• جمعه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-24114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرگروه معارف دانشگاه زنجان:

ارتباط ما با قرآن، محدود به شب‌های قدر نشود


مدیرگروه معارف دانشگاه زنجان گفت: ارتباط ما با قرآن محدود به شب‌های قدر نشود و با تدبر در آیات، قرآن را وارد زندگی روزانه خود کنیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ابوالقاسم اجاقلو در سومین جلسه از سلسله نشست‌های «مبادی زندگی قرآنی» که در سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: قرآن «کتاب مسطور» معرفی شده است یعنی از جنس سخن و قابل فهم است که ما باید در زمینه فهم قرآن‌کریم قدم برداریم، این در حالی است که در مواردی به‌قدری درگیر ظاهر و هجای الفاظ قرآن برای امور مختلف می‌شویم که از فهم قرآن دور شده و فاصله می‌گیریم.

 

مدیرگروه معارف دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه در روز قیامت بهانه‌ای برای عدم عمل به قرآن پذیرفته نیست، تصریح کرد: قرآن از افرادی که بهانه می‌آورند به مستضعفین تعبیر می‌کند، یعنی کسانی که چیزی از قرآن با خود ندارند.

 

اجاقلو با اشاره به اینکه خواندن قرآن برای ثواب، انگاره‌ای است که هنوز اثبات نشده مگر اینکه متصل شود به حلقه‌های بعدی، از جمله فهم و تدبر و عمل، تصریح کرد: قرآن کتاب هدایت است و روخوانی آن بدون تدبر و تفکر و عمل به آیات، آن را تبدیل به کتابی می‌کنیم که از کتاب عملی که نقشه راه سعادت است خارج شود و در ابتدای فعالیت‌های روزانه و مهم خود صدایی از آن پخش شود و معمولا فرصتی برای تدبر و تفکر در آیات آن در نظر نمی‌گیریم.

 

مدیرگروه معارف دانشگاه زنجان تاکید کرد: در آیه 204 سوره مبارکه اعراف خدای متعال فرموده است: «و چون قرآن خوانده شود گوش بدان فرا داريد و خاموش مانيد، اميد كه بر شما رحمت آيد». «فَاسْتَمِعُوا» زبان سر ساکت باشد تا گوش سر بشنود در حالی که به این اکتفا نکرده و می‌گوید «وَأَنْصِتُوا» باید دلتان هم ساکت باشد تا آن فضا آماده برای انتقال آیات و تدبر به خوبی فراهم شود.

 

اجاقلو با اشاره به آیه 29 سوره مبارکه ص «[اين] كتابى مبارك است كه آن را به سوى تو نازل كرده‏ ايم تا در [باره] آيات آن بينديشند و خردمندان پند گيرند»، خاطرنشان کرد: یعنی قرآن کریم کتابی است که به شرط تدبر، پربرکت است نه اینکه صرفا خوانش هجایی از آن صورت گیرد و ما ژست محترمانه بگیریم که قرآن خوانده می‌شود و باید بدانیم این اتفاقات دور کردن قرآن از فهم و عمل و دور کردن قرآن از زندگی است.

 

وی تصریح کرد: از تمام آیات معادل و مشابه این آیه و روایات برمی‌آید که زندگی فردی که از قرآن روی‌ بگرداند محدود به مادیات خواهد شد و چه بسا در زمینه مادی سود هم کرده و بهره ببیند ولی خارج از مادیات خیری به او نخواهد رسید که با این مقدمات می‌توان گفت در زندگی خود باید ساعاتی را برای قرآن اختصاص داده و در هزینه‌های روزمره هزینه‌ای را برای قرآن لحاظ کنیم تا بتوانیم زمینه تدبر را فراهم آوریم زیرا کلید همگانی فهم قرآن، تدبر است.

 

مدیرگروه معارف دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه با تدبر در آیات به زندگی قرآنی نزدیک می‌شویم، خاطرنشان کرد: تدبر در سطوح مختلف مورد توجه است از آن جمله تدبر در سطح الفاظ، تدبر در سطح عبارات و جملات معنادار، تدبر در سطح یک آیه یعنی ترتیب کلماتی که در کنار هم آمده، تدبر در آیات موضوعی که موضوع واحد را دنبال می‌کنند، تدبر در کل سوره، تدبر در سوره‌هایی که شباهت معنایی دارند، مثل اینکه سوره‌هایی که با تسبیح و حمد خدا شروع می‌شوند و در نهایت تدبر در سطح معانی قرآن که با این گام‌های اول اگر حرکت کنیم خواهیم دید به مرور در اثر تمرین و تکرار بر کوله‌بار ما از قرآن‌کریم افزوده شده و یک قدم به عمل و زندگی قرآنی نزدیک شده‌ایم.

 

اجاقلو با اشاره به اینکه در جامعه فعلی از این بعد خیلی دور هستیم و به چیزهای دیگر بیشتر از قرآن اهمیت می‌ دهیم، تاکید کرد: خیلی کم مشاهده شده افراد کتاب‌هایی در مورد قرآن داشته باشند یا حتی کتابخانه قرآنی داشته باشند. در حالی که باید وقت گذاشت و تدبیر کرد و برای قرآن زمان بگذاریم، این در صورتی است که در مدیریت زمان و زندگی، وقتی برای قرآن نمی‌گذاریم و در نهایت ارتباط ما با قرآن فقط مربوط به شب‌های قدر می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: