• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-8684-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان:

برای بیش از 2.5 سال ذخیره گندم داریم


رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: خوشبختانه در بحث ذخایر استراتژیک با هیچ مشکلی مواجه نیستیم و برای بیش از 2.5 سال ذخیره گندم داریم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حسین جعفری ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه ارزش‌افزوده بخش کشاورزی در سطح ملی و استانی به ترتیب 12 و 26.4 درصد است، اظهار کرد: بخش کشاورزی علاوه بر اشتغال‌زایی، در تولید ناخالص داخلی، تامین ارز و امنیت غذایی نقش به‌سزایی دارد؛ در واقع قسمت عمده‌ای از موفقیت‌های حوزه کشاورزی مرهون کشاورزان و تولیدکنندگان است و وظیفه دولت، ریل‌گذاری و فراهم کردن زمینه است.

 

این مسئول با بیان اینکه افزایش بهره‌وری، پرهیز از توسعه کمی و توجه به ارتقای بهره‌وری، تنها راهی است که حوزه کشاورزی را متحول می‌کند، ادامه داد: با توجه به محدودیت آب و خاک، تامین نهاده‌های لازم از جمله کودهای شیمیایی نقش چشم‌گیری در میزان تولید دارد. این در حالی است که خوشبختانه پارسال سطح تولید بذور گواهی شده 40 درصد افزایش یافت و مقرر است که مزارع تحت پوشش بذور گواهی شده افزایش یابد.

 

وی با اشاره به توزیع بیش از 42 هزار تن انواع کودشیمیایی طی پارسال، افزود: استان زنجان از بیشترین سطح تحت پوشش مزارع آبی و دیم بذور گواهی شده برخوردار است و پارسال به عنوان دومین استان در توزیع کود مناسب و سایر نهاده‌ها انتخاب شدیم.

 

جعفری با تاکید بر ارائه آموزش‌های کافی و اجرای نظام نوین کشاورزی با جذب 200 نفر کارشناس در مراکز خدماتی، تصریح کرد: دولت نگاه ویژه‌ای به بهره‌وری در مصرف آب دارد و پارسال 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد. خوشبختانه استان زنجان جزو 7 استان برتر در توسعه سیستم آبیاری نوین محسوب می‌شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در حوزه صادرات نیز با انسجام‌بخشی به صادرکنندگان، تامین مشوق‌های صادراتی و پرداخت یارانه، پارسال 50 هزار تن انواع محصولات کشاورزی از استان صادر شد که نسبت به سال 94 افزایشی 30 درصدی داشت. همچنین طی سال‌های 94 و 95، ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان 234 هزار تن افزایش یافته است.

 

وی یادآور شد: پارسال ظرفیت سیلوهای ذخیره غلات استان به 96 هزار تن افزایش یافت و امسال نیز دو سیلو در دو منطقه دورافتاده تکمیل خواهد شد که در فاز اول از ظرفیت ذخیره 50 هزار تن غلات برخوردار است.

 

جعفری در ادامه افزود: سیاست دیگری که در سازمان مورد تاکید قرار گرفته، توجه به واحدهای تولیدی با ارائه تسهیلات از صندوق توسعه ملی است. خوشبختانه پارسال بانک کشاورزی 600 میلیارد تومان از منابع داخلی خود را در حوزه کشاورزی صرف کرد و در مجموع 127 واحد بهره‌برداری از تسهیلات بهره‌مند شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: