آغاز کند. همچنین تاکنون سهمیه استانی برای این طرح در نظر گرفته نشده و استان‌هایی که فعالیت بیشتری کنند سهم بیشتری خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: