• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-19314-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

اولویت فطریه برای تامین غذای فقیر است


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: خیریه‌ها توجه داشته باشند که زکات فطریه را هر جایی نمی‌توان هزینه کرد و اولویت با تامین نیاز غذایی فقیر است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز در جلسه شورای زکات استان، با تقدیر از پرسنل بانک‌هایی که در روز عید فطر وظیفه واریز فطریه‌های جمع‌آوری شده به جامعه هدف را متقبل می‌شوند، اظهار کرد: امسال به طور طبیعی و به خاطر شرایط آب و هوایی، میزان زکات واجب جمع‌آوری شده کاهش خواهد یافت و حتی ممکن است که در برخی روستاها به حد نصاب نرسد. با این وجود، باور ما این است که بسیاری از مردم زکات را بدون دخالت نهادهای دولتی و خودشان به صورت مستقیم پرداخت می‌کنند و از آنجایی که نوع پرداخت‌شان سنتی است، در آمار سالانه درج نمی‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه فقط یک ششم گندم تولیدی را دولت می‌خرد و بخش زیادی از گندم توسط دلال‌ها و کارخانجات تولیدی خریداری می‌شود، ادامه داد: پرداخت زکات فطریه واجب است و ارائه گزارش سالانه از جانب شورای زکات مردم را به این امر تشویق و ترغیب می‌کند، از این رو نباید به یک بار اکتفا کرد. البته مبلغان و علما نیز وظایف خود را به درستی انجام می‌دهند.

 

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: زکات فطریه در وهله اول باید برای تامین نیاز غذایی فقیر صرف شود و تا زمانی که فقرا هستند، نمی‌توان زکات را برای جاده‌سازی و مسجدسازی صرف کرد. در خصوص میزان پرداخت زکات، برنامه‌های صدا و سیما نیز نقش به‌سزایی دارد و باید به خاطر داشته باشیم که همیشه نمی‌توان از روش‌های تبلیغ سنتی استفاده کرد.

 

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان نیز در ادامه گفت: پارسال 8 میلیارد و 412 میلیون تومان زکات جمع‌آوری و 113 درصد از برنامه‌های ابلاغی محقق شد.

 

هدایت صفری با بیان اینکه میزان زکات جمع‌آوری شده طی پارسال نسبت به سال 94 از رشدی 47 درصدی برخوردار بود، افزود: استان زنجان پارسال در بحث جمع‌آوری زکات و تحقق برنامه‌های ابلاغی، رتبه چهارم کشوری را کسب کرد. همچنین استان طی پارسال در رابطه با زکات محرومان نیز نسبت به سال 94 رشدی 91 درصدی داشت.

 

این مسئول با اشاره به اینکه پارسال از محل زکات، 129 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 51 میلیارد و 412 میلیون ریال تعریف شد، ادامه داد: واریز زکات فطره به حساب جامعه هدف در روز عید فطر از اقدامات مطلوبی است که امسال نیز صورت خواهد گرفت و ظرفیتی که امسال برای زکات فطره استان در نظر گرفته شده، 6 میلیارد و 300 میلیون تومان است و هدف‌گذاری شده که 40 درصد از آن را دبیرخانه شورای زکات جذب کند.

 

وی تصریح کرد: امسال سهم زکات واجب و مستحب استان 9 میلیارد و 400 میلیون تومان در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود که از رشدی 25 درصدی نسبت به برنامه‌های ابلاغی سال قبل و رشدی 11 درصدی نسبت به تحقق برنامه‌ها برخوردار باشیم.

 

صفری خاطرنشان کرد: مقرر است که 60 درصد از زکات فطریه‌ای که در مصلاها و پایگاه‌ها جمع‌آوری می‌شود به جامعه هدف کمیته امداد و مابقی به جامعه هدف بهزیستی تعلق بگیرد. همچنین خیریه‌هایی که متقاضی جمع‌آوری زکات هستند باید جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی با دبیرخانه شورای زکات هماهنگ شوند.

 

مدیرکل اجتماعی استانداری زنجان نیز تاکید کرد: بر اساس دستورالعملی که در روزهای اخیر ابلاغ شده، در خصوص خیریه‌هایی که جمع‌آوری زکات را متقبل می‌شوند سخت‌گیری خواهد شد.

 

مسیح‌الله سلطانی افزود: یکی از مواردی که مطرح شده این است که خیریه‌ها نمی‌توانند خارج از دفاتر خود صندوق راه بیاندازند؛ چرا که علی‌رغم اینکه خیریه‌ها ظرفیت بزرگی برای نهادهای حمایتی به‌شمار می‌روند، متاسفانه گاهی سوء استفاده‌هایی صورت گرفته است.

 

این مسئول تصریح کرد: اگر اعضای شورا تشخیص دهند که خیریه‌ها نیز باید در جمع‌آوری زکات حضور داشته باشند، لازم است که تعدادی از آن‌ها مجوز مربوطه را اخذ کنند.

 

به گزارش ایسنا، در جلسه امروز شورای زکات استان هر کدام از اعضا در خصوص جمع‌آوری زکات و اقداماتی که برای این منظور انجام خواهند داد، اعلام آمادگی کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: