• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-8984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

استان زنجان؛ بزرگ‌ترین تولیدکننده بذر حبوبات آبی کشور


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی زنجان گفت: استان زنجان بزرگترین تولیدکننده بذر و هسته‌های اولیه حبوبات آبی کشور است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی طاهری در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه یافته‌های تحقیقاتی مرکز برای داخل و خارج از استان کاربرد دارد، اظهار کرد: در بحث بهبود کمیت و کیفیت گندم، نوع بذر مهم‌ترین شاخص است و معرفی ارقام جدید بذر از مهم‌ترین اقدامات مرکز تحقیقات به‌شمار می‌رود. خوشبختانه تاکنون فعالیت‌های مطلوبی در این زمینه انجام گرفته و زنجان جزو معدود استان‌هایی است که از نظر تنوع بذری غلات و حبوبات آبی خودکفا است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه ارقام جدید غلات و حبوبات در زنجان وارد عرصه شده است، ادامه داد: خوشبختانه امسال استان در تولید بذر کلزا خودکفا خواهد شد و شاید بتوانیم بذر کلزا را به سایر استان‌ها نیز صادر بکنیم. در خصوص حبوبات دیم نیز امسال فعالیت‌های تحقیقاتی خوبی را آغاز کرده‌ایم. البته این تحقیقات از سال‌های گذشته کلید خورده بود و برخی از بذرهای دیم نیز وارد فاز تجاری شده است.

 

وی افزود: خوشبختانه در توصیه‌های مدیریتی برای محصولات زراعی و باغی، مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان، تولیدکننده اطلاعات برای سایر استان‌ها نیز به شمار می‌رود و از این حیث جزو استان‌های شاخص هستیم. علاوه بر این، نتایج تحقیقات روز را در قالب انتقال یافته‌های تحقیقاتی به بهره‌برداران منتقل می‌کنیم.

 

طاهری تصریح کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی استان پارسال بیش از 36 مورد یافته تحقیقاتی را به کشاورزان انتقال داد. در خصوص برخی محصولات مثل زیتون نیز پروژه‌های تحقیقاتی ملی هستند و یافته‌های تحقیقاتی از جمله فرمول‌های مدیریتی و معرفی رقم را در اختیار همه بهره‌برداران قرار خواهیم داد. پارسال یک رقم زیتون جدید داخلی را به زیتون‌کاران کل کشور معرفی کردیم و دو رقم بومی نیز در حال معرفی هستند.

 

این مسئول با بیان اینکه مرکز تحقیقات از یافته‌های تحقیقاتی بخش خصوصی حمایت می‌کند، یادآور شد: در حال حاضر 4 شرکت دانش‌بنیان و مرکز رشد از امکانات مرکز تحقیقات استفاده می‌کنند و محصولات‌شان تجاری شده است. مثلا درخصوص گوسفند افشاری، اخیرا یک شرکت مرکز رشد، تولید یافته‌های کشاورزی را برعهده گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: